Небезпека для ППО: що відомо про літак А50У, який повернувся до Білорусі

Читать на русском

Супроводжує ракетоносії та підіймався напередодні атаки 16 грудня

Читать на русском
Небезпека для ППО: що відомо про літак А50У, який повернувся до Білорусі
Відповідаємо на ключові питання

Супроводжує ракетоносії та підіймався напередодні атаки 16 грудня

Білоруський плацдарм небезпечний сьогодні не тільки погрозою нового наступу на Київ. З початку війни там чергують літаки А50. Їх підіймали в повітря напередодні масованої ракетної атаки 16 грудня і кілька днів тому. Літак фіксує позиції ППО та супроводжує ракетоносій МіГ-31К. 30 грудня його відправили до росії, а тепер він повернувся. До чого це може призвести? Інформатор поставив ключові питання військовим експертам - журналісту Івану Киричевському та головному редактору Defence Express Олегу Каткову. 

Як повідомляє «Мілітарний», серед функцій російського літака типу А-50 є виявлення, супровід і визначення цілей (повітряних, наземних і морських), видача інформації про них на командних пунктах управління, наведення винищувачів на повітряні цілі і літаків фронтової авіації на наземні та морські цілі. Вочевидь, винищувач несе в собі погрозу як ракетної небезпеки, так і розвідувальної. 

Втім, через його активність можна передбачати ракетну погрозу для України. Канал «Беларускі Гаюн» зауважує, що літак кілька разів підіймався 22, 24 і 25 лютого 2022 року. Нагадаємо і про масовану атаку 16 грудня. Тоді по Україні було випущено 76 ракет, з них 60 було збито. Описуючи події того дня, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що Білорусь підняла в небо носій «Кинджалів» Міг-31К і літак ДРЛВ А50, «який спостерігав за всім, що відбувається, скануючи всю територію з повітря». На думку Івана Киричевського, це являє собою погрозу для систем ППО. Росіяни вже відпрацювали технологію, як націлювати ракети “повітря-повітря” на наші літаки з винищувачів за допомогою А50.

4 січня, тривога ширилась по всій території України, а в телеграм-каналах повідомляли про запуск ворожої авіації. Видання NV попереджало про активність потенційного ракетоносія «Кинджал» в Білорусі.

Для чого ДРЛВ літав до росії

Відомо, що 30 грудня об’єкт відправився до росії. Замість нього до Білорусі прибуло 6 військово-транспортних літаків Іл-76 МД ВКС РФ. На борту могло бути все, що завгодно: і техніка, і особовий склад. На думку Івана Киричевського, літак могли відправити або для технічного обслуговування, або для ротації екіпажів. Фахівець повідомив, що росія має всього 10 літаків типу А-50. А Олег Катков повідомив, що зараз кількість цих літаків зменшилась – то прилітають, то улітають. Весною вони чергували ледь не у режимі 24/7, і залучали для цього декілька бортів. А зараз дійшло до того, що є певна кількість літаків А50 і А50У, які чергують. Тобто літак здійснює декілька польотів за день, і після цього відправляється в рф для обслуговування – є така пауза. Потім повертається якийсь замінник літака. Власних літаків А50 у білорусі немає. 

Що вони шукають в Україні  

Наші системи ППО. За словами Олега Каткова, сам літак А50 призначений для того, щоб виявляти низку повітряних об’єктів, пуски ракет і позиції ЗРК. 

Причому на значній дальності – мова йде про показники 300-450 км. Можливо, навіть більше, але сумнівно: якщо йдеться про А50, то цей літак було розроблено ще в Радянському Союзі. Якщо про А50У, то він був модернізований, але точні характеристики невідомі. Проект вже нового літака А100 забуксував попри виділені кошти”, – розповів експерт. 

Чи зможуть наші системи ППО його збити

Не зможуть. Літак ДРЛО А50 наводить ворожу авіацію по цілях віддалено від кордонів України. За словами Олега Каткова, знищення потребує наявності далекобійного озброєння “повітря-повітря”, а Україна в ракетах цього класу обмежена. Окрім того, борт здійснює свій політ під прикриттям винищувачів. 

“Це вкрай масштабна, більш, ніж масштабна задача. Якщо його брати так, то просто знищити на землі”. 

Варто нагадати про «бавовну» на аеродромі Мачулищи, яка призвела до виведення з ладу Міг-31К. Хоча Іван Киричевський повідомив, що в Україні немає далекобійних ЗРК, які б досягали території Білорусі. Про те, що літак А50 фіксує пуски ракет, в ЗСУ знають. Тому наші зентіно-ракетні комплекси постійно маневрують і не стоять на одному місці з 24 лютого для того, щоб не було можливості їх виявити і знищити. Відбили ракетний напад – склались і переїхали. І так постійно. 

Що відомо про цей літак

В опозиційному телеграм-каналі «Беларускі Гаюн» з’явилась інформація про повернення ДРЛВ Ил-76 А-50У «Сергей Атаянц». Розберемо абревіатуру ДРЛВ - далеке радіолокаційне виявлення та управління. Він знаходився в Білорусі з 14 грудня 2022 року, але 30 грудня залишив країну і направлявся до росії. Весь час свого перебування літак працював в «парі» з МіГ-31К – потенційний носій гіперзвукових ракет «Кинджал», супроводжуючи його і в тренувальних польотах теж. 

Раніше ми писали про те, чому Кремль постійно бреше про знищені HIMMARS в Україні. Також читайте про застосунок "єППО", завдяки якому українці збили двох "шахедів" напередодні свят

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.