Рекордні хвилі спеки стануть сильнішими у майбутньому
Глобальне потепління і зміни клімату, спричинені діяльністю людини, лише посилюють природні погодні явища — внаслідок цього планетою прокотилися рекордні хвилі тепла, які зачепили Азію, Європу і Північну Америку.
Видання Science Alert повідомляє, що за словами дослідників, 2023 рік може стати найспекотнішим за всю історію спостережень — лише за перші 1,5 місяця літа нестерпна спека вже побила кілька температурних рекордів, і далі ситуація лише погіршиться. Ситуація буде загострюватись, навіть якщо людство різко скоротить викиди парникових газів. То в чому ж причина, що робить 2023 рік настільки спекотним?
Літо 2022 року видалося рекордно спекотним, а у 2023 році ситуація ускладнилася явищем потепління Тихого океану, відомим як Ель-Ніньйо, що повернулося. Вчені з американської групи моніторингу температури Berkeley Earth Роберта Роде повідомляють, що це повернення забезпечило додаткове тепло у Північній Атлантиці. Утім, Ель-Ніньйо тільки вступило у свої права, а тому, ймовірно, ми спостерігаємо лише малу частину ефекту, який воно матиме на земний клімат.
Дослідники дійшли висновку, що з імовірністю 81% 2023 рік стане найспекотнішим роком з середини 19 століття - відтоді, як почалася історія температурних спостережень.
Вчені вважають, що рекордне потепління Атлантики також могло бути спричинене зменшенням кількості пилу, що здувається із Сахари, і аерозолів сірки від суднового палива — обидві ці речовини раніше відбивали сонячне світло від океану.
Дослідник Роберт Роде з колегами провели аналіз і виявили, що в регіоні Північної Атлантики зафіксовано "винятково низький" рівень пилу і сірки. Вчені вважають, що це сталося через незвично слабкі атлантичні пасати. За словами Роде, на скорочення викидів сірки також вплинули обмеження на доставку у 2020 році — в результаті викиди токсичної речовини значно скоротилися.
Скорочення викидів навряд чи може пояснити рекордну спеку, яка обрушилася на планету, проте воно, ймовірно, посилило серйозність того, що відбувається в Північній Атлантиці.
Професор кліматології Університету Редінга Річард Аллан вважає, що потепління океанів впливає на погодні умови на суші: спричиняє хвилі тепла, посухи в одних регіонах та шторми в інших. Це відбувається через те, що гаряча атмосфера поглинає вологу в одних місцях і викидає її в інших.
Вчені також підкреслили, що ці системи антициклонів стали вкрай інтенсивними й затяжними. За словами кліматологині з Університету Редінга Ханни Клоук, у Європі гаряче повітря, що прийшло з Африки, залишається на місці, а умови високого тиску стабілізувалися — простими словами, висока температура у теплому морі, повітрі та землі лише продовжує накопичуватися.
Дослідження вчених із Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) засвідчило, що нинішні зміни клімату призвели до того, що з 1950-х років смертельні хвилі тепла на Землі стали "лише більш інтенсивними".
Директор французького інституту клімату П'єра-Сімона Лапласа Роберт Вотар заявляє, що нинішні хвилі тепла є не одним явищем, а кількома, що діють одночасно. Однак усі вони посилюються одним фактором — зміною клімату Землі.
Вищі середні температури призводять до того, що хвилі тепла стають дедалі тривалішими та інтенсивнішими. І все ж, світ дедалі більше віддаляється від відомих природних коливань на незвідану і більш екстремальну територію. Дослідники також нагадують, що зміна клімату є однією зі змінних, на яку людство все ж може вплинути, скоротивши викиди від використання викопного палива.
Вчені попереджають, що Ель-Ніньйо може зробити Землю ще спекотнішою у 2024 році. Хвилі тепла можуть стати ще частішими та інтенсивнішими. За словами англійських вчених, те, що ми спостерігаємо сьогодні — це "тільки початок". І все ж надія є: дослідники вважають, що глибоке, швидке і стійке скорочення викидів вуглецю до чистого нуля може зупинити потепління, проте людству так чи інакше доведеться адаптуватися до ще сильніших хвиль тепла в найближчому майбутньому.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.