В Ірані вже відмовляються догоджати росії: яка чорна кішка пробігла між Тегераном і москвою

Читать на русском

Кремль пішов проти Тегерану в територіальній суперечці між Іраном та Об’єднаними Арабськими Еміратами

Читать на русском
Путін та лідер Ірану Аятола Алі Хаменеї
Путін зрадив свого близького союзника

Кремль пішов проти Тегерану в територіальній суперечці між Іраном та Об’єднаними Арабськими Еміратами

Союзний для росії Іран образився, оскільки москва підтримала його суперника. Для Тегерану це може означати втрату контролю над стратегічно-важливими островами. Суспільство та влада Ірану вважаєють такі дії росіян зрадою. Офіційний Тегеран отримав шквал критики за свою проросійську та прокитайську позицію аж до звинувачень у відході від принципів Ісламської революції. Очевидною причиною такого вчинку Кремля є намагання заручитися наразі підтримкою найвпливовіших експортерів нафти на тлі ембарго на російську нафту з боку країн Заходу. Але не тільки. Є підстави вважати, що існують плани нормалізації стосунків між Іраном та США, про які вірогідно дізались у кремлі. 

Росія зрадила Іран

Уже кілька тижнів у Іранському медіапросторі спостерігається дивна тенденція — росію критикують за зраду. Причиною сварки між країнами-союзниками стали територіальні суперечки. Виявилося, що москва не визнає за Іраном право на острови в Перській затоці.

На шостому спільному засіданні міністрів зовнішніх справ країн Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (GCC) і рф, що відбулася в Москві в понеділок,11 липня, підписали комюніке . У документі міститься заклик передати до Міжнародного суду питання про суверенітет Об’єднаних Арабських Еміратів над територією спірних островів Абу-Муса, Великий Тумб і Малий Тумб. Таку точку зору поділяють, Бахрейн, Катар, Кувейт, Об’єднані Арабські Емірати, Оман і Саудівська Аравія.

Араби в москві
Росія підтримала ОАЕ на шкоду Ірану. Фото з відкритих джерел

Якщо це трапиться, то практично немає сумніву, що суд вирішить на користь ОАЕ. Річ у тім, що в 1971 році, після того, як Великобританія залишила регіон, Іран захопив три острови, як це любить росія, посилаючись на «історичні традиції». ОАЕ, які мали на острови юридичні права, зуміли через ООН залишити за собою лише Абу-Муса. З питанням приналежності островів пов’язано також право власності на морський шельф у регіоні, багатому на вуглеводні.

Реакція Тегерану

Як повідомляє Iran International, офіційний Тегеран та користувачі іранських соцмереж «глибоко роздратовані». Речник міністерства закордонних справ Ірану Насер Канаані розкритикував заяву. За його словами остови «назавжди належать Ірану, і такі заяви несумісні з дружніми відносинами Ірану з його сусідами». Тегеран має на увазі нещодавно укладений за посередництва Китаю мир між Іраном зі своїми сусідами ОАЕ та Саудівською Аравією. Але найбільше в Ірані роздратовані тим, як із ними вчинили в кремлі.

Спірні острови
Від приналежності островів залежать морські кордони держав. Зображення Google Maps

Уряд Ірану викликав посла росії, а міністр закордонних справ Хосейн Амір Абдолахян і речник уряду Алі Бахадорі написали гнівні твіти про те, що компроміс щодо питань територіальної цілісності неможливий. Посол рф у Тегерані заявив про підтримку територіальної цілісності Ірану, але для іранців це прозвучало непереконливо, оскільки офіційна позиція, опублікована інформагенцією ТАСС, повторювала наративи, які звучали на Раді співробітництва.

Критики в іранських соцмережах та ЗМІ закликають до рішучої відповіді. У четвер, 13 липня, впливова консервативна газета Jomhouri Eslami написала різку редакційну статтю в якій заявила, що зрада росії не буде останньою. Видання написало, що кремль, як і Пекін, завжди піклувався лише про власний інтерес.

