В останні століття виникали ідеї, що для визначення дати Великодня слід відмовитися від місячного календаря
На відміну від Різдва, Великдень щороку припадає на іншу дату. Хоча Великдень завжди припадає на неділю, іноді він може випадати в березні, а наступного року - наприкінці квітня. Так, західні християни святкували Великдень 2024 року 31 березня, але Великдень 2025 року припадає на 20 квітня. А вже у 2026 році його відзначатимуть 5 квітня. І як у всього на світі, в цієї зміни є причина, пише IFLScience.
Час святкування Великодня базується на місячному календарі, на відміну від сонячного. Це має відношення до того, як свято повинно відбуватися в певні дні тижня. Зокрема це стосується таких дат, як Страсна п'ятниця, Велика субота, Великодня неділя та Великодній понеділок.
Відповідно до сонячного календаря, яким країни західного світу користуються в повсякденному житті, один рік вимірюється одним обертом Сонця навколо Землі. Це еквівалентно 365 дням. Проте місячний календар базується на циклах фаз Місяця. Відповідно до нього місяць складається з 29,5 днів. Загальний рік складається з 354 днів, що коротше, ніж сонячний рік.
Дата Великодня для західних християн, на відміну від східних православних, припадає на першу неділю після першого повного місяця - після північного весняного рівнодення.
Наприклад, якщо в 2023 році рівнодення припадало на 20 березня, а наступний повний Рожевий Місяць зійшов у четвер, 6 квітня, то дата Великодньої неділі є першою неділею після цієї дати. Це - 9 квітня. Саме так вираховується дата Великодня за Місячним календарем.
Великдень - християнське свято, яке відзначає смерть і воскресіння Ісуса Христа. За традицією, пророка розіп'яли на хресті у Страсну п'ятницю. Велика субота знаменує день, коли його тіло лежало в гробниці, а Великодня неділя - це день, коли Месія воскрес із мертвих. Зміщення дат відбувається тому, що важливо, щоб Великдень насправді припав на неділю.
Причина, чому Великдень слідує за місячним календарем, на відміну від іншого великого християнського свята Різдва, трохи менш очевидна. Проте, ймовірно, це пов’язано з корінням Великодня в Песасі - важливому єврейському святі, яке вшановує визволення євреїв з рабства у Єгипті.
Оскільки єврейський календар базується на місячних циклах, Великдень також дотримується цієї тенденції. В останні століття виникали ідеї, що для визначення дати Великодня слід відмовитися від місячного календаря й слідувати сонячному календарю, перш за все для простоти. Втім деякі традиції таки дуже важко змінити!
Що стосується Різдва, то зараз більшість учених вважають, що те, що Ісус буцімто народився в грудні, є дуже малоймовірним. Церква почала офіційно святкувати Різдво 25 грудня в 336 році нашої ери за правління римського імператора Костянтина. Однак, воно стало великим християнським святом лише через століття.
Причиною, чому обраний саме грудень, був його зв’язок із язичницькими святами, що припадали на день зимового сонцестояння 21 або 22 грудня. Можливо, Різдво віддавало шану цим глибоко вкоріненим язичницьким традиціям або ж імператор Костянтин хотів зробити їх неактуальними.