Розповідаємо про загадкові смерті топ-менеджерів нафтових і газових компаній росії
Російські топ-менеджери нафтових і газових компаній помирають ледве не щомісяця за загадкових обставинах. І до їхніх смертей, дуже ймовірно, причетні російські спецслужби. Так вважає російський економічний аналітик Михайло Крутіхін. А також інші опитані Інформатором експерти. Цього тижня загинув вже шостий від початку року керівник великої енергетичної компанії – голова ради директорів «ЛУКОЙЛа» Равіль Маганов.
Маганов помер від отриманих травм після того, як випав з вікна Центральної клінічної лікарні у Москві. Про це повідомляє «Інтерфакс». За даними агентства, 67-річний топ-менеджер «ЛУКОЙЛА» проходив лікування у відділі лікарні, розташованому на шостому поверсі. У сусідній палаті була його дружина. Інших деталей цього інциденту поки не повідомляють.
Але тут важливо згадати, що компанія «ЛУКОЙЛ» закликала до припинення війни Росії в Україні. На початку березня її рада директорів, яку очолював загиблий Равіль Маганов, публічно виступила за припинення "збройного конфлікту" в Україні.
Після цього за загадкових обставин помер ще один колишній топ-менеджер «ЛУКОЙЛа» Олександр Суботін. 8 травня його знайшли мертвим у приватному будинку у селі Ульянкове Митищинського міського округу. Причиною тоді назвали «серцеву недостатність». Протягом кількох днів Суботін разом із особистою охороною перебував у гостях у друзів родини. Саме з початку війни топ-менеджерів нафтогазового сектору помирають один за одним. І це не схоже на випадковість.
У січні помер 60-річний Леонід Шульман, голова транспортної служби "Газпром Інвест". Його тіло знайшли у ванній кімнаті його будинку у селищі Ленінське у Ленінградській області. Поруч із Шульманом була записка, в якій він скаржився на біль у зламаній нозі.
Через місяць – у лютому в тому ж таки Ленінському виявили труп Олександра Тюлякова, заступника гендиректора Єдиного розрахункового центру «Газпрому» з корпоративної безпеки. "Нова газета" писала, що тіло знайшли в петлі, і біля нього теж лежала записка. Її зміст не розголошується.
Ще через два місяці - у квітні знайдено мертвим колишнього заступника голови ради директорів компанії «Новатек» Сергія Протосеня разом зі своєю дружиною та дочкою в Іспанії. За попередньою версією поліції, чоловік убив дочку та дружину, поки вони спали, а після скоїв самогубство. За однією з версій, Протасеня зарубав їх сокирою.
Приблизно тоді ж у Москві нібито убив свою сім'ю і наклав на себе руки екс-віце-президент Газпромбанку Владислав Аваєв.
Усі ці смерті – пов’язані між собою і не є випадковістю. У цьому впевнений експерт-міжнародник Борис Тизенгаузен. Він розповів Інформатору, що усі шестеро загиблих том-менеджерів були наближені до вищого політичного керівництва Росії.
"Вони знали тіньові схеми, вони знають, куди які компанії виводили гроші, кеш. Знали, кого спонсорували у політичній верхівці. Це люди, які володіли дуже важливою і цінною інформацією для західних спецслужб. Я не виключаю, що деякі із цих страт були показовими. Щоб інші боялися. Щоб тримали язик за зубами", - каже Інформатору Борис Тизенгаузен.
Крім того через санкції в Росії стрімко зменшуються доходи від продажу нафти та газу. І це може бути ще однією причиною усіх цих смертей.
"Йде перерозподіл потоків і битва за місце під сонцем. Це також можуть бути і внутрішні розбірки. Я ще після третьої смерті казав, що це далеко не остання смерть. І ось вони із такою великою частотою ці смерті трапляються", - каже Борис Тизенгаузен.
У низці всіх цих загадкових смертей явно видно почерк російських спецслужб. Про це каже і російський економічний аналітик Михайло Крутіхін.
"Коли ми бачимо, що там негаразд із топ-менеджерами, які або прозрівають і переходять на бік жертв агресії, або несподівано починається хвиля самогубств не лише в “Газпромбанку”, а й структурах, пов'язаних із "Газпромом”. Можна повірити в один збіг , але не в два. Є підозра, що позбавляються людей, які можуть проговоритися, або в яких може прокинутися совість", - каже Михайло Крутіхін.
Експерт каже, що інші топ-менеджери нафтових і газових компаній почнуть тікати з Росії, оскільки бачать загрозу і для себе. У те, що шість згаданих смертей були нещасними випадком чи самогубствоми, напевне, не вірить ніхто. Коли майже синхронно двоє «топів» вбивають свою сім’ю сокирою і накладають на себе руки, при чому один із них – робить це на віллі в Іспанії, а інший у Москві, коли топ-посадовець скаржиться «на біль у нозі» і після цього помирає, хоча має гроші на лікування у найкращих клініках – усе це виглядає більш ніж сумнівно. Усі шестеро померлих мали доступ до грошей, які режим Путіна привласнює через газові і нафтові компанії. Можливо, хтось із них вирішив привласнити частину цього «общака» собі. А хтось просто забагато про ці всі фінансові потоки знав.
Подібні загадкові смерті були в Росії і раніше. Та й в Україні можна згадати дивну смерть екс-міністра транспорту Георгія Кирпи, який, нібито застрелився, колишньої очільниці Фонду держмайна Валентини Семенюк-Самсоненко, яку також знайшли мертвою у власному будинку. Нібито вона вистрілила собі в голову з мисливської рушниці. Ніхто з її близьких знайомих у це не вірив. А ще смерть колишнього депутата від Партії регіонів Михайла Чечетова, який нібито викинувся з вікна своєї квартири на 17-му поверсі. Цей політик знав дуже багато про тіньові схеми владної вертикалі Віктора Януковича.
Максим Урлапов