«Чиновники МЗС не повинні думати, що цей епізод завершиться викликом російського посла. Нам потрібен суттєвий перегляд наших політичних відносин із росією та змусити російських державних діячів пошкодувати про зраду іранського народу», — пише видання.

Влада аятол отримала критику всередині країни. Їх звинувачують у нехтуванні національними інтересами.

«Росіяни ніколи не будуть враховувати інтереси Ірану у своїх відносинах з Іраном чи будь-якою іншою країною», — заявила політична діячка Елахе Кулаї для веб-сайту Etemad Online.

На думку Кулаї, промосковська та пропекінська зовнішня політика Ірану призвела до дисбалансу. Вона вважає, що Тегаран потребує балансу у відносинах між Сходом і Заходом.

Росія та Іран
Іранці вважають, що росія їх зрадила. Фото: Amvaj

У чому причина

Очевидно, кремлю не йдеться про справедливість. Там вирішили, що гарні відносини з найбільшими експортерами нафти варті того, аби зіпсувати стосунки зі своїм партнером і союзником, який надає озброєння та з яким налагоджено співпрацю в стратегічному протистоянні із Заходом, аж до надання ядерних технологій. Росія, на тлі західних санкцій та нафтового ембарго Заходу, потребує підтримки найвпливовіших арабських країн. Йдеться про утримання стабільної та вигідної для кремля ціни на вуглеводні, чого можна досягти лише скороченням загального видобутку. Якби цього не вдалося досягти, путіну було б критично важко продовжувати фінансувати війну.

Танкер у Перській затоці
Росії важливо мати гарні стосунки з арабськими країнами. Фото: Time Of Israel

 У Тегерані пояснили підрив територіальної цілісності Ірану та зраду москви намаганням вийти з міжнародної ізоляції. Аналітик із міжнародних відносин Мехді Мотахарнія сказав «Khabar Online», що дії офіційної влади неадекватні загрозам, які стоять перед країною.

«Росія хоче покласти край своїй ізоляції, пожертвувавши інтересами Ірану», — заявив він.

Владу Тегерану він звинувачує у «відході від революційних позицій». Мотахарінія заявив, що позиція росії щодо передачі справи до Міжнародного суду рівнозначна визнанню претензій Об’єднаних Арабських Еміратів на острови. Ультраправий критик жаліється, що поки хоча Іран підтримував свого «стратегічного партнера», росія завдала удару в спину. На думку Мотахаріні, Іран був ізольований через його радикальну антизахідну політику, тому росія вирішила, що може чинити з ним, як завгодно.

Є свідчення щодо того, що між Тегераном та москвою зростає напруга й через присутність військ рф у Сирії. Іран вважає сусідню країну зоною свого інтересу. У відповідь на підтримку у війні проти України режим аятол хоче від путіна, аби рф полишила сирійську територію.

Ядерна програма
США намагаються призупинити іранську ядерну програму в обмін на скасування частини санкцій. Фото: VOA

Можливо також, що питання лежить глибше і йдеться про поступову зміну зовнішньополітичного вектору Ірану. Зрада кремля та критика уряду Ірану в догоджанні Китаю та росії відбувається на тлі новин про спроби налагодити зв’язки зі США. Вашингтон намагається досягти домовленостей із Тегераном, які передбачають часткове зняття санкцій в обмін на заморожування ядерної програми. США хочуть усунути ризики війни, яка може спалахнути в регіоні через намагання режиму аятол отримати власне ядерне озброєння. У такій війні адміністрації Білого дому доведеться розпорошувати силу та увагу на підтримку й України, й Ізраїлю, що може бути важким завданням. Але через це Джо Байден наражається на потужну критику в Парламенті США.

 Ми також писали про те, що росія будує завод, щоб виробляти на своїй території дрони за іранською технологією. Інформатор розповідав, що Іран теж імперія, у якій проживає більше азербайджанців, ніж у самому Азербайджані.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.