Скільки коштує "закрити небо" над Україною: відповідь Повітряних сил

Тільки на винищувачі доведеться витратити майже 30 мільярдів доларів

Скільки коштує "закрити небо" над Україною: відповідь Повітряних сил
Україні для повноцінного захисту в небі необхідно приблизно п'ять авіаційних бригадах

У Повітряних силах України оголосили реальну потребу в багатофункціональних винищувачах. Вони зможуть забезпечити охорону повітряного простору. Для цього необхідно щонайменше 5 бригад, у кожній три ескадрильї.

Про це пише військовий портал Defense Express. Речник Повітряних сил Юрій Ігнат наголосив, що це була б така кількість літаків, яка зможе забезпечити охорону повітряного простору разом з системами ППО такої величезної держави як Україна.

Враховуючи те, що одна ескадрилья — це 12 машин, загалом мова повинна йти про 180 літаків. І це доволі значний показник. Зокрема він наближений до розміру винищувальної ланки деяких найбільших країн НАТО. Зокрема, відповідно до даних Military Balance за 2021 рік: у Великій Британії 161 винищувач (23 F-35B та 138 Eurofighter), у Німеччині - 226 бойових літаків (138 Eurofighter, 88 Tornado) у Франції - 250 винищувачів (112 Mirage 2000 та 138 Rafale, включно з корабельними). Це більше, ніж є у Польщі, якщо брати поточний показник, то мова йде про 48 літаків F-16. Та більше, ніж країна планує мати після отримання 32 F-35A та 48 FA-50 (12 FA-50 Block 10 та 36 локалізованих 36 FA-50PL), загалом 128 машин.

Зазначається, що розрахунки Повітряних сил цілком закономірні, бо спираються на необхідність захисту повітряного простору найбільшої країни Європи, яка переважає за цим показником ту саму Польщу вдвічі. Більше того, будь-яка країна НАТО розраховує на колективну допомогу у захисті повітряного простору від союзників, а до вступу України до Альянсу необхідно розраховувати лише на власні сили. Тому показник у 180 винищувачів цілком можливо вважати більш ніж обґрунтованим та дійсно "щонайменшим". Бо якщо подивитися на повітряні сили країн, які розуміють загрозу своєму існуванню, то можливо згадати показники Кореї - 257 повноцінно бойових машин.

Враховуючи те, що весь поточний авіапарк Повітряних сил України, від 2020 року підлягав заміні починаючи з приблизно 2025 року по 2030 рік, то мова має йти саме про 180 нових винищувачів. Якщо рахувати у F-16 у сучасній версії Block 70/72, то один такий літак з відповідним комплектом озброєння коштує зараз 162,5 мільйона доларів, на прикладі контракту з Болгарією. Тобто 180 машин потягнуть на 29,25 мільйона доларів. У випадку України ціни реального контракту будуть ще більшими, бо мова буде йти про значно більшу пропорцію у вартості контракта озброєння, яке необхідно закуповувати повністю.

Загалом виходить 32,3 мільярда доларів, якщо говорити про 180 F-16 Block 70/72. Хоча треба враховувати, що це загальна вартість разом з озброєнням, навчанням та всіма іншими супутніми послугами. На додаток, вона розрахована на роки, тому що зараз черга на ті самі F-16 формується вже на період після 2027 року.

Що цьому передувало

Глава держави Володимир Зеленський закликав учасників восьмого "Рамштайну" на наступному зібранні розглянути надання Україні винищувачів F-16. В Офісі президента України висловили сподівання, що на наступному "Рамштайні" учасники Контактної групи розглянуть передачу Україні літаків. 23 січня, міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що наступна зустріч у форматі "Рамштайн" відбудеться у лютому. Нещодавно глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що питання надання Україні літаків уже зрушило з мертвої точки. Вони потрібні ЗСУ для протистояння державі-агресорці. Детально про це ми писали тут

Нагадаємо, НАТО розмістить ближче до України літаки-розвідники AWACS. Крім того, росія вже втратила свої найкращі літаки, але ще має запаси.

Також Інформатор писав, що відомо про літак А50У, який повернувся до білорусі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube