Словаччина та Угорщина відмовилися дозволити Україні бити по Росії західною зброєю - Politico

Заклики головного дипломата ЄС Жозепа Бореля надати Києву свободу дій у використанні зброї підтримали на зустрічі Франція, Швеція, Латвія, Нідерланди та Польща, а от Словаччина та Угорщина виступили проти

Дозволи бити західною зброєю
У Словаччині та Угорщині діють дружні до Москви режими Роберта Фіцо та Віктора Орбана

Словаччина разом з Угорщиною відмовилися схвалити удари України по території Росії наданою Києву західною зброєю. Зокрема, в Будапешті заявили, що не хочуть ескалації війни. А також нібито країна виступає "за здоровий глузд".

Про це пише Politico. Видання зазначає, що після прибуття до будівлі Ради ЄС у Брюсселі головний дипломат ЄС Жозеп Боррель закликав зняти обмеження щодо використання Україною наданої зброї для поразки цілей у Росії.

"Зброя, яку ми поставляємо Україні, має бути використана в повному обсязі, і обмеження повинні бути зняті, щоб українці могли націлюватися на місця, звідки Росія їх бомбардує. Інакше зброя марна", - заявив Боррель.

На ранковій зустрічі міністрів ЄС також був присутній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Чиновник, знайомий з перебігом переговорів, повідомив Politico, що Кулеба закликав міністрів ЄС дозволити Україні бити по об'єктах на Росії та не вважати це за ескалацію.

За словами чиновника, заклик Кулеби та заклики Бореля надати Києву свободу дій у використанні зброї підтримали на зустрічі Франція, Швеція, Латвія, Нідерланди та Польща. При цьому деякі зазначили, що міжнародне право не забороняє країні входити на територію агресора з метою самооборони.

А от Угорщина та Словаччина висловилися проти. В обох країнах діють дружні до Москви режими.

"Ми не хочемо більше зброї в Україні, ми не хочемо більше смертей, ми не хочемо ескалації війни, ми не хочемо розширення кризи на Близькому Сході. Сьогодні ми продовжуємо виступати за здоровий глузд і мир", - заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Як зазначає Politico, відносини між Угорщиною та ЄС довгий час були непростими, але різко погіршилися після того, як Будапешт ухвалив ротаційне головування у Раді ЄС у липні. Ряд міністрів закордонних справ ЄС бойкотували запропоновану зустріч у Будапешті, вирішивши натомість провести власний саміт із закордонних справ у Брюсселі. На запитання журналіста, чому зустріч пройшла в Брюсселі, а не в Будапешті, Боррель відповів так:

"Тому, що я так вирішив. Я вважав, що набагато доречніше зробити це в Брюсселі, оскільки деякі позиції, виражені угорським урядом, прямо суперечать спільній зовнішній політиці та політиці безпеки. Набагато краще було б зробити це вдома".

Дозволи на удари західною зброєю

Як пише видання Financial Times, Велика Британія підтримує Україну в її прагненні використовувати ракети Storm Shadow для ударів вглиб території Росії. Британський уряд звернувся до США та Франції з проханням схвалити таке використання. Проте Вашингтон залишається обережним у цьому питанні. А от президент Еммануель Макрон заявив, що Україні слід дозволити нейтралізувати військові об’єкти, з яких здійснюються атаки на українську територію, але при цьому наголосив, що удари по цивільних цілях є неприйнятними. Нещодавно прессекретар Єлисейського палацу підтвердив цю позицію, посилаючись на попередні заяви президента.

Щодо Нідерландів, то вони не обмежують використання Україною переданих ним винищувачів у повітряному просторі РФ. Зокрема, йдеться про сучасні F-16. Проте умовою є, щоб удари були лише по військових обʼєктах ворога.

А от Італія не дозволила Україні використовувати надану зброю для ударів по території Росії. Рішення влада країни пояснила тим, що передавала її виключно для захисту від агресії.

Нагадаємо, раніше Зеленський закликав Сполучені Штати зняти всі обмеження щодо ударів на території Росії, що, за його словами, дозволить захистити українські міста від бомбардувань.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube