США домовляються з Іраном про припинення постачання дронів до рф: чи є надія

Читать на русском

Джерела повідомляють, що сторони близькі до згоди, але перемовини продовжуються

Читать на русском
Байден та Хаменеї
Вашингтон та Тегеран вирішили домовлятися

Джерела повідомляють, що сторони близькі до згоди, але перемовини продовжуються

Адміністрація президента США Джо Байдена веде перемовини з урядом Ірану, частиною домовленостей є припинення постачання іранських БПЛА до росії. Як повідомляють люди, наближені до переговорного процесу, обидві сторони зацікавлені в угоді й майже дійшли згоди. Навіть за умови, що Тегеран повністю припинить постачання дронів-камікадзе до рф, країна-окупант не залишиться без цієї зброї, оскільки кремль уже встиг налагодити виробництво. Водночас можна очікувати, що її кількість суттєво зменшиться.

Тегерану пропонують заборонити продаж «Шахедів» до рф

США ведуть перемовини з Іраном, пропонуючи Тегерану відмовитися від ідеї продавати росії свої безпілотники в обмін на послаблення санкцій. Це має стати частиною широкої «неписаної домовленості» між Вашингтоном і Тегераном щодо деескалації напруженості та призупинення ядерної програми режиму ісламської революції. Як повідомляє Financial Times з посиланням на свої джерела, адміністрація Байдена порушила це питання на непрямих переговорах у Катарі та Омані.

За даними джерел видання, Білий дім пропонує послабити контроль над санкціями проти іранської нафти та не запроваджувати проти Ірану нових санкцій, крім тих, що можуть бути введені за порушення прав людини. Вашингтон також дозволить Тегерану отримати доступ до 6 мільярдів доларів заморожених нафтових фондів, які зберігаються в Південній Кореї, але їх можна буде використовувати лише для закупівлі непідсанкційних товарів.

Натомість Тегеран повинен припинити продаж безпілотників та деталей до них і звільнити американських полонених за формулою «п’ять на п’ять». Основна частина перемовин націлена на відмову Ірану від збагачення урану понад 60 %, що дасть можливість стримати створення ядерного озброєння.

Як повідомив Financial Times неназваний іранський чиновник, Тегеран сподівається, що після того, як він поліпшить співпрацю з Міжнародним агентством з атомної енергії, Вашингтон зможе переконати європейські країни також послабити санкційний тиск. Іран остерігається, що Франція, Великобританія та Німеччина спробують відновити деякі санкції, хоч у жовтні вони мали б закінчитися.

Майже домовилися

Видання повідомляє, що США та Іран досягли домовленостей із більшості питань, проте дискусії мають продовжитися в Катарі та Омані. Зокрема багато уваги в майбутніх перемовинах приділятимуть саме росії. Якщо Білому дому вдасться впровадити свій план у життя, це стане проривом в ірано-американських відносинах. Адміністрація Байдена після двох років непрямих переговорів із режимом Хаменеї, може повернутися до неформального аналога ядерної угоди 2015 року й послабити напруженість на Близькому Сході.

Ядерна зброя
Угода про безпілотники є частиною ширших домовленостей про ядерну безпеку. Фото: Al Hurra

Financial Times пише, що, ймовірно, адміністрація Байдена розглядає нову неформальну угоду як тимчасовий захід, щоб стримати ядерну кризу до президентських виборів у США. Аналітики вважають, що якщо Байден переможе на виборах 2024 року, то буде можливість укласти постійну угоду, яка, як очікується призведе до серйозну скасовування іранських санкцій.

Росія вже виробляє свої дрони

Росіяни розпочали використовувати іранські безпілотники ще у вересні 2022 року. Дешеві та примітивні, вони виявилися доволі ефективними, особливо на початковому етапі терористичних ударів про критичній цивільний інфраструктурі. Тегеран активно допомагав кремлю, надсилаючи не лише БПЛА, але і власних експертів, які навчали росіян. Офіційно Іран не визнає, що продає озброєння рф, остерігаючись посилення санкцій. За даними Ради національної безпеки США, з початку серпня минулого року до травня-місяця 2023 року Іран поставив росії приблизно 400 дронів-камікадзе типу «Shahed».

Завод безпілотників
Завод безпілотників у рф видно з супутникових знімків. Фото: Maxar Technologies

Оскільки військове співробітництво між Тегераном та москвою розширилося, росія одержала технології з виробництва безпілотників, а в лютому з’явилася інформація, що путін планує побудувати завод із виготовлення дронів на своїй території. У серпні 2023 країна-окупант налагодила власне виробництво аналогів Shahed 136, які йдуть під кодовою назвою «Герань-2». Їх уже застосовували по території України. При тому, коли раніше росіяни просто маскували своїми написами іранські, то тепер є докази того, що вони виготовлені саме у рф. Українське ГУР заявило, що йдеться не про будівництво «з нуля», а про крупновузлову зборку. Й досі майже всі комплектуючі цих дронів вироблені в Ірані, Китаї, Швейцарії та Сполучених Штатах і потрапляють до ворога в обхід санкцій.

Отже, навіть якщо Іран усе ж таки дотримуватиметься домовленостей, на що є велика надія, армія окупантів не залишиться повністю без дешевих БПЛА. Водночас їхня кількість може суттєво зменшитися, особливо, якщо будуть паралельно застосовуватися заходи з перекриття лазівок у санкціях на постачання мікросхем та комплектуючих, необхідних для їхнього виготовлення.

Раніше ми писали про те, що США ведуть перемовини з Іраном, аби запобігти загрозі ядерної ескалації. Ми також розповідали, що, між Іраном та москвою погіршилися стосунки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.