Вибір між поганим і найгіршим: США ведуть перемовини з Іраном щодо ядерної програми

Читать на русском

Тегеран може використати зняття санкцій, щоб посилити економіку і ще більше наблизитися до створення ядерної зброї

Читать на русском
Байден та Хаменеї
Вашингтон та Тегеран вирішили домовлятися

Тегеран може використати зняття санкцій, щоб посилити економіку і ще більше наблизитися до створення ядерної зброї

Вашингтон та Тегеран ведуть перемовини, які можуть загальмувати ядерну програму Ірану в обмін на зняття частини санкцій. Це викликало на Адміністрацію Байдена шквал критики у Сполучених Штатах, адже перемовини з державою-терористом вкрай непопулярні. Білий дім йде на такий відчайдушний крок в надії стримати найгірший сценарій розвитку подій — війну на кілька фронтів, яка може перерости у ядерний конфлікт. Але існують ризики, що Іран використає перемовини, аби посилитися і тоді з ним буде в рази важче впоратися

Іран та США домовляються

Адміністрація президента США Джо Байдена має намір домовитися з Іраном щодо його ядерної програми, повідомляє Fox News. Перемовини тривають уже деякий час. До них залучені європейські та арабські країни, а між спеціальним посланцем Робом Меллі та послом Ірану в ООН відбулися таємні контакти. Цим пояснюють також перемовини між США та Південною Кореєю щодо розморожування іранських активів на суму 7 мільярдів доларів та контакти Ірану з МАГАТЕ, коли Тегеран дозволив організації вести відеонагляд за частиною своїх ядерних об’єктів.

Ядерна програма
Іран та США можуть укласти угоду про припинення ядерних досліджень. Фото: Critical Threats

Ізраїльське ЗМІ Haaretz повідомило з посиланням на джерела в міноборони своєї країни, що угода просувається швидкими темпами, і згода може бути досягнута упродовж кількох тижнів. Подробиці договору не оприлюднені, але можна припустити що Іран має ввести тимчасові обмеження на розробку ядерної зброї та звільнити американських заручників. Натоміть, скарбниця Тегерану поповниться на 17 мільярдів доларів, які були раніше заморожені у зв’язку з розірванням угоди за часів Трампа у 2018 році.

Домовленості, ймовірно, передбачають зняття санкцій на торгівлю нафтопродуктами. І це означає, що попри ініціативу ОПЕК+ обмежити видобуток нафти до 2024 року, ціни на світових ринках не зростуть. Якщо перемовини будуть успішними, буде покладено хрест на мріях вождя росіян володимира путіна фінансувати війну коштом експорту дорогих енергоносіїв. Але для Вашингтону важливішим є те, що таким чином вдасться досягти “розрядки відносин”: Ізраїль, США та Іран на межі відкритої війни через загрозу створення ядерної зброї.

“Сполучені Штати не прагнуть — я підкреслюю — не прагнуть конфлікту з Іраном, але будьте готові до того, що ми діятимемо рішуче, щоб захистити наш народ”, — казав наприкінці березня Байден.

Наприкінці травня начальник штабу ЗС Ізраїлю Герці Галеві попередив про можливу війну з Іраном через його ядерну програму. А за кілька днів по тому Тегеран здійснив випробувальний запуск нової балістичної гіперзвукової ракети Kheibar, яка може нести боєголовку вагою 1500 кілограмів і має радіус дії 2000 км. Пізніше на вулицях іранських міст з’явилися агітаційні плакати на яких було зображено нову ракету та напис, що вона може досягнути Тель-Авіву за 4 хвилини.

Але зараз з’являється інформація про те, що Тегеран позитивно оцінює можливості укладання нової угоди. Іранська провладна агенція Mehr повідомляє, що заяву на її користь зробив Сейєд Мохаммад Маранді, радник переговорної групи Ірану в переговорах про скасування санкцій.

«Текст в основному готовий і очікує підпису обох сторін… Якщо в американців буде воля, це можна швидко підписати. Але, знову ж таки, Іран не збирається сидіти і чекати. Світ змінюється, і Іран використовує ці можливості якомога повніше», — заявив він.

Тобто Тегеран не збирається остаточно відмовлятися від ідеї отримати стати ядерною державою. Тому такі миротворчі ініціативи не всім у США подобаються.

Критика Байдена

Haaretz заявляє, що попри всю серйозність домовленостей, Адміністрація Байдена, ймовірно, не називатиме їх «угодою», оскільки це вимагатиме ратифікації у Конгресі, який контролює Республіканська партія. Після того, як про перемовини стало відомо, республіканці звалили на Байдена шквал критики за “слабкість”. Вони кажуть, що Трамп повертав американських громадян з Іранської в’язниці нічого не платячи. Республіканці нагодують, що Іран - держава терорист, тому йти йому на поступки означає тільки заохочення нових злочинів. На їхню думку, США були б більш зацікавлені замиритися з рф і зосередити свою увагу на Ірані.

Терористи "Ісламської держави"
Іран масово використовує терористичні угрупування як свої проксі-сили. Фото: Channel 4

«Коли Джо Байдена обрали, ядерна програма Ірану була в коробці, а їхня економіка перебувала у спаді. Байден дивився в інший бік, поки аятола неухильно просувався до ядерної зброї, а режим відновив експорт мільйонів барелів нафти на день. Весь цей час Іран став військовим спонсором №1 путіна. Байден уже фінансував обидві сторони війни в Україні, і тому було б жахливо, але не дивно, якби він почав відкрито надсилати ще мільярди аятолі», — заявив в ефірі Fox News сенатор-республіканець Тед Круз від штату Техас.

Критики заявляють, що Іран просто використає час та гроші, для власного посилення і пізніше Вашингтону буде набагато важче впоратися з викликами. Крім того, режим аятол потребує коштів, аби впоратися з наслідками протестів, які сколихнули країну торік, тож ці фінансові вливання дадуть можливість йому стабілізувати ситуацію. Такі звинувачення, очевидно, обґрунтовані, а на тлі президентських перегонів у США, можуть стати вагомим аргументом на підтримку Дональда Трампа. Але Байден вирішив домовлятися з державою-терористом, адже вибір невеликий.

Протести в Ірані
Протести в Ірані затихли, але ситуація нестабільна. Фото: Reuters

Вибір між поганим і ще гіршим

Експерти Foreign Affairs вважають, що у Білий дім вирішив вжити заходів, які дають можливість запобігти найгіршим наслідкам ядерного протистояння з Іраном, зберігаючи можливість вирішити його в майбутньому. Ймовірно, у Вашингтоні дійшли висновку, що подальший тиск може спровокувати Тегеран завершити створення ядерної зброї у найближчому часі. Наразі Іран має очищений уран до рівня 84%, якого вистачить для чотирьох боєголовок, але для зброї потрібно 90%. Тегеран, схоже, свідомо затягує процес.  Режим Хаменеї хоче накопичити сировину для створення одразу великої кількості боєголовок, адже одна ракета не зупинить рішучість США і союзників. Напротивагу тому є думка, що Іран зацікавлений зберігати саме таку ситуацію і не перетворюватися на ядерну державу, адже з одного боку це дозволяє уникати подальшої ізоляції, а з іншого — швидко створити ядерні боєголовки у разі загрози.

В останні місяці Іран майже нічого не заплатив за ці ядерні досягнення. Навпаки, його геополітичне становище покращилося. Він зміцнив зв’язки з Китаєм і Росією, одночасно нормалізувавши відносини з деякими своїми сусідами, включаючи свого регіонального суперника Саудівську Аравію. Легко зрозуміти, чому верховний лідер Алі Хаменеї зміг повірити, що він може мати свій шматок ядерного пирога і теж може його з’їсти”, — пише Foreign Affairs.

Авторитарні лідери
Авторитарні лідери уклали союзи, аби обмежити тиск санкцій. Фото: CNN

Foreign Affairs зазначає, що співробітництво між Китаєм, росією та Іраном посилюється і це дає можливість знизити шкоду. Значною мірою допомагає також відновлення співпраці з Саудівською Аравією та Кувейтом, що значно знизило напругу в регіоні. Але санкції все ще відчутні тому Іран зацікавлений у діалозі.

Вашингтон вирішив спробувати знайти дипломатичне розв'язання проблеми в надії, що згодом, через внутрішні проблеми Ірану, виникнуть умови для укладання нового договору. Зрештою, офіційний Тегеран відкидає звинувачення у плануванні виробляти ядерну зброю. Вони заявляють, що країна працює над мирним використанням ядерної енергії. Крім того, геополітична ситуація може зміниться так, що з режимом аятол можна буде впоратися легше, наприклад, коли закінчиться російсько-українська війна.

Проте, навіть якщо Адміністрації Байдена вдасться досягнути бажаного, неминуче будуть втрати, адже Тегеран, очевидно, використає час на свою користь. Це дозволило б Ірану стабільно розвивати свою ядерну програму, позбувшись економічної та політичної ізоляції. Як наслідок, Тегеран може настільки наблизитися до створення ядерної зброї, що його надзвичайно важко буде зупинити.

Іранська ракета
Іран використає час, щоб стати ще сильнішим. Фото: Iran Primer

Вашингтон свідомо йде на такі ризики, адже альтернативи можуть бути набагато гіршими. Війна з Іраном загрожує бути важкою та кровопролитною. Триватиме вона в той час, коли Захід зосереджений на російсько-українській війні, це значить, що США змушені будуть перенаправити частину ресурсів на новий фронт. А якби Китай вирішив, що це зручний час розпочати вторгнення в Тайвань, то такі виклики могли б бути занадто небезпечними для США. The Jerusalem Post, з посиланням на власні джерела в розвідці, пише, що спецслужби в Ізраїлі визнають, що навіть ненадійна угода про обмеження розробок ядерної зброї з Іраном, краще, ніж війна, проте офіційні особи налаштовані рішуче проти.

Раніше ми повідомляли про те, що Іран допомагає росії будувати завод для з виробництва безпілотників. Ми також пояснювали, як пов’язані бойові дії між Ізраїлем та «Ісламським джихадом» і до чого тут росія.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.