Штрафи ТЦК можна оскаржити у суді: як їх скасувати навіть після пропущеного строку

Для оскарження штрафу від ТЦК слід подали заяву про поновлення терміну оскарження разом із відповідним позовом, суд має розглянути таке подання

ТЦК, штраф, суд
Штрафи ТЦК можна оскаржити

Українці можуть оскаржити штрафи від територіальних центрів комплектування (ТЦК) у суді у трьох випадках. Для цього громадянам відведений законом 10-денний термін на оскарження постанови ТЦК та СП. У випадку, якщо цей строк пройшов - штраф теж можна скасувати, якщо подати заяву про поновлення терміну оскарження - у такому разі суд має розглянути позов про скасування штрафу. У багатьох випадках громадяни не знають, що штраф від ТЦК є апріорі незаконним.

Про те, як оскаржити штраф від ТЦК і навіть тоді, коли термін оскарження минув, розповів юрист ГО "Громадська платформа" Сергій Кошель. За словами фахівця, протягом червня-жовтня 2024 року в українських судах розглядали близько 314 справ, що стосувалися оскарження штрафів ТЦК. 

Штрафи ТЦК можна оскаржити у трьох випадках

Штрафи територіальних центрів комплектування, як правило, можна скасувати у суді у трьох випадках. Йдеться про ситуації, коли процедура накладання штрафу порушена, або ж він не містить переконливих доказів правопорушення. 

  • якщо ТЦК не дотримувались процедури накладання штрафу,
  • якщо відсутні переконливі докази вчинення правопорушення громадянином,
  • якщо штраф винесений за період, коли нові норми ще не набули чинності. 

Які є підстави для оскарження штрафу ТЦК

Підстав для оскарження штрафу ТЦК теж є кілька. Йдеться як про неправильне оформлення штрафу, так і про незаконне проведення комісії ТЦК.

  • Неналежне оповіщення зі сторони ТЦК. Мова йде про випадки, коли особі не вручено повістку про явку до ТЦК та СП або вручено з порушенням встановлених термінів.
  • Неправильне оформлення. Штраф не містить чіткої причини його накладення, не має роз’яснення порядку його скасування. приміром, штраф має помилку в персональних даних.
  • Незаконне проведення засідання комісії ТЦК. Комісія, яка виносила постанову про штраф, не мала на це повноважень чи порушила порядок проведення засідання.

Як можна оскаржити постанову ТЦК

Оскаржити постанову ТЦК можна за чітким порядком. Спершу слід звернутися  до районного чи міського суду за місцем реєстрації особи чи місцеперебуванням ТЦК з адміністративним позовом. Позов слід подати протягом 10 днів із дня винесення постанови ТЦК. Утім, якщо сталося так, що про винесення постанови особа дізналася запізно і не встигаєте дотриматися 10-денного строку на скарження, то разом із позовом слід подати заяву про поновлення строку на оскарження.

Якщо аргументів для оскарження постанови ТЦК про накладення штрафу немає -  слід скористатися аргументом про порушення прав у зв’язку з неповідомленням особі про дату, час і місце розгляду справи.

Коли штраф ТЦК винесений незаконно

Йдеться про шість випадків, коли штраф ТЦК не є законним. Найбільше незаконні штрафи стосуються випадків, коли особа не підлягає військовому обліку, або ж працівники ТЦК припустилися помилки. 

  • Особа не підлягає військовому обліку: громадяни мають законні підстави для звільнення від військового обліку (вік, стан здоров’я, сімейні обставини тощо), але ТЦК та СП не взяло їх до уваги.
  • Поважні причини для неявки до ТЦК та СП: особа перебуває на лікуванні, у відрядженні, виконує інші важливі обов’язки, про що може надати документальні підтвердження.
  • У ТЦК припустилися помилок: у військовому квитку або інших документах людини міститься помилкова інформація, яка стала причиною накладення штрафу.
  • Неналежні дії ТЦК та СП: шантаж та погрози – працівники ТЦК та СП чинили тиск, погрожували або вимагали хабарів.
  • Випадки дискримінації: штраф було накладено через расу, релігію, політичні переконання та принципи.
  • Незаконне вилучення документів: працівники ТЦК та СП вилучили документи без законних підстав.

Які можуть бути суми штрафів ТЦК

Депутати Верховної Ради України пропонують військовозобов'язаним чоловікам знижку у 50% на штрафи від ТЦК, якщо вони добровільно погодяться оновити військово-облікові дані про себе. Новий законопроєкт №12093 7 жовтня вже скерували на розгляд Комітету. Пропонується, що громадяни не платитимуть штрафу у 17 тисяч гривень за порушення військового обліку, а лише половину суми - 8500 грн.

Українцям, які протягом 60 днів - до 16 липня 2024 року - не оновили свої військово-облікові дані чи порушили військовий облік, приходять штрафи. На добровільну сплату адміністративного порушення передбачено лише 15 днів, а якщо цього зроблено не було - справа переходить до виконавчої служби на примусове стягнення. У такому разі штраф автоматично подвоюється з 17 500 грн до 35 000 грн. З врахуванням виконавчих витрат у 10% остаточна сума сягне цілих 37 500 тисяч.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube