За допомогою інтернету дуже легко переслідувати людину, потріпати їй нерви і підмочити репутацію
Досить відомий українець, військовий та політик – прізвище не станемо називати з етичних міркувань – на протязі значного проміжка часу був об'єктом полювання сталкерів. Його звинувачували в згвалтуванні жінки. Ба більше, у Facebook з'явилася його сторінка-клон, звідки жінкам надсилалися вульгарні пропозиції. Нещодавно суд зайняв бік чоловіка та засудив до штрафу у 2000 грн. людину, дії, якої саме і підходять під поняття сталкінг.
Слово «сталкінг» англійського походження, означає переслідування. Це - вид психологічного насильства, яке проявляється у тривалому та нав’язливому переслідувані. Цікава деталь - те, що вульгарні пропозиції надсилались з фейкової сторінки вдалося встановити завдяки тому, що чоловік досконало володів українською мовою. Вона була йому рідна. А людина, яка була сталкером, писали українською з помилками. «Інформатор» дізнався, як зараз «сталкерять» українців.
Невигадану історію про те, як український суд захистив жертву сталкінгу, розповіла на сторінці Facebook відома громадська активістка:
«Сьогодні вночі дізналася про те, що суд визнав винуватою одну особу, котра на своїй сторінці поширювала інформацію про те, буцімто її згвалтував хлопець у 2021 році. Хлопця з історії я не знала і не знаю, але знаю особу що його обвинуватила: свого часу вона сталкерила мене. Потім вона звинуватила у домаганнях одного мого знайомого, створивши буцімто його профіль і пишучи людям від імені цього профілю з непристойними пропозиціями. Це було зроблено після публічного обвинувачення нею у неї на сторінці - для підкріплення «правдивості» її слів. Аферу виявили, коли обвинувачений нею почав «робити помилки» в українській мові в своїх повідомленнях, чого не могло бути ніяк. Люди промотали і виявили, що спілкуються з копією основного профіля, і це видалося дивним», - написала активістка.
За її словами, тоді піднялась величезна хвиля хейту щодо хлопця. Жінка стала на його захист, стверджуючи, що справу треба перевірити, з огляду на те, що особа вже обвинувачувала чоловіків у сексуальних домаганнях, фальсифікуючи «докази».
«У будь-якому іншому випадку я була б на боці жертви, але після того, як мене переслідувала ця особа, поширюючи неправдиві звинувачення, повірити у її заяви було тяжко. І ось цей хлопець - аж не віриться - подав на неї в суд, і виграв. Аж не віриться, що таке може бути. Я лиш шкодую, що моральну компенсацію їй присудили лише 2000 грн, а не 100 тисяч, як він хотів. Її зобовʼязали написати пост-спростування», - розповіла жінка.
За словами активістки Ольги Зайченко, в її житті траплялось декілька таких випадків.
«Людина мала особливий інтерес до мене, почала переходити межі в спілкуванні. Писати в соцмережах про те, чого не було, поширювати неправдиву інформацію. Я людину заблокувала. Людина створила фейковий профіль чоловіка, втерлася в довіру, у нас почався віртуальний роман, хоч того «чоловіка» я ніколи не бачила: це завжди були фото, де не було обличчя в кадрі. Звісно, спілкування було інтимного рівня, коли я розповідала дуже особисту інформацію. Особа дуже гарно тримала мене на гачку, весь час провокуючи сильні емоційні переживання: то ту людину хтось переслідує, то «він» потрапляє в аварію і лежить в лікарні. В якийсь момент особа почала використовувати дрон, аби слідкувати за мною. Не знаю, наскільки це правда, але «він» описував де і що я робила. Коли я за опосередкованими даними співставила ту першу особу і цього віртуального знайомого, то миттєво його заблокувала. Після того до мене ще якийсь час стукалися якісь реальні чи віртуальні тіпочки і намагалися знову відновити контакт. Але я вивчила таке правило: якщо хтось схильний до фіксації на тобі, то ні в якому разі не можна цю людину зачіпати, аби не спровокувати новий «виток». Це щось з психікою чи Бог зна яка природа цих явищ», - пояснює жінка.
За її словами, довести щось неможливо у такій ситуації. Людина зазвичай має гарний соціальний капітал і виглядає у всьому адекватною, і потерпають лише ті, на кому вона фіксується. Здебільшого, таким людям вірять, а їх «жертвам» - ні. Тому правило одне: триматися подалі.
Ми спробували з’ясувати, наскільки таке явище розповсюджене. Виявилось, що чимало людей і стикалися з таким і самі виступали сталкерами.
Одесит Борис розповів, що декілька років тому зустрічався з жінкою, згодом поїхав на заробітки за кордон, стосунки завершились самі собою.
«Проте моя пасія не залишала мене в спокої. Вона створила купу профілів у всіх соціальних мережах – написувала моїй мамі різні нісенітниці, коментувала мої фотографії, стукалася у друзі під виглядом різних дівчат. Я вважав, що ми поговорили і вирішили все мирно - я на той момент переїздив, повертатися не планував, а у неї було все життя тут – жінка була старша за мене на 10 років, мала двох дітей. Згодом, мої знайомі почали мені переказувати якісь небилиці - буцім-то я батько її дітей, буцім-то ми ще разом. Найгірше те, що за кілька років я влаштував свій побут у Європі, маю наречену. З початком війни моя колишня дівчина перебралась в моє місто біженкою, оселилась тут. Тепер надзвонює, написує, вираховує, де я знаходжуся, аби перетнутися. Приходила до мого шефа, розповідала йому, що ми родина. Найогидніше, що використовує дітей в своїх маніпуляціях – приміром, дзвонить її малий і просить мене кудись його провести, чи піти з ним до магазину. Я не знаю, як від цієї сімейки відкараскатися», - розказує чоловік.
Ліда сама виступала хейтером. Причина – хотіла у суперниці відбити хлопця.
«Я їй влаштувала «темну». Зареєструвалась під її іменем в соцмережах, додала в друзі її друзів – написала, що це мій новий профіль, старий зламали. Вивідала купу інформації. Потім зареєструвалась на сайті знайомств, виставивши її фотографію. Пропонувала статеві стосунки чоловікам з нашого міста. Загалом, ганьбилась, як могла, від її імені. І весь цей час мій коханий приходив до мене і розповідав про її проблеми. Я співчувала, але в душі сміялась. Останньою краплею став той факт, що він занедужав, а я від її імені додалась в друзі до доброго десятка бабок-гадалок, згодом показала йому скріни – мовляв, чи не захворів ти від того, що твоя дама по бабках бігає? Виявляється, хлопець мій досить чутливий до такого всілякого. Розірвав стосунки зразу. Найцікавіше те, що вона навіть не здогадувалась про моє існування, та хто її так хейтить», - розповіла Лідія.
Тамара – майстер з нарощування вій та корекції брів. Має власний кабінет у невеликому містечку. Рік тому вона стикнулась зі сталкінгом.
«Ми з подругою разом навчалися справи, проте у мене бізнес пішов, а у неї – ні. Її клієнти приходили до мене і скаржились на неохайність подруги. Я тактовно мовчала. В нашому ділі охайність перед усім. Згодом я придбала машинку для нанесення татуажу, клієнтів побільшало. А подруга закрила кабінет і невдало вийшла заміж. Рік тому назад вона вирішила мстити. Що вона тільки не робила. Приміром, ми разом відпочивали на морі – вона обрізала мої фото в купальнику, створила якісь ліві сторінки, виставила моє фото в купальнику, почала від мого імені писати всіляку гидотну. Потім від мого імені накинулась на дитину від першого шлюбу мого чоловіка. А суспільству це подавала, як ситуацію "мачуха пасинка ненавидить". Потім почала виставляти мене кінченою проституткою Дуже багато всього було – аж до дзвінків серед ночі з незнайомих номерів. Я не реагувала, зрештою вона відстала від мене, потім ще раз вийшла заміж, зараз має народжувати дитину, тож їй не до мене», - розказала жінка.
Офіційної статистики щодо сталкінгу в Україні нема. Найчастіше люди не хочуть говорити про це. Проте експерти-психологи радять в таких випадках: блокувати агресора по можливості, скаржитися на його чи підроблені профілі в соцмережах, не боятися звертатися до поліції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.