Радянські ППО не здатні повністю закрити небо. Коли Україна отримає достатньо західних систем?
Україні необхідно замінити старі, радянські системи протиповітряної оборони, тому що вони вже найближчим часом не зможуть впоратися з усіма загрозами. Ракети до ППО закінчуються. Про це в коментарі американському виданню The Washington Post повідомили представники зенітно-ракетних військ України. На скільки критичною є ситуація, і коли Україна отримає достатньо західних систем ППО? Інформатор розбирався разом із військовими експертами.
“У нас закінчуються ракети”
Щоб захистити Україну від ракетних ударів та дронів-камікадзе, Україні необхідно мати більше ракет для систем протиповітряної оборони. Про це виданню The Washington Post розповів начальник підготовки зенітно-ракетних військ України Денис Смажний. Також проблемою, за його словами, є те, що більшість систем ППО, які використовує Україна, застарілі, вони створені ще в часи Радянського Союзу.
"Нам потрібно замінити наші старі системи, тому що вони просто не зможуть впоратися з цими загрозами найближчим часом. А у нас закінчуються ракети", — розповів виданню The Washington Post Денис Смажний.
Основа ППО України зараз — це старі зенітно-ракетні комплекси С-300. Але і їх недостатньо, щоб покрити кожну частину країни. Щоб закрити усі “прогалини”, Україні потрібні системи, які можуть запускати ракети на більші відстані. Ракети С-300 мають дальність польоту близько 75 км. А ось, наприклад, американська зенітно-ракетна система NASAMS — може бачити загрози на відстані приблизно до 128 км.
Про це каже заступника командира батальйону, який працює з зенітно-ракетними комплексами С-300 у Київській області, Володимир Климін.
На скільки це критично?
Опитані Інформатором експерти кажуть, заяви представників ЗСУ про те, що “у нас закінчуються ракети” не слід сприймати так, що вже сьогодні-завтра Україні не буде чим збивати російські ракети та дрони-камікадзе.
“Вони зараз не закінчуються. Тобто зараз якоїсь загрози точно немає… Це мова йде про тривалу перспективу, тому що військові завжди розраховують найгірший варіант. Якщо ця інтенсивність висока буде зберігатися тривалий час. До року, наприклад”, — каже Інформатору військовий експерт Сергій Кузан.
Тому панікувати українцям тут точно не варто.
“Не можна говорити про те, що це якась критична проблема. Що її необхідно вирішувати вже зараз. Ні, завжди є погляд на середньострокову перспективу, на довгострокову”, — про це Інформатору заявив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Відсоток ракет і дронів, які зараз збиває українська система протиповітряної оборони навпаки збільшується.
20 жовтня заступник начальника головного оперативного управління Генштабу Збройних сил Олексій Громов заявив, що ефективність системи протиповітряної оборони України сягає близько 64%, що є достатньо високим показником.
“Запаси не бездонні”
Проблема у тому, що кількість повітряних атак зі сторони росії — збільшується. А тому й Україна змушена використовувати більше ракет, щоб збивати повітряні цілі.
“Та інтенсивність, якою атакують територію України, особливо безпілотниками, змушує витрачати наш запас ракет. Якщо ми говоримо про безпілотники, то це теж витрата боєприпасів. Для малого радіусу дії зенітних гармат, автоматичних гармат. Все це витрати боєприпасів”, — каже Інформатору військовий експерт Олександр Коваленко.
Військовий експерт Олег Жданов вважає, що така проблема може рано чи пізно виникнути. Нині важко сказати, скільки ще є в Україні ракет, але запаси не бездонні.
“Є країни, які виробляють подібні ракети, тому це проблема, яку можна вирішити. Головне завдання не вирішувати її постфактум, коли ракети закінчаться, а почати її вирішувати заздалегідь”, — розповів Олег Жданов 24-му каналу.
Ракети до систем протиповітряної оборони радянського виробництва є в багатьох країн, особливо у східній Європі, кажуть опитані Інформатором експерти. Тож поповнювати запаси з їхньою допомогою ми можемо. Але в першу чергу України розраховує на отримання сучасних систем ППО.
“Курс, яким слідує держава, це оснащення всієї системи нашої протиповітряної оборони, переоснащення і перехід на західні натівські стандарти, використання цих західних систем і поступове витіснення ними наших старих радянських зразків”, — каже Інформатору військовий експерт Сергій Кузан.
В Україні вже працює один німецький зенітний ракетний комплекс IRIS-T.
Він добре себе показав під час останніх обстрілів із боку російської армії. Про це заявив речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат.
"Крайні обстріли, які в нас були: IRIS-T показала себе надзвичайно з гарної сторони. Ця інформація щодо бойового хрещення цього комплексу і перевірки його боєздатності й результативності в бойових умовах — пройшла…це уже доволі потужний засіб, який може знищувати повітряні цілі: ракети й БПЛА, які летять на нас останнім часом”, — сказав Юрій Ігнат.
Але цього — замало. Україна очікує ще три такі комплекси вже наступного року. Але й вони повністю небо не закриють. Однак ППО нададуть і інші країни. Військовий експерт Олександр Коваленко каже Інформатору, він упевнений, що до кінця року США передасть нам дві батареї комплексу протиповітряної оборони NASAMS. Це сучасне високотехнологічне ППО. Такими комплексами, серед іншого, у США захищають Білий Дім. Також свої комплекси протиповітряної оборони Україні пообіцяла Франція — а саме ЗРК малої дальності Crotale.
Про це заявив голова французького Міноборони Себастьян Лекорню.
"Вони будуть особливо корисні в боротьбі з безпілотниками та повітряними бомбардуваннями", — сказав міністр.
Наступного року продовжаться і постачання ППО NASAMS від США. Тож прогнози опитаних Інформатором експертів досить оптимістичні.
“В найближчому майбутньому Україна зможе закрити потребу в ракетних комплексах малого та середнього радіуса дії. Поступово, покроково ми збільшуватимемо ефективність і технологічність нашої системи протиповітряної оборони”, — каже Інформатору військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Поява статті у впливовому американському виданні The Washington Post, де представники Збройних сил України кажуть про необхідність оновлення ППО — могла бути не випадковою, каже експерт. Так Київ - публічно, через засоби масової інформації — доводить до влади в США, що допомогу потрібно пришвидшувати. Тим більше що зараз це підтримують більшість американців.
10 жовтня російська армія влаштувала масований ракетний обстріл території України. Головною ціллю були електростанції та інші об’єкти енергетичної інфраструктури. Однак кількість ракет, які збиває Україна, є досить високою, вона досягає 60%. Презедент Зеленський повідомив, що німецький комплекс IRIS-T, який отримала Україна, є ефективним і дуже добре себе показав.
Раніше Інформатор писав про те, що під час атаки на Дніпро ППО знищила 4 ворожі ракети.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Максим Урлапов