Що відбувається навколо звільнення Залужного - думки експертів

Ґрунтовні розбіжності, фактор Х та тріумф у Порошенка: Інформатор зібрав думки експертів про можливі причини невдоволення Валерієм Залужним у президента та наслідки від його звільнення, військові та політичні

Коментарі фахівців щодо кадрових рішень по Залужному
Якщо президент таки звільнить Головнокомандувача ЗСУ, той зможе стати альтернативним центром політичного впливу і тим самим допоможе опозиції

У понеділок, 29 січня, звечора темою тижня стало звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Про, нібито, неминучість такого кадрового кроку повідомляли почергово колишній нардеп Борислав Береза, нинішній - Олексій Гончаренко, блогер Юрій Романенко. А журналіст Юрій Бутусов, дотичний до силової вертикалі, взагалі повідомив про факт підписання президентом відповідного Указу, як про звершений.

Хоча причин говорити про це, саме як про "факт", досі немає. У Офісі президента відставку спростували, те ж саме зробили, хоч і незугарно, у Міноборони. Але й підстав говорити про непорозуміння між Зеленським і Залужним чимало. Що вважають політичні експерти про такі розбіжності, і у чому резюмується вірогідне звільнення, розібрався Інформатор.

Ймовірні причини: розбіжності в поглядах, мобілізація, "фактор Х"

Експерти припускають, що серед причин незадоволення можуть бути певні розбіжності у поглядах. По-перше, на військову ситуацію загалом: політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко нагадує Інформатору про нещодавнє інтерв'ю Володимира Зеленського ARD, в якому той висловив незадоволення процесом, що "останні два місяці відбувається навколо мобілізації".

По-друге, можуть існувати і більш ґрунтовні розбіжності між президентом та Головнокомандувачем стосовно військової стратегії і тактики. Політичний експерт Тарас Загородній припускає, що вони можуть базуватися на можливостях Сил оборони.

"Генштаб виходить з тих наявних ресурсів, які йому може забезпечити економіка та суспільство і політична влада, і можливо були суперечки щодо того, як треба проводити бойові дії. Достеменно це може прокоментувати лише президент, і сам Залужний - хоча сумніваюся, що він буде це коментувати", - каже Загородній.

Третя розбіжність може складатися навколо певного "фактора Х" - невідомого широкому загалу, проте реально існуючого всередині команди президента аргументу. Навіть більше, прийняття такого рішення може й не бути раціональним, каже Фесенко. Тобто президент та його команда можуть піти навіть на рішення, яке буде для них невигідним.

"Адже ми не знаємо про зміст їхніх (Зеленського та Залужного - Авт.) відносин. Ані тієї інформації, що кладуть на стіл президенту, ані про те, хто і що говорить навколо Залужного. А такі речі, насправді, дуже сильно впливають на рішення - коли восени звільнили одного з військових керівників, то, скоріше за все (це моє припущення), - людина просто багато базікала там, де це не треба було робити. А на таких посадах і в умовах війни питання довіри до військового керівника - вирішальне", - каже Фесенко Інформатору.

Зазначимо, що експерт згадує про звільнення генерал-майора Віктора Хоренка напочатку листопада 2023 року з посади очільника Сил спецоперацій ЗСУ. Сам Хоренко пізніше розповів у ток-шоу, що дізнався про кадрове рішення від ЗМІ, і припустив, що Валерію Залужному, як його безпосередньому керівнику, не було про це відомо.

На фронті зрозуміють, але не пробачать

Насамперед, про військові наслідки - адже надто багато питань нині поставлено руба. Як каже Олександр Мусієнко, директор Центру військово-правових досліджень, Сили оборони України чудово розуміють, що у Центрі можуть готуватись різні рішення. І не всі вони будуть відповідати побажанням бійців.

"Але вони виконують накази, відповідно до Конституції та чинного законодавства. А емоції можуть бути різними, проте найголовніше - що будь-які рішення не відбиваються на тому, що наразі є на фронті, що є бойові дії, і що ворога потрібно відбивати. Ця робота ведеться", - стверджує Мусієнко.

Втім, будь-якого нового Головнокомандувача неминуче будуть порівнювати саме з Залужним, і це так само неминуче відіб'ється на настроях у ЗСУ. Хоч ситуація на фронті від "прізвища" ніяк не залежить, каже Фесенко Інформатору, все ж це буде мати неабиякий вплив на процеси в суспільстві, тим більше, серед військових.

"Ситуація там залежить від ресурсів. І як мінімум найближчі півроку, а може, і весь поточний рік ситуація там не зміниться - і, якщо це буде так, і вона буде складною (а не виключено, що й погіршиться), - то кого в першу чергу будуть у цьому звинувачувати? - Ми почуємо: "Ага! Як був Залужний - було нормально, а звільнили - пішло шкереберть!", хоч винним буде погіршення ресурсної ситуації, а аж ніяк не звільнення", - вважає Володимир Фесенко.

Є і ще одна "військова" небезпека. На думку директора Соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, звільнення справить величезний вплив на генералітет, який чітко зрозуміє, що його майбутнє залежить не тільки від бойових заслуг, успіхів чи поразок на фронті. А відтак - політизує його.

"Генералітет зрозуміє - його майбутнє залежить від ступеню близькості та вірності до політиків, які зараз знаходяться при владі. Значить, в майбутньому генералам доведеться або покірно підкоритися будь-якому з політиків, або змінювати політиків", - пояснює неочевидні загрози Небоженко.

Політично - розкол країни і шанс для опозиції

А от політичний аспект рішення значно більш різноплановий. По-перше, за часи війни Залужний перестав бути просто військовим, стверджує Загородній, а став, радше, "національним міфом". Який користується надвисокою довірою з боку як військових, так і громадянського суспільства, в більш широкому плані.

"Якщо Залужного відправлять у відставку, навколо нього почнуть групуватися люди, які не згодні з Зеленським, і хотіли б зміни президента. Чи захоче грати в це Залужний, я не знаю, але це точно створить багато політичних проблем - в нас 97% населення довіряє армії, а він її очолював і є уособленням спротиву", - каже Загородній.

По-друге, звільнення може запустити маховик політичної кризи. Зауважимо, яка з політичних сил голосніше за інших розповсюджувала інформацію про звільнення Залужного: серед перших про це заговорив нардеп від "ЄС" Володимир Ар'єв кілька тижнів тому. Відтак, експерти одностайні, що саме в оточенні колишнього президента бачать політичні перспективи.

Підстав говорити про це чимало. Щойно було опубліковано відозву Міноборони зі спростуванням (досить туманним, до речі) звільнення, як під нею за півгодини зібрався онлайн-мітинг з прихильників Головнокомандувача ЗСУ з хештегом "#ПідтримуюЗалужного". Причому його також розповсюджували представники команди Петра Порошенка. Відтак, Фесенко стверджує, що звільнення може призвести до ще більшої активізації опозиції - адже це шанс перезавантажити ситуацію у країні політично.

"Опозиція побачить шанс поміняти ситуацію зі ставленням до виборів, почне їх вимагати. От цей хештег - це ж очевидно - у разі звільнення Залужного чи переведення "в посли" (а не переміщення на певну вагому посаду) - це його перехід до політики. Навколо нього сформується альтернативний полюс політики, а це - внутрішній розкол, і не дуже добре з точки зору інтересів країни у нинішній ситуації. І, безумовно, - це погіршення політичної ситуації для Зеленського", - каже політичний експерт.

Замість Залужного - Кирило Буданов: про що кажуть джерела і соцмережі

Нагадаємо, у понеділок, 29 січня звечора у соцмережах шириться інформація про можливе звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Це викликало гостре обурення у частині суспільства, проте офіційного підтвердження або спростування наразі немає. Народний депутат Олексій Гончаренко та блогер Юрій Романенко стверджують, що інформація про відставку Залужного правдива. Журналіст Юрій Бутусов повідомляє, що президент Зеленський, нібито, підписав наказ про звільнення Залужного, але документ ще не опубліковано.

Тим часом, колишній український кореспондент у москві Роман Цимбалюк заявив, що на посаду Головнокомандувача ЗСУ замість Валерія Залужного можуть призначити нинішнього голову Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова. Підтвердження цієї інформації, власне, також не було.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube