"Що ви робите?": експерт пояснив ТЦК головні проблеми мобілізації та чому не треба хапати чоловіків на вулиці

Експерт вважає, що під час мобілізації має бути серйозний морально-психологічний відбір військовозобов'язаних, проте в ТЦК цього не роблять

Мобілізація в Україні
Коваленко каже, що треба мобілізовувати дійсно мотивовану частину людей, тих, які мають бажання

Військкоми, які просто хапають чоловіків на вулиці та вручають їм повістки, ускладнюють мобілізацію в Україні, вважає військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко. Такі мобілізовані не є вмотивованими та навіть можуть завдати шкоди ЗСУ. ТЦК та СП мають проводити серйозний морально-психологічний відбір.

Про це експерт заявив в інтерв'ю ТСН. Він каже, що військовозобов'язаних громадян України можна умовно поділити на три категорії, і саме від цього треба відштовхуватися під час мобілізації.

"Поговоримо спочатку про ту (категорію - ред.), яка найбільш неприємна, це - проросійсько налаштовані. У них немає ніякої мотивації йти захищати Україну. Навпаки вони зроблять все, щоб її не захищати і щоб нашкодити ЗСУ. Таких людей треба відсіювати одразу і не треба ніяк мобілізувати, бо це загроза для того підрозділу, де буде ця людина перебувати. Це має бути досить серйозний морально-психологічний відбір. Але хто в ТЦК це робить? Ось приклад: якщо підходять представники ТЦК до людини на вулиці і вручають повістку, ця людина намагається втекти або чинить спротив. Який сенс його вже мобілізувати? Просто психологічно, що ви робите? Вам треба зробити план, галочку поставити?", - каже Коваленко.

Друга категорія громадян, за словами експерта, це - патріотично налаштовані люди, проте пасивні. І з ними також дуже складно, якщо йдеться про мобілізацію.

"Треба постійно якось каталізувати ці настрої. Я навіть скажу так: деяка частина людей, яка тікала з України і зараз намагається втекти, вони можуть бути патріотично налаштовані, бажати путіну смерті, але при цьому їм буде краще десь в Молдові, а не в Україні це все робити", - розповів Коваленко.

Ну і третя категорія військовозобов'язаних - це дійсно мотивовані люди, які готові захищати Україну. Але, за словами Олександра Коваленка, проблема полягає в тому, що вони перебувають далеко від війни й не відчувають її.

"24 лютого біля військкоматів була величезна кількість цих мотивованих людей. Говорили "нам не потрібно стільки добровольців, нам достатньо", всі підрозділи були заповнені, на той момент, звісно ж. Людину звідти відправили, звідти, добровольцем не пішов, повертається і починає жити цивільним життям. Ракети вже не літають кожного дня, якось вже звик до постійних зведень Генштабу ЗСУ. Там ще постійно експерти, інші діячі, хтось заспокоює, хтось навпаки лякає. Тобто цілковито спокійне життя в тилу насправді, не відчувається того, що десь війна. Ось у чому справа", - вважає експерт Олександр Коваленко.

Він також додав, що представникам ТЦК не потрібно просто хапати людину на вулиці, не розібравшись, якого вона світогляду, чи готова вона захищати свою країну. А варто мобілізувати дійсно мотивовану частину людей, тих, які мають бажання.

"Ну а щодо підготовки ми бачимо, що зараз вона відбувається в країнах заходу, і це дійсно відбувається на системному рівні", - підсумував Коваленко.

На мобілізацію в Україні чекають зміни

Верховна Рада України планує змінити закон про мобілізацію та військову службу, відповідний законопроєкт вже готують нардепи. Зокрема, документ скасує відстрочку для студентів, які здобувають другу (або більше) вищу освіту. Головні можливі зміни такі:

  • зменшать коло громадян, які мають право на відстрочку з догляду за особою з інвалідністю I та II групи або тим, хто потребує постійного догляду;
  • на облік планують ставити громадян, засуджених за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі зі звільненням від відбування покарання;
  • скасують заборону на надання відомостей про реєстрацію місця проживання або перебування призовниками, військовозобов'язаними та резервістами під час укладання трудового договору;
  • розширять перелік осіб, яких прийматимуть на військовий облік.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube