У Держдепі США зі свого боку завірили, що продовжать підтримувати український уряд й українську армію попри зміни
У США та НАТО відреагували на рішення Володимира Зеленського звільнити з посади головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Офіційні особи відреагували стримано та коротко. Вони зазначили, що працюватимуть з будь-ким, хто очолить українську армію.
Речник Держдепу США Веданта Пател відреагував на відставку Залужного та призначення Олександра Сирського одним з перших. Під час брифінгу він заявив, що заміна головнокомандувача ЗСУ є "суверенним рішенням керівництва України". Давати будь-яку оцінку цій ситуації він не став.
"Йдеться про суверенне рішення уряду України. І я поступлюся їм можливістю говорити про це", – зазначив Пател.
Назвав суто українським рішенням відставку Залужного й радник Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван. Він заявив, наголосив, що президент сам в змозі обрати військове керівництво країни й США має прийняти його.
"Все, що я можу сказати, – що з точки зору Сполучених Штатів ми продовжимо підтримувати як український уряд, так і українську армію. Але кадрові рішення — це справа українців. Ми не можемо це вирішувати з Вашингтона, або звідси, з Брюсселя", – сказав він.
Координатор Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу теж не оминув тему звільнення Валерія Залужного й нагадав, що в Україні верховним головнокомандувачем є Зеленський, тож "схвалювати чи засуджувати його рішення США не вправі".
"І ми працюватимемо з будь-ким, хто очолює українську армію. Ми продовжуватимемо працювати з нашими українськими колегами", - наголосив він.
Кірбі додав, що заміна військового керівництва жодним чином не свідчить про "нестабільність" ситуації в Україні. Тому не варто приділяти так багато уваги цій події.
У Пентагоні зазначили, що відставка Залужного не вплине на підтримку України з боку США. Міністр оборони США Остін ще не встиг поговорити з новим головкомом ЗСУ Сирським, зазначили у відомстві.
"Президент України має право обирати, хто очолить українську армію, і Україна, на відміну від росії, має демократичний цивільний контроль над військовими", - заявила помічниця міністра оборони США Селеста Валландер.
Аналогічної думки й генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він теж сказав, що НАТО не повинно коментувати рішення Зеленського. Альянс й надалі буде підтримувати України у її протистоянні російським загарбникам.
Видання The Washington Post зробило допис, у якому вказало, що влада України заздалегідь попередила Байдена про намір звільнити Залужного. Начебто, у Білому домі до цього поставились нейтрально й лишили це рішення на розсуд Зеленського.
Чутки про те, що Зеленський збирається звільнити Залужного ходили декілька тижнів. Але офіційно президент повідомив про зміну головнокомандувача ЗСУ тільки 8 лютого.
Зеленський подякував Залужному за два роки роботи у боротьбі з агресором й попросив його лишитись у команді. Але яку саме посаду обійме генерал наразі невідомо. Зазначається, що відставка пов'язана з подіями, що сталися під час літнього наступу на південному фронті.
Новим Главкомом ЗСУ призначено Олександра Сирського. Він найближчими днями представить свою команду, а згодом – план дій на 2024 рік. Зеленський вимагає, щоб цей план був "реалістичним та детальним з урахуванням актуальної ситуації на полі бою та перспектив".
Нагадаємо, Україна використовує комбіновані атаки, щоб "пробити" російські засоби РЕБ. Чому ж рф продовжує хвалитися, що збиває всі дрони, що прилітають по її об'єктам - думка авіаексперта Анатолія Храпчинського.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.