Дівчінка помітила цікавий камінчик і підняла його
Трирічна дівчинка Зів Ніцан під час прогулянки з сім'єю в Ізраїлі знайшла камінчик, який виявився старовинним артефактом. Дитина підняла з ґрунтової доріжки, присипаної гравієм, стародавній амулет. Старша сестра дівчинки обтрусила знахідку від піску і побачила на ній викарбуване зображення. Вона показала його батькам, а ті віддали його до державного управління старожитностей, повідомляє LiveScience.
Місто Тель-Азека, де виявили знахідку, є історичним. Відомо, що воно було заселене ще в бронзовому столітті. Вік амулета, що містить зображення скарабея, сягає 3,8 тисяч років. Отже, це артефакт доби середньої бронзи. У цей період скарабеїв використовували як печатки та амулети.
"Їх знаходили в могилах, громадських будівлях і приватних будинках. Іноді вони містять символи та повідомлення, які відображають релігійні переконання або статус", - пояснили історики.
Археологи встановили, що це був ханаанський скарабей. Відповідно до стародавніх текстів, Ханаан включав частини сучасного Ізраїлю, палестинські території, Ліван, Сирію та Йорданію. Знахідка підкреслює тісні культурні зв'язки між стародавнім Єгиптом і Ханааном.
Амулети-скарабеї - це невеликі декоративні предмети, схожі на гнойових жуків - Scarabaeus sacer. Практику створення амулетів на честь цих комах започаткували стародавні єгиптяни. Вони вважали цих жуків священними символами нового життя.
За даними Ізраїльського музею, гнойові жуки відомі тим, що створюють і котять кульки гною, які єгиптяни асоціювали з богом сонця, що котить сонячний диск по небу. Стародавнє помилкове уявлення про здатність гнойових жуків спонтанно розмножуватися теж спонукало єгиптян пов’язувати цих комах з богом творіння Хепрі.
Археологи розкопували Тель-Азеку майже 15 років. Знахідки, отримані під час розкопок, показують, що в епоху середньої бронзи та пізньої бронзи тут, у Тель-Азеці, процвітало одне з найважливіших міст Юдейської низовини.
Скарабей, знайдений тут, приєднується до довгого переліку єгипетських і ханаанських знахідок, які свідчать про тісні зв’язки й культурний вплив між Ханааном і Єгиптом у той період.
Скарабея виставлять на загальний огляд разом з іншими артефактами єгипетської та ханаанської епох у Національному кампусі археології Ізраїлю в Єрусалимі.