Суддівські пенсії у сотні тисяч гривень: в Мінсоцполітики пояснили, чому це правильно

У постанові Конституційний Суд України закріпив, що довічне грошове утримання суддів – це не просто пенсія, а особливий механізм забезпечення незалежного правосуддя

Міністерка соцполітики Оксана Жолнович
Міністерка соцполітики Оксана Жолнович

Максимальна пенсія (довічне грошове утримання) судді складає 390 тис. грн. І це при тому, що більшість українських пенсіонерів отримують до 5 тис. грн. Міністерка соцполітики Оксана Жолнович пояснила, чому так відбувається зараз і не буде змінено в майбутньому. 

Як зазначила міністерка, судова влада є незалежною гілкою влади – і Кабмін, який належить до виконавчої гілки влади, не наділений повноваженнями впливати на неї. У постанові Конституційний Суд України закріпив, що довічне грошове утримання суддів – це не просто пенсія, а особливий механізм забезпечення (здійснення) незалежного правосуддя.

Тобто визначено, що щомісячне довічне грошове утримання є гарантією від держави у забезпеченні вчинення суддями правосуддя в України, а не соціальною гарантією, і тому такі виплати не можуть бути обмеженими.

“Водночас я розумію суспільний резонанс щодо такого розриву в пенсійному забезпеченні. Тому, очевидно, до вирішення цього питання треба підходити комплексно і знайти баланс між соціальним захистом суддів і їхніми професійними гарантіями”, - сказала Оксана Жолнович.

Хто отримує найбільші пенсії

В Україні на початок 2024 року середній розмір довічного грошового утримання суддів становив 99,74 тисячі гривень, а розмір пенсії прокурорів – 21,94 тисячі гривень. Як зазначають у Мінсоцполітики, кількість спецпенсіонерів зростає попри те, що загальна чисельність українських пенсіонерів скорочується. 

Найбільші виплати отримують судді. Середній розмір довічного утримання судді становить 99 737 гривень. Загалом в Україні нараховується 3 769 осіб, які отримують довічне утримання судді. Другий за розміром середній розмір спеціальних пенсій у прокурорів – 21 940 гривень. Такі спецпенсії отримує 5 851 особа. Середній розмір пенсій "чорнобильців" в Україні становить 12 910 гривень. Отримувачами таких спецпенсій є понад 97 тисяч осіб.

Як призначаються пенсії суддям

Щомісячне довічне грошове утримання суддів місцевих, апеляційних судів та Верховного Суду України призначається відповідно до Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів». Призначення щомісячного довічного грошового утримання суддям передбачено статтею 142 цього закону. Головною умовою є звільнення судді у відставку. 

На призначення пенсій на загальних умовах мають право судді у відставці, які досягли пенсійного віку: 62 років — чоловіки, 60 років — жінки. Суддя у відставці, який не досяг зазначеного віку, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України від 09.07.2003 № 1058 - IV.

Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 % суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2 % грошового утримання судді. Розмір щомісячного довічного грошового утримання обмеженню не підлягає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube