“Солдати невдачі”: що відомо про ПВК “Патріот”

Читать на русском

Ця структура стала результатом протистояння між міністром оборони рф Шойгу і хазяїном вагнерівців Пригожиним

Читать на русском
“Солдати невдачі”: що відомо про ПВК “Патріот”
ПВК “Патріот” переключила на себе частину замовлень кремля

Ця структура стала результатом протистояння між міністром оборони рф Шойгу і хазяїном вагнерівців Пригожиним

Попри величезні втрати агресор продовжує спроби захопити Бахмут та окупувати український Донбас. На цей напрямок він стягує усі свої боєздатні підрозділи та резерви, намагаючись отримати бодай якийсь проміжний успіх. Серед цих резервів були помічені й нові приватні військові компанії. Так, у районі населеного пункту Степне, за повідомленням речника Східного угруповання військ ЗСУ Сергія Череватого, з’явилися підрозділи ПВК “Патріот”.

Інформатор зібрав про неї інформацію.  

Коли одного Вагнера замало 

ПВК “Вагнера” з 2014 року була задіяна на Донбасі, де виконувала бойові завдання кремлівських проксі в особі керівництва самопроголошених республік.

2015 року її бійців почали залучати до військового конфлікту в Сирії. Таким чином військово-політичне керівництво рф вирішувало дві проблеми. По-перше, “працевлаштувало” бойовиків, що повертались з  Донбасу і створювали проблеми оточуючим. А по-друге, забезпечувало виконання таких нелегальних завдань, як захоплення та охорона нафтових об'єктів далеко від кремлівських стін та застінків. 

У 2016 році у москви з'явилися геополітичні та комерційні інтереси в країнах Азії та Африки. А покладатись лише на “Вагнера” вже ніхто не хотів. Так виник “Патріот” – ще більш закрита і складніше влаштована структура, ніж її “старша сестра”.

“Законодавство багатьох африканських країн дозволяє реєструвати та ліквідувати будь-яке приватне підприємство протягом доби. Відкрив військову чи охоронну структуру – і стріляй на законних засадах. У структурі “Патріота”, наскільки мені відомо, понад 10 фірм, читай: загонів чи міні-ЧВК зі своїми завданнями. Працюють вони у Судані, Габоні, Центрально-Африканській Республіці. Разом це тисячі людей”, – розповів в інтерв'ю “Собеседнику” керівник одного з російських офіцерських об’єднань Євгєній Шибаєв. 

За його словами, із самого початку у найманців з “Патріоту” було набагато краще фінансове забезпечення, ніж  у вагнерівців. Якщо останнім платили 150-240 тисяч рублів на місяць, то в “Патріоті” ставки були вищі – від 400 тисяч до мільйона. “Але там і завдання серйозніші: не лише охорона, а й інтелектуальні послуги, наприклад, в кіберсфері. І відбір відповідний – люди із серйозним послужним списком, а не просто добровольці з бажанням повоювати”, – пояснює Шибаєв.

Пригожин&Шойгу: витоки протистояння 

За даними російських ЗМІ та ветеранських організацій рф, початок дії “Патріота” дивним чином співпав із розгромом вагнерівців у лютому 2018 року під сирійським містом Дейр-ез-Зор.     

Тоді, за повідомленням New York Times, відбувся чотиригодинний бій між американськими військовими та сирійськими урядовими силами за підтримки найманців-росіян. В результаті нього було знищено близько сотні вагнерівців. 

Бойові дії розпочалися біля нафтового заводу Коноко, де базувалися курди та їхні союзники-американці. Війська Асада за підтримки росіян стягнули туди близько півтисячі військових, танки та бронетранспортери (близько 27 одиниць техніки). Були помічені три російські танки Т-72 з 125-мм гарматами. Позиції курдів атакували з танків, артилерії та мінометів.

Пізніше з’ясувалось, що американський спецназ Delta Force і рейнджери намагалися зв'язатися з командуванням регулярних російських військ в Сирії, щоб ті зупинили наступ, але підлеглі Сєргєя Шойгу не відреагували.

Після цього військові США підняли винищувачі та бомбардувальники, з землі почала працювати артилерія та ПТРК Javelin – і сирійські війська з російськими найманцями понесли великі втрати та змушені були відступити.

