Таліби повернулися через 20 років: що і чому відбувається з Афганістаном

Читать на русском

Захоплення влади в країні стало можливим через виведення американських військ

Читать на русском
Таліби повернулися через 20 років: що і чому відбувається з Афганістаном

Захоплення влади в країні стало можливим через виведення американських військ

Вже кілька тижнів Афганістан знаходиться в центрі уваги світової громадськості. Все це відбувається через захоплення країни радикальним ісламістським рухом Талібан, який одного разу вже був при владі в Афганістані. Отримати владу над Кабулом талібам вдалося завдяки рішенню США вивести війська з країни, які перебували там 20 років. 

Хто такі таліби, яку загрозу вони несуть світові і яке життя тепер чекає афганців - читайте в матеріалі Інформатора

Що сталося в Афганістані 

Якщо трохи заглибитися в історію, то країна знаходиться в постійних конфліктах і громадянських війнах з 1978 року - саме тоді радянські війська вторглися на територію Афганістану. 

У 1994 році, під час громадянської війни, в країні активізувалися таліби, які зародилися серед пуштунів - народу, що населяє Афганістан. У 1996 році вони взяли під контроль південний схід країни, а потім без бою увійшли до столиці  Кабул і заснували Ісламський Емірат Афганістан. Новостворену тоді державу визнали лише три країни - Пакистан, ОАЕ і Саудівська Аравія. Перші дві країни в ЗМІ пов'язують з фінансуванням талібів. 

 

Движение "Талибан" и его роль в формировании военно-политической обстановки  в Исламской Республике Афганистан

Фото: таліби після захоплення Афганістану у 1996 році

Але влада Талібану тривала лише 5 років, хоча бойовики планували управляти Афганістаном значно довше. У 2001 році таліби вирішили, що будуть ховати у себе терориста номер один на той момент - лідера "Аль-Каїди" Усаму бен Ладена, який стояв за організацією терактів 11 вересня 2001 року в США. 

Американці закликали талібів віддати Бен Ладена, але ті вперто не погоджувалися. Після цього Вашингтон ввів війська до Афганістану в рамках антитерористичної операції. Талібан незабаром був скинутий за підтримки опозиційних йому афганських сил. 

 

Новий слабкий уряд 

Після повалення талібів в Афганістані встановили демократичний уряд, підтримуваний США. Але сам Талібан не зник як організація. 

За 20 років існування цього уряду і величезних американських інвестицій, які, за різними оцінками, сягають одного трильйону доларів, сильну країну побудувати так і не вдалося. 

Де-факто уряд ніколи не контролював всю територію Афганістану, а лише трохи більше 50% його території, та й то у кращі часи. Решта території були розділені між різними угрупуваннями, серед яких були таліби. 

 

Президент Афганистана выехал из страны - СМИ

Фото: президент Афганістану Ашраф Гані, який вже покинув країну

Економіка країни за цей час хоч і зростала, але дуже незначними темпами. Афганістан донині залишається однією з найбідніших країн у світі з ВВП в розмірі 2 тисяч доларів на душу населення. Незважаючи на те, що в країні є корисні копалини, вартість яких оцінюють в той же один трильйон доларів. 

Фатальне рішення США та наслідки для світу

У квітні 2021 року президент США Джо Байден оголосив, що США виводять всі свої війська з Афганістану. Це повинно відбутися до 31 серпня. 

"Дозвольте мені запитати тих, хто хоче, щоб ми залишилися: скільки ще? Скількома тисячами американських дочок і синів ви готові ризикнути? І як довго вони залишаться?", - сказав Байден.

При цьому, він не оголосив місію виконаною, але ясно дає зрозуміти, що майбутнє країни, включаючи долю нинішнього уряду і заклопотаність з приводу прав жінок, більше не знаходиться в руках американських військових.

"Ми поїхали до Афганістану не для будівництва нації. І це право й відповідальність тільки афганського народу - вирішувати своє майбутнє і те, як він хоче керувати своєю країною", - заявив американський президент. 

Разом з тим міністр оборони Великобританії критикує США за таке рішення. Він вважає, що це посилить загрозу тероризму в світі. Зокрема, що через це може повернутися "Аль-Каїда", яка тісно співпрацювала з талібами свого часу. 

 

Американский Афганистан. Почему США наступают на старые грабли?

