Швейцарію закликали переглянути традиційну політику нейтралітету, яку країна зберігає з 1515 року

Група експертів рекомендує уряду країни, яка зберігає нейтралітет понад 500 років, працювати над спільним оборонним потенціалом з ЄС і НАТО

Армія Швейцарії
Міністерству оборони Швейцарії було рекомендовано переглянути традиційну політику нейтралітету

У Швейцарії опубліковано доповідь експертної робочої групи з питань безпеки, яка працювала над нею з липня 2023 року. Через "різке погіршення обстановки в Європі" автори закликають швейцарський уряд переглянути концепцію нейтралітету в бік поглиблення військового співробітництва з НАТО, а також ЄС. Ці висновки будуть враховані в новій стратегії безпеки Швейцарії, яку буде ухвалено 2025 року.

Як пише Politico, у сенсаційній доповіді група експертів рекомендує уряду країни, яка зберігає нейтралітет з 1515 року, працювати над "спільним оборонним потенціалом" з ЄС і НАТО.

"Після нападу Росії на Україну нейтралітет знову став предметом політичних дебатів як усередині країни, так і за кордоном. Тиск на Швейцарію з метою прояснити свою позицію зростає", - йдеться в доповіді, що закликає до “перегляду” її політики нейтралітету.

Прямої пропозиції відмовитися від нейтралітету в доповіді немає, але його концепцію пропонують зробити "більш гнучкою".

"Політика нейтралітету має бути переглянута, більшою мірою зосередитися на функції безпеки та застосовуватися з більшою гнучкістю. Більшість членів комісії також рекомендують уважніше розглядати політику нейтралітету через призму Статуту ООН і враховувати відмінність між агресором і жертвою", - йдеться в документі, підготовленому для міноборони Швейцарії.

Пропонується збільшити оборонний бюджет країни до 1% ВВП до 2030 року - зараз цей показник становить 0,76%. Також рекомендується дозволити реекспорт зброї в країни, які беруть участь у збройних конфліктах, що також стане значною зміною в політиці Швейцарії. Видання нагадує, що Швейцарія заблокувала постачання зброї та боєприпасів в Україну з кількох європейських країн. Знадобилися місяці тиску на Швейцарію, щоб вона погодилася відправити надлишки танків Leopard у Німеччину для заміни відправлених в Україну. 

Експерти, які готували доповідь, зокрема дипломати, високопосадовці, колишній очільник швейцарської армії та Вольфґанґ Ішингер, колишній директор Мюнхенської безпекової конференції, презентували свої висновки міністру оборони та безпеки Швейцарії Віолі Амгерд, яка також є президентом Конфедерації у 2024 році. Рекомендації ляжуть в основу стратегії безпеки Швейцарії на 2025 рік.

Швейцарія зближується з НАТО та ЄС у питаннях оборони

За останні місяці Федеральна рада Швейцарії, що керує країною, продемонструвала готовність до співпраці як з НАТО, так і з ЄС у питаннях безпеки та оборони.

28 серпня швейцарська делегація вирушила до Люксембургу для зустрічі з Агентством підтримки та закупівель НАТО (NSPA). Також напередодні на території Швейцарії вперше відкрився офіс НАТО. При цьому в Північноатлантичному альянсі наполягають, що представництво створено заради зміцнення зв'язків з іншими міжнародними організаціями, акредитованими в Женеві, насамперед - з відділенням ООН.

Як пише Le Monde, на папері нічого не змінилося. Швейцарія залишається нейтральною, попри потрясіння у сфері безпеки на європейському континенті. У той час як дві нейтральні раніше держави - Фінляндія та Швеція - нещодавно стали членами НАТО, Берн дотримується суворої інтерпретації свого особливого статусу. Однак у реальності стратегічне зрушення вже відбувається, і Швейцарська конфедерація може за лаштунками зближуватися з Північноатлантичним альянсом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube