Завдяки складній техніці створення зображень старий рукопис поступово розкрив свої таємниці
Дослідники знайшли рукопис із рідкісними розповідями про короля Артура, переплетеними в бухгалтерську книгу. Останній - понад чотири сотні років. Вчені використали передові технології, щоб розкрити її вміст, пише NYTimes. Розірвані, складені, зшиті та переплетені в книгу записів власності 1500-х років, рідкісні розповіді про Мерліна часів короля Артура залишалися непоміченими протягом століть. Вони зберігалися серед записів англійського маєтку, а згодом - серед мільйонів бібліотечних томів Кембридзького університету.
Книгу знайшов архівіст, розпочавши багаторічний проект із повторного складання середньовічного рукопису. З того часу дослідники вже опублікували його оцифровану версію в Інтернеті.
Рукопис виявився безцінною знахідкою! Він містить рідкісні записи про короля Артура, скопійовані писарем між 1275 і 1315 роками, і частину "Сюїти Вульгати Мерліна" - старофранцузьке продовження легенди про Артура. Відомо, що існує менше 40 копій продовження Сюїти Вульгати, і немає двох абсолютно однакових.
"Кожна рукописна копія середньовічного тексту, написана писарем від руки, потроху змінена. З появою копій кожен писар нав’язує свій смак", - коментують це історики.
Рукопис розповідає дві історії. Першу - про сера Гавейна, племінника короля Артура, чиїми суперниками є бунтівні барони вдома і сакси-язичники, що вторгаються з-за кордону. Серед непримиренних дворян є батько Гавейна, а сам Гавейн стає на бік Артура.
Гавейн стає все могутнішим зі сходом сонця, досягаючи піку сили опівдні. Його перемога на стороні Артура була передбачуваною.
У другому епізоді Артур і його королева Гвіневра головують на бенкеті, коли той перериває таємничий відвідувач. Це сліпий арфіст, якого веде білий пес. Зачарований його музикою, Артур погоджується на дивне прохання: нести прапор короля на полі бою - бажання, здавалося б, фатальне.
Арфіст - переодягнений Мерлін - віщун і мудрець з легенди про короля Артура - хоча придворні усвідомлюють це лише через деякий час. Це магія Мерліна, що може стати чарівним драконом, який роздмухує вогонь на полі бою.
На момент створення рукопис був предметом розкоші, кажуть історики. Скоріш за все, його імпортували до Англії аристократи, знайомі зі старофранцузькою мовою, коли популярність романів про Артура зросла. Але в міру того, як оповідання були перекладені англійською, цінність таких рукописів втратилася.
Це може пояснити, як хтось із садиби у Саффолку в XVI столітті зупинився на старому пергаменті як на шматку сировини для зміцнення бухгалтерської книги. Колекція садиби потрапила до Кембриджа в 1970-х роках, але лише в 2019 році архівіст зрозумів, що прихований рукопис заслуговує ближчого вивчення. Відтоді пошарпаний рукопис переробили всередині бухгалтерської книги, вік якої - декілька століть.
Дослідники використовували мультиспектральне зображення, яке базується на різних довжинах хвиль світла - ультрафіолетового й інфрачервоного. Вони також використали комп’ютерний сканер, який зазвичай використовують для скам’янілостей, щоб розкрити шари пергаменту без фізичного розбирання книги.
"Проект чудовий насамперед завдяки використанню нових технологій для відновлення матеріальної культури минулого, яка вижила, але залишалася недоступною для людей", - підсумували вчені.
Реставратори також використовували дзеркала, магніти, призми та інші інструменти, щоб зробити сотні фотографій частин рукопису, що були заховані під складками або вшиті в палітурку. У результаті вийшла своєрідна середньовічна старофранцузька головоломка, яку потрібно було зібрати в розбірливий текст. Так, завдяки складній техніці створення зображень старий рукопис поступово розкрив свої таємниці.