Страхування «Зелена картка» у 2025 році - нові правила для перетину кордону

Під час планування подорожі за кордон у 2025 році не забудьте заздалегідь подбати про міжнародне страхування відповідальності водія "Зелена картка"

Зелена карта
Що потрібно знати про "Зелену карту" для виїзду за кордон у 2025 році

Страховий сертифікат "Зелена картка" з 1 січня 2025 року діє лише на наступний день після його оформлення. Також запроваджено вільне ціноутворення для усіх договорів страхування відповідальності водіїв. Крім того, в усіх країнах-членах системи повноцінно діє електронна "Зелена картка". Про це йдеться у публікації Finance.ua. 

Зміни щодо страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, які приніс 2025 рік, торкнулися не лише внутрішнього поліса ОСЦПВ, а й міжнародного, тобто «Зеленої картки». Ці зміни, так само як і у вітчизняній автоцивілці, передбачені законом № 3720 «Про обов’язкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Низка норм нового закону передбачає зміни щодо страхового сертифіката єдиної форми, що застосовується в країнах-членах міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена картка». 

За старим законом (№ 1961) у водіїв, що перетинають державний кордон України, була можливість оформити страховий сертифікат «Зелена картка» у момент виїзду на пункті пропуску, то від 1 січня така опція більше недоступна. Як роз’яснює Моторно-транспортне страхове бюро України, міжнародний договір страхування «Зелена картка» набирає чинності від 00:00 годин дати початку терміну його дії, визначеної таким договором, але не раніше початку доби, наступної після внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних (тобто дати укладання такого договору).

На практиці це означає, що «Зелену картку» необхідно оформити мінімум за один день до перетину кордону. В іншому разі вам відмовлять у виїзді. Це ж відбудеться й у разі відсутності міжнародного договору страхування. Щодо строків, на які можна оформити «Зелену картку», то закон передбачає, що договір може бути укладено «на 15 календарних днів, 21 календарний день, один місяць, два місяці, три місяці, чотири місяці, п’ять місяців, шість місяців, сім місяців, вісім місяців, дев’ять місяців, десять місяців, одинадцять місяців або один рік».

Електронний формат сертифікатів

Відтепер всі країни-учасниці міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена картка» зобов’язані визнавати сертифікати «Зеленої картки» в електронному форматі. Це означає, що водії зможуть пред’являти страховий сертифікат у цифровому вигляді, зберігаючи його, наприклад, у PDF-файлі у смартфоні або іншому гаджеті.

Також електронна форма сертифіката дозволяє оформляти його онлайн, без візиту до страхової компанії. Крім того, це має виключити можливість використання фальшивих полісів, оскільки всі договори фіксуються у загальній базі даних МТСБУ та мають унікальний QR-код.

Вільне ціноутворення

Якщо старий закон про автоцивілку, який наразі втратив чинність, встановлював єдині розміри страхових платежів, то за новим законом запроваджується вільне ціноутворення. Від 1 січня страхові компанії отримали право самостійно визначати фактори, які впливають на ціноутворення вартості полісів.

Відтепер важливу роль відіграє страхова історія водія, на вартість сертифіката впливатиме також вид транспортного засобу, можливі ризики після настання страхового випадку та власні параметри страхової компанії щодо страхового продукту, термін дії страховки тощо.

Наразі, як свідчить практика, в середньому вартість «Зеленої картки» для легкового автомобіля терміном на 15 днів становить близько тисячі гривень. Річний сертифікат для цього ж легковика коштуватиме близько 13 тисяч гривень.

Міжнародне визнання електронних сертифікатів

Від 1 січня 2025 року всі країни-члени міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена картка» зобов’язані визнавати електронні сертифікати, які водії мають з собою у PDF-форматі збереженими на електронний пристрій. Це правило стосується також і України щодо водіїв з іноземною реєстрацією, які в’їжджають до неї. Відтак вони також можуть пред’являти в пунктах пропуску лише електронні сертифікати.

Крім перелічених вище новацій, у МТСБУ нагадують водіям, що страховий сертифікат «Зелена картка» можна оформити лише у страхової компанії повного члена МТСБУ або її представників. Перелік таких страховиків — тут. Також інформація про договір обов’язково має бути внесена до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ, інакше він є недійсним. Попри електронну форму страхового договору, МТСБУ рекомендує все ж таки видрукувати «Зелену картку» і возити її з собою в паперовому вигляді, хоча це й не є обов’язковим і не є вимогою закону.

Скільки договорів міжнародного страхування "Зелена картка" уклали українські водії протягом 2024 року

За 2024 рік українські водії уклали понад 1,4 мільйона договорів міжнародного страхування "Зелена картка", що на 8,35% менше, ніж за 2023 рік. Водночас загальна сума зібраних страхових премій за сертифікатами "Зелена картка" збільшилася на 9,8%, досягнувши понад 5,7 млрд грн. Зменшення кількості укладених договорів міжнародного страхування "Зелена картка" зумовлене тим, що українські водії, перебуваючи тривалий час за кордоном, змушені реєструвати свої транспортні засоби відповідно до місцевого законодавства та користуватися послугами іноземних страховиків.

Загальна сума страхових відшкодувань за договорами "Зелена картка", укладеними українськими водіями, становить 50,5 млн євро, що на 8,42% більше, ніж у 2023 році. Це зростання пояснюється тривалим періодом розвитку збитків за міжнародними страховими договорами, оскільки виплати можуть здійснюватися протягом кількох років після настання страхового випадку. Крім того, важливим чинником є підвищення середнього розміру збитків і частоти страхових випадків за кордоном у порівнянні з попереднім роком.

Які зміни відбулися за «Зеленою карткою» від 1 січня 2025 року 1
За 2024 рік українські водії уклали понад 1,4 мільйона договорів міжнародного страхування "Зелена картка", джерело: МТСБУ

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube