Що таке жіноча Ліга націй і які там шанси української збірної

Інформатор розповідає про великий турнір, у якому грає жіноча збірна України

Жіноча збірна України Ліга Націй
Жіноча збірна України під орудою Володимира Пятенка має мету гідно виступити у Лізі Націй

У вересні стартувала перша в історії жіночого футболу Ліга націй. Грає там і Україна - наша збірна вже провела два перших матчі. Чи є різниця із чоловічим турніром, які шанси України на перемогу та хто нас представляє - Інформатор зібрав усі деталі.

Що таке жіноча Ліга націй?

Це - такий самий турнір, який проводять для чоловічих збірних. Перший розіграш ЛН матиме вплив на відбір до Євро-25 та на представництво держав на Олімпійських іграх у Парижі, які будуть вже наступного року. Загалом грає 51 національна жіноча збірна. В УАФ зазначили - турнір покликаний збільшити кількість конкурентних матчів у жіночому футболі.

Усі учасники цьогорічної Ліги націй розбиті на три ліги (A, B і C) згідно з позиціями в рейтингу УЄФА (у чоловічій ЛН чотири ліги). У лігах А та В грають по 16 команд. Їх розділили на чотири групи по чотири збірні. Ліга С - це ще 19 команд. Переможці виходять у вищу за класом Лігу. Україна розташована в Лізі В, тому для нас найвища буде Ліга А. Чотири команди, що посіли другі місця, гратимуть у стикових матчах проти збірних, які посіли треті місця в Лізі А.

Три найкращі команди, які посіли треті місця, грають у стикових матчах проти трьох найкращих команд, що посіли другі місця у Лізі C. Переможці зіграють у Лізі B у межах європейської кваліфікації; команди, що програли, зіграють у Лізі C. Команда з найнижчим рейтингом серед тих, хто посів третє місце, і чотири команди, що посіли четверті місця, переходять до Ліги C.

Україна вже провела перші матчі

У вересні наша збірна відіграла два перші матчі. Перший був проти Сербії. Суперники могли забивати першими, але наша Ольга Овдійчук була спритнішою: за дві хвилини не схибила. Вона спіймала воротарку сербів на помилці при виносі, вибігла один на один та легко переграла голкіперку. Перший тайм Україна забрала у свій залік, але не втримала другий. Почалося все з навали, яка конвертувалася у вдалі дії Чанкович. Спочатку Чанкович відмінно реалізувала штрафний, пробивши наскрізь стінку. А вже за 15 хвилин вона ж подала результативний кутовий - відзначилася Дам'янович. Українки мали супернагоду звести гру в нічию - але Кравчук забракло вдачі, коли її удар влучив у стійку.

Другий матч був днями - грали проти Польщі. Ця збірна набагато сильніша, тому тренер Пятенко виставив більш захисний склад. Але суперниці довго не відсижувалися: коли їм скасували гол через офсайд вже на перших хвилинах, на 20-й відзначилася нападниця Пайор. Польська команда була абсолютним фаворитом, саме тому Україна більше часу проводила в захисті. Нестримну Пайор не втримали вдруге на 67-й хвилині: як Самсон не тягнула, захистити ворота від голу вона не змогла. Дубль нападниці після прострілу з флангу від Матисік. Нашим вдалося забити - подачу зі штрафного замкнула захисниця Шматко. Але, команда знову програє 2:1.

Хто очолює нашу збірну?

Володимир Пятенко. Він наразі - виконувач обов'язків головного тренера. 49-річний фахівець у професійному футболі на керівних посадах з 2008-го року. Починав як асистент тренера, а з 2011 по 2015 двічі був головним тренером донецького Металурга. Жіночий футбол у нього почався з 21-го року: Пятенко очолив київське Динамо. Влітку 23-го він перейшов до харківського Житлобуд-1, а із серпня очолив і головну жіночу футбольну збірну. В одному з перших інтерв’ю перед початком Ліги націй, він наголосив, що будуватиме збалансований футбол, із поєднанням оборони та атаки.

“Хочеться прищепити жіночій збірній сучасний футбол з акцентом на швидку гру вперед. Мова не про довгі передачі, а щоб за кожної нагоди дівчата намагалися зіграти вперед. Захищатися сьогодні вміють абсолютно всі. Щоб розкрити оборону будь-якої команди, потрібно швидше грати в атаку. Так можна застати зненацька суперників навіть найвищого рівня”.

Вже після матчів Пятенко сказав, що турнірна таблиця поки не відіграє ролі, а перед дівчатами стоїть завдання перемагати в кожному матчі та підвищитися в класі.

“Незважаючи на невдалий старт, ще не все втрачено. Щодо самовіддачі до підопічних питань немає. Вони були вмотивовані, горіли бажанням продемонструвати свої кращі якості. Але, на жаль, на відміну від суперниць, із реалізацією далеко не завжди виходило. Часто в завершальній стадії атаки приймалися помилкові рішення”.

Яке представництво жіночої збірної?

Українська команда, здебільшого, представлена гравчинями Ворскли. Наприклад, проти Польщі грали капітан Калініна, а ще Козлова, Андрухів, Петрик, Подольска, Корсун та голкіперка Самсон. Усі вони полтавчанки. А ще дві їх одноклубниці лишилися в запасі.

Ще у збірній грають футболістки Колоса, Ладомира, Кривбасу, Житлобуду-1 та Шахтаря. Не минулося і без гравчинь іноземних клубів: це вірменська Хаяса, турецькі Галатасарай і Фомгет. Також є представниці Карагюмрюк, Ніцци й Марселя, але вони опинилися поза заявкою на перші матчі ЛН.

Пятенко наголосив, що жіноча збірна України переживає зміну поколінь і їй потрібні такі виконавиці, як невтомна 37-річна півзахисниця Апанащенко. Подивіться в якій вона чудовій формі - ось такий гол поклала Вересу в Кубку України. На наступний збір чекають кількох новачків, адже з мікрокліматом все на вищому рівні, а от між самими футболістками є певна прірва у лідерських якостях.

Хто серед кращих команд турніру?

Цього літа пройшов жіночий Чемпіонат світу, де в напруженій боротьбі дуже рано вилетіли фаворитки США, Норвегія та Японія. А от нові зірки запалили збірні Швеції та Австралії. Інформатор уважно слідкував за цим турніром - ось тут можете прочитати про шалену Швецію, яка вибила екс-чемпіонів Японію, а тут - огляд супернервового фіналу Іспанія - Англія.

FIFA оновило рейтинг кращих жіночих футбольних збірних. Попри перемогу на ЧС, Іспанія не очолила список: Швеція підкорила і серця, і формули підрахунку. Скандинавки увірвалися на першу сходинку, іспанки - другі. