Ціни на оренду приміщень Лаври дуже низькі, але скористатися можливістю зможуть не всі

Журналісти з'ясували, на яких умовах можна провести захід на території заповідника "Києво-Печерська Лавра"

Києво-Печерська Лавра, Євген Клопотенко
Києво-Печерська Лавра, Євген Клопотенко

Після виходу скандальної передачі з Євгеном Клопотенком з приготуванням страв у трапезній Києво-Печерської Лаври шеф - кухарю почали заздрити. Окремі обурені громадяни припустили навіть фільмування шоу Холостяк чи Квартал 95 у стінах святині українського народу. Наш знайомий журналіст спробував дізнатися, на яких умовах можна орендувати приміщення Києво-Печерської Лаври для знімання корисної передачі без хайпу. Як виявилося, не всі бажаючі зможуть втілити свої ідеї для відеороликів. Детальніше - в Інформаторі.

Попри наявну вартість в офіційному прайс-листі на сайті Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра", будь-хто не зможе зняти що завгодно на території заповідника та у стінах храмового комплексу та допоміжних будівель. Дружній нам журналіст зателефонував керівництву заповідника, що підпорядковується Міністерству культури. Він запитав, чи можливі зйомки нової кулінарної передачі для YouTube у трапезній Києво-Печерської Лаври та скільки це може коштувати.

Після скандалу з Клопотенком, що розколов українців, керівництво заповідника ретельніше плануватиме, що саме дозволяти знімати у стінах Києво-Печерської Лаври та на території заповідника. Насамперед більша ймовірність отримати дозвіл на зйомки для соціальних проєктів та науково-пізнавального контенту. Повторення неприємних ситуацій як після виходу передачі з Клопотенком та осуду з боку громадськості у майбутньому керівництво Києво-Печерської культури (яке підпорядковано Мінкульту) не хоче. Лавру хочуть зробити місцем примирення, діалогу та об'єднання громадян. 

Заступниця директора заповідника "Києво-Печерська Лавра" з комунікацій Олеся Крамаренко пояснила, що спершу потрібно погодити з керівництвом заповідника ідею того, що планується знімати. Для цього потрібно сформувати пропозицію з детальним описом проєкту майбутнього відео та надіслати його керівництву офіційним листом (можна електронною поштою на вказану на офіційному сайті адресу для документообігу). Потім при зустрічі обговорити особливості реалізації цієї ідеї.

Якщо передача, яку планують зняти, буде спрямована на популяризацію українських історичних традицій, розвиток духовності, підвищення обізнаності про християнську релігію та культуру, зокрема популяризація Православної Церкви України (ПЦУ) - таке можуть дозволити. А якщо це буде сумнівне з боку репутації для закладу культури телешоу на зразок "Холостяка" або музичний кліп реп-виконавця у спортивному костюмі - то, скоріш за все, доведеться знімати його в іншому місці (це не цитата, а інтерпретація почутого).

Та й навіть запис кулінарної передачі про традиційні страви українського народу тепер під загрозою. Щодо цього приміщення наразі керівництво заповідника приймає рішення щодо того, які саме заходи там можна буде проводити у майбутньому. Основна мета тепер - не викликати супротив суспільства, а навпаки сприяти створенню контенту, здатного об'єднати людей. Щоб те, що буде зроблене у співпраці з Києво-Печерською Лаврою нікого не ображало, у тому числі християн. 

Втім, пізнавальні передачі на історичну тематику, про архітектуру та суміжні теми можуть дозволити зафільмувати на території. Також можливе і проведення наукових заходів на території, якщо їхня тематика відповідатиме місцю проведення. Для тих, хто хоче провести захід на території Лаври, бажано проконсультуватися і з представниками ПЦУ щодо доцільності. 

Додатково у Києво-Печерській Лаврі повідомили, що готувати у Трапезній не можна, адже вона для цього не пристосована. Для порівняння, Євген Клопотенко там демонстрував страви, приготовані в іншому місці. Тому вірогідність є зняти кулінарне шоу, якщо принести готові до вживання страви з собою. 

Зазначимо, що за офіційною інформацією, година професійних відеозйомок на території заповідника та в інтер’єрах пам’яток та на фоні експозиційних об’єктів коштуватиме 3000 грн/год. Якщо знімання урочистих заходів без комерційної мети за межами інтер'єрів пам'яток та без експозиційних об'єктів - то 600 грн/год. 