Таким чином, всі зійшлись на думці, що загибель вагнерівців під Дейр-ез-Зор – на совісті керівництва міністерства оборони рф на чолі з Шойгу.

Конкуруюча фірма 

Дуже скоро після показового розгрому під Дейр-ез-Зором з’явилася інформація про ще одну ПВК, яка діє в Сирії під назвою “Патріот”. Її джерелом став російський телеканал “Дождь”, який напряму зв’язав нову структуру з міністерством оборони рф.

Приблизно в той же час конкурент міноборони рф Пригожин створив медіагрупу для здійснення своїх інформаційних операцій і назвав її так само – “Патріот”. Незрозуміло – путінський повар хотів заплутати ймовірних супротивників чи в нього просто не вистачило фантазії?

“На певному етапі Шойгу перейнявся успіхами власника “Вагнера”. Він почав задаватися питанням: чи не надто багато дістається кремлівському кухарю? Міністр також людина, йому дуже хочеться бюджети пиляти. І зовсім не хочеться мовчки підносити патрони та озброєння м'ясникам Пригожина, явно набраним за оголошенням”, – пояснює мотиви очільника російського міноборони автор статті в одному з росЗМІ. 

Так Шойгу дійшов простого висновку: якщо у конкурента є ПВК “Вагнера”, то у терміновому порядку необхідно створити ПВК для себе. Щоб вона виконувала його завдання, а головне – заробляла гроші, в які, власне, і упирався конфлікт з самого початку.

Але як тільки з'явилися перші повідомлення про ПВК “Патріот”, конфлікт між Шойгу та Пригожиним перемістився до Центральноафриканської Республіки. Поворотним моментом стало вбивство російських журналістів із знімальної групи Орхана Джемаля.

Вбивство журналістів

ПВК “Патріот” не тільки переключила на себе частину замовлень кремля на виконання бойових завдань в зонах конфлікту. За задими журналістів телеканалу “Дождь”, вона могла бути причетною до загибелі російських журналістів у Центральноафриканській Республіці. 

У липні 2018 року відомий журналіст Орхан Джемаль, режисер Олександр Расторгуєв і оператор Кирил Радченко приїхали до ЦАР для зйомок документального фільму про діяльність у країні російських приватних військових компаній. Їхні тіла були знайдені в автівці, якою вони пересувались. За версією слідчого комітету рф, журналістів вбили під час пограбування.

Однак у це мало хто повірив. Після вбивства групи Джемаля підозра одразу впала на бойовиків Пригожина. А співробітники підконтрольного йому медіа РІА ФАН організували інформаційну спецоперацію проти “Центру управління розслідуваннями” Міхаіла Ходорковського, звинувативши у загибелі журналістів особисто його власника. До речі, вбиті журналісти співпрацювали з цим Центром. 

А згодом вийшло розслідування про обставини загибелі знімальної групи на телеканалі “Дождь”. В ньому йшлося про причетність до вбивства приватної військової компанії “Патріот”. Про цю версію “Дождю” повідомили відразу троє джерел: офіцер міноборони рф, боєць ПВК “Патріот” і ветеран російських спецслужб, знайомий з одним з членів групи, яка нібито брала участь у вбивстві журналістів.

“Таким чином, або журналісти “Дощу” на замовлення Пригожина підставляють Шойгу. Або Шойгу справді наказав убити журналістів, щоб підставити найманців Пригожина і вичавити його з ЦАР. Як завжди, росіяни нікого не просять вбивати своїх співгромадян – чудово справляються самі”, – написав екс-заступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін в аналітичному матеріалі для інтернет-видання “Петр і Мазепа” .

Одним словом, найманці Шойгу мало чим відрізняються від найманців Пригожина. Це лиш конкуруючі “фірми”, хазяї яких змагаються за право замкнути на себе фінансові потоки, які кремль скеровує на свої військово-політичні авантюри.

Раніше Інформатор писав про те, що ПВК “Вагнера” показово стратили свого бійця, який здався ЗСУ і потрапив в полон.

Також ми повідомляли, що українці подали до суду на Пригожина і групу “Вагнера”.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.