Фото: американські війська в Афганістані 

Американська преса також критикує президента за таке рішення. Посил зводиться до того, що швидке захоплення талібами Афганістану вдарить по іміджу США і негативно вплине на безпеку в світі. 

"Адміністрація Байдена похитнулася через те, що її розплановане виведення військ з Афганістану зірвалося. Колапс Афганістану змушує союзників сумніватися в рішучості США на інших напрямках. Союзники США скаржаться, що всупереч обіцянкам президента Байдена з ними не проконсультувалися з приводу політичного рішення, котре поставило потенційно під загрозу їх власні інтереси національної безпеки", - пише The Washington Post.

Таким чином, не дочекавшись 31 серпня, таліби вже взяли під контроль Афганістан. 

Як Талібан знову Афганістан захоплював 

Як ви вже зрозуміли, таліби не стали чекати повного виведення американських військ з Афганістану. Вони почали активний наступ наприкінці липня. Вже 15 серпня представники Талібану оголосили, що вся країна знаходиться під їхнім контролем. На це пішли лічені тижні.

Втім, за даними BBC, близько 50 районів з 398 ще не контролюються ними, але це питання часу, тому як уряд капітулював, а в неконтрольованих районах залишилися незначні угруповання. 

 

Афганистан: талибы вошли в Кабул, президент покинул страну, правительства  эвакуируют посольства - BBC News Русская служба

Фото: території, які контролював Талібан 9 липня і 15 серпня(ВПС)

Глава МВС Афганістану напередодні анонсував,що Кабул віддадуть мирно. Вже сьогодні, 16 серпня, він під контролем талібів. Єдиним місцем, куди вони ще не добралися, залишається аеропорт Кабулу, звідки евакуювали іноземців і громадян Афганістану, які працювали на США і інші країни. 

Питання захоплення аеропорту, ймовірно, вирішиться дуже скоро. 

Талібан виявився "живучим" формуванням, оскільки контролює частину фінансових потоків від продажу наркотиків. За даними ООН, основним засобом фінансування організації є торгівля опіумом. Цей "бізнес" приносить угрупуванню близько 150 мільйонів доларів на рік.  

Що чекає афганців після приходу талібів

Талібан практикував закони шаріату за часів влади 1996-2001 років. Згідно з цими законами, забороняється:інтернет і комп'ютери, телебачення, алкоголь, музика і музичні інструменти, образотворче мистецтво, шахи, біле взуття (білий - колір талібського прапору) та обговорення сексу у відкритій формі. 

Жінкам заборонялося:

  • працювати;
  • отримувати освіту;
  • з'являтися в громадських місцях з відкритим обличчям;
  • з'являтися в громадських місцях без чоловіка або родича чоловічої статі;
  • лікуватися у лікарів чоловічої статі.

Наразі Талібан заявляє, що жінкам дозволять працювати, здобувати освіту і виходити на вулицю без супроводу, а також обіцяє дотримуватися прав преси. 

 

Талибан» назвал условия для СМИ и женщин после захвата Афганистана ::  Политика :: РБК

Фото: як повинні виглядати жінки в уявленні талібів 

Але офіційні заяви бойовиків розходяться з повідомленнями, які надходять від інших частин, де таліби вже контролюють ситуацію. За інформацією ВВС,в Кандагарі жінкам, які працюють в банку, сказали, що їхню роботу тепер будуть виконувати їхні родичі. В інших регіонах були повідомлення про те, що жінок не випускали на вулицю поодинці і змушували носити паранджу.

Таліби є послідовниками напрямки ісламу, що носить назву ашарізм. На підконтрольних їм територіях впроваджуються жорсткі правила, які ретельно контролюються. Будь хто, хто не погоджується з цією ідеологією, на думку талібів - заблукалий і підлягає гонінню. 

Зазначимо, населення Афганістану становить 40,3 мільйонів. При цьому країну населяють більше 20 народів - пуштуни (42%), таджики (28%), хазарійці (10%), узбеки (8%), чараймаки (2,6%) і туркмени (2%). 

Нагадаємо, в Афганістані після наступу талібів за три дні загинули 27 дітей,понад 100 отримали поранення.

Також Інформатор писав, що літаки почали облітати Афганістан через захоплення влади талібами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.  

 

 





Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.