Останнім часом такі випадки почастішали
В Україні триває воєнний стан та мобілізація, які продовжені до 14 лютого. Військовозобов'язані чоловіки, віком від 18 до 60 років мають виконати свій обов'язок перед країною і мобілізуватися до ЗСУ. Втім, останнім часом почастішали випадки, коли людей мобілізують до лав ЗСУ не за місцем їхньої реєстрації.
Як діяти у випадку, якщо ТЦК та СП мобілізують не за місцем реєстрації, приміром, у чужому місті, розповіли юристи у коментарі "Фокусу". За словами фахівців, військовозобов'язаним чоловікам варто мати при собі відповідні документи.
Військовий юрист Олег Леонтьєв роз'яснив, що в часи війни кожен військовозобов'язаний повинен знаходитися на обліку за місцем своєї реєстрації. Таке правило є загальним для всіх.
Якщо особа змінює своє місце проживання, вона повинна протягом тижня повідомити про це свій військкомат та стати на облік у новому місці. Втім, за новими правилами вручення повісток, їх можна отримати, незалежно від місця перебування на військовому обліку та реєстрації. Відповідну постанову Кабмін ухвалив 7 квітня 2023 року. Тож цілком можливо, що повістку можуть вручити в іншій області, якщо ви, приміром, поїхали у відрядження.
Юрист поділився інцидентом, що трапився минулого року в Червонограді, де чоловіка затримали місцеві працівники територіального військкомату та відправили його на медичний огляд. Чоловік намагався пояснити, що вже пройшов комісію у своєму військкоматі, але на процес мобілізації це не вплинуло. Зазначено, що ситуацію вдалося вирішити на рівні військкоматів завдяки наявності контактного телефону.
Щоб уникнути конфліктів з працівниками територіальних військкоматів, військовозобов'язаним рекомендують мати при собі військово-облікові документи, зокрема ті, які надають право на відстрочку. Також важливо знати контактні телефони військкоматів свого регіону для можливості зв'язку у разі необхідності.
Адвокат юридичної компанії RIYAKO & PARTNERS Микола Максимов пояснив, що у разі наявності військово-облікових документів можна порузумітися з працівниками територіальних військкоматів. Він також наголосив, що не можна силою змушувати людину пройти медичний огляд, і якщо вона відмовляється, можуть виникнути певні юридичні наслідки.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні звіряти свої персональні дані з обліковими даними Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) не рідше одного разу на п'ять років. Однак, у деяких випадках військовозобов'язані зобов'язані повідомляти про зміни у своїх даних у коротший строк. Зокрема, військовозобов'язаний повинен особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибути до відповідного ТЦК та СП для взяття на військовий облік.
Адвокат Олександр Камша радить військовозобов'язаним слідкувати за актуальністю своїх даних та, у разі необхідності, проводити звіряння даних для уникнення можливості притягнення до адміністративної відповідальності. Порушення правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними, резервістами в особливий період тягне за собою накладення штрафу від 850 грн до 1 700 грн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.