Попри розмови, які циркулюють серед невдоволених громадян, свою передачу команда каналу "Реальна історія" разом з Євгеном Клопотенком знімали у Трапезній палаті, яка з кінця 19 століття слугує місцем спільної трапези для священнослужителів та вірян. Як зазначила керівниця пресслужби Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" Олеся Крамаренко, трапезна зала (де здійснено зйомку передачі) не є частиною храму та завжди використовувалася для проведення урочистостей: духовних, культурних і освітніх. Це повністю відповідає чинному законодавству й вимогам експлуатації пам'яток історії та культури, а також жодним чином не шкодить живопису 20 ст. 

"Ми щиро шкодуємо, що ця подія викликала непорозуміння та могла зачепити релігійні почуття вірян. Києво-Печерська Лавра є сакральним місцем для кожного українця, і ми завжди прагнемо дотримуватися балансу між збереженням духовної спадщини та її популяризацією. Адміністрація Заповідника завжди готова до відкритого діалогу й продовжить працювати над тим, щоб цей сакральний простір залишався місцем духовного єднання, збереження історичної спадщини та культурного збагачення", - написала керівниця пресслужби Києво-Печерської Лаври Олеся Крамаренко.

А сама передача, яку записав ведучий каналу "Реальна політика" з шеф-кухарем Євгеном Клопотенком, була записана для популяризації українських різдвяних традицій. У межах події також проводилася зйомка соціального проєкту телеканалу 1+1 "Здійснити мрію", який втілює мрії дітей загиблих воїнів. 

У п'ятницю, 13 грудня 2024 року, на YouTube-каналі журналіста та телеведучого Акіма Галімова "Реальна історія" вийшла нова передача, цього разу за участі відомого шеф-кухаря та фуд-блогера Євгена Клопотенка. Він презентує 12 "втрачених" і "сакральних" українських страв до Різдва, рецепти деяких з них знайшов у монастирі, при цьому відбувається дійство у трапезній Києво-Печерської Лаври на очах у близько 50 глядачів.

Інформатор писав, що у Лаврі наразі доступні такі послуги (крім безпосередньо екскурсій, розважально-пізнавальних заходів та вхідних квитків) на території заповідника та у стінах Лаври:  

  • проведення обрядового весільного заходу - 5000 грн;  
  • професійна фото- та відеозйомка урочистих заходів приватного характеру (не комерційного використання) на території заповідника (не включаючи інтер'єри пам'яток та об'єкти експозицій) - 600 грн/год;  
  • професійна фотозйомка на території, в інтер’єрах пам’яток та об’єктів експозицій - 1200 грн/год;  
  • тимчасове перебування на час проведення фото-, відео і кінозйомок на території заповідника вантажної автівки - 100 грн/год, легкової - 50 грн/год;
  • фотозйомка музейних предметів з фондових колекцій заповідника - 600 грн за предмет або аркуш;  
  • надання історичних, мистецтвознавчих довідок на музейні предмети з фондової колекції Заповідника - 1800 грн. 

Які заходи проходять у Києво-Печерській Лаврі    

З 1 по 25 грудня у Великій лаврській дзвіниці працюватиме резиденція Святого Миколая. Гостям обіцяють теплу святкову атмосферу, майстер-класи та унікальну виставку. Також можна зробити фото і самостійно виготовити новорічні прикраси. У пресслужбі Києво-Печерської Лаври зазначили, що діти зможуть навіть зустрітися з чудотворцем особисто та зробити пам'ятне фото. На сайті Заповідника також вказано, що проводиться театралізовані квести "Іван Мазепа та Києво-Печерська Лавра" і "Тарас Шевченко та Києво-Печерська Лавра", інтерактивні екскурсії "Дивовижні звірі та де їх побачити" і "Таємниці ченців-лікарів" тощо.

Також на території Києво-Печерської Лаври відновлено реставраційні роботи на оборонній вежі Івана Кущника, яка водночас є церквою. Побудована вона коштом Івана Мазепи наприкінці XVII століття разом із кам’яним муром та є частиною фортифікаційних споруд, які оточують верхню Лавру. Оскільки останні відновлювальні роботи на вежі проходили 50 років тому, у 2021-му почалася реставрація пам’ятки, яку довелося зупинити через війну.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube