Токаєв переміг на дострокових виборах у Казахстані: що це значить для України?

20 листопада в Казахстані відбулися позачергові вибори президента, які важливі для всього регіону

Токаєв переміг на дострокових виборах у Казахстані: що це значить для України?
Сюрпризу не сталося, але це, мабуть, добре

Як і передбачали екзит-поли, з великим відривом вибори переміг діючий президент Касим-Жомрт Токаєв. Його постать неоднозначна, але, принаймні покищо, виглядає на те, що його утвердившись на посаді він відводитиме Казахстан з-під впливу кремля, а це на руку Україні. 

Виграв в одні ворота

За даними казахської служби «Радіо Свобода», колишній дипломат Токаєв отримав понад 81 відсоток голосів. Решта кандидатів (а їх було п’ять) набрали в сукупності 13 %. Майже 6 % виборців обрали варіант «проти всіх». Явка виборців склала 69,4%.

Виборча кампанія була надзвичайно короткою — приблизно місяць. Вибори проходили на тлі скарг незалежних спостерігачів про порушення виборчого процесу та затримання активістів, які проводили акції протесту проти голосування, вважаючи його несправедливим.

Водночас високий відсоток громадян, які взяли участь у виборах дає змогу Токаєву легалізувати свою владу. Ц важливо, зважаючи на події початку року, коли країну охопили заворушення.

«Ми можемо сказати, що люди висловили переконливу довіру мені як президенту і всім вам», — сказав у своєму виборчому штабі 69-річний Токаєв, передає його слова Aljazera.

Токаєв підтвердив свою легітимність наступні на сім років
Токаєв підтвердив свою легітимність на наступні сім років

Ворог мого ворога?

Заворушення, які розпочалися у 20-мільйонному Казахстані 2 січня 2022 року і тривали дев’ять днів, забравши життя 238 людей, здавалося, зблизили москву й Астану. Будучи до того нічим не примітним державним функціонером, Токаєв проявив жорстокість і віддав наказ правоохоронним органам стріляти в демонстрантів. Він також звернувся до москви й скористався допомогою ОДКБ, аби придушити акції непокори, тому частина експертів вирішила, що Казахстан повторить долю Білорусі.

Однак після вторгнення російських військ до України, дипломат Токаєв зробив правильні висновки щодо того, якими будуть подальші дії путіна щодо його країни. В Астані вирішили попіклуватися про те, аби відійти від впливу Москви й заявили про нейтралітет.

У Казахстані прийняли рішення відмовитися підтримувати кремлівський пропагандистський наратив і перейменували ходу «Безсмертний полк» на «Вклонимося героям». Учасникам ходи «наполегливо радили» прийти без провокаційної символіки (Z, V, георгіївські стрічки, червоні прапори тощо) та державних прапорів інших держав, а також відмовилися проводити військовий парад. Через це на болотах піднявся такий вереск, що чоловік пропагандистки Маргарити Симоньян прямо закликав окупувати частину Казахстану.

Мало того, 17 червня під час виступу на економічному форумі в Санкт-Петербурзі Токаєв прямо в очі путіну заявив про невизнання анексії анексованих українських територій та відмовився приймати орден Олександра Невського. Це багато хто назвав «ляпасом путіну». Росія не змогла зробити нічого іншого у відповідь, окрім як тимчасово заблокувати доступ казахської нафти до ринків ЄС через порт у Новоросійську, посилаючись на вибухонебезпечну ситуацію.

Через війну в Казахстані розгортається інфляція на рівні 20%, але з іншої сторони через санкції, які перекривають потік російських енергоносіїв до Європи, Казахстан та Азербайджан суттєво наростили обсяги постачання нафти до ЄС.

Казахи прийняли сотні тисяч росіян, які втікали від «часткової мобілізації». В основному це кваліфікована, відносно молода робоча сила. Багато хто з них працював в ІТ. Вони втікали зі своїми заощадженнями, принісши їх в економіку Казахстану. Водночас для двадцятимільйонної країни такий наплив носіїв «рускава мира» не є таким уже критичним.

В орбіті Китаю

Ще вагомішим став відхід з-під впливу орбіти кремля, адже час, поки росія зайнята Україною, Токаєв використав на зближення з Китаєм. Казахстан є учасником геополітичного проєкту Пекіну «Один пояс, один шлях» і стає чимраз ближчим до Піднебесної, претендуючи на роль провідного партнера. Перший закордонний візит, який Сі Цзіньпінь зробив після двох років карантинних обмежень перед самітом Шанхайської організації співробітництва, був саме до Астани. І там китайський лідер прямо заявив, що Китай зацікавлений у збереженні суверенітету, цілісності та стабільності Казахстану.

Слова про суверенітет для Казахстану не ритуальна фраза, адже рашисти пред’являють територіальні претензії до Астани. Тому у вересні, після оголошення путіним анексії чотирьох українських регіонів, Токаєв засудив це.

«Цілісність держав має бути непорушною. Це ключовий принцип. Не випадково у своєму недавньому виступі з найвищої трибуни Організації Об’єднаних Націй я знову заявив про це. У безпосередній близькості до нас йде масштабна війна. Пам’ятаючи про це, ми повинні в першу чергу думати про безпеку нашої країни», — відзначив він, повідомляє informburo.kz.

Тож можна сміливо припускати, що після переобрання Токаєв і далі проводитиме політику дистанціонування від кремля, що добре для України. Не допомагаючи москві, але й не засуджуючи її дії, він зосередиться на розбудові багатовекторної політики, намагаючись перетворити Казахстан на місток між ЄС та Китаєм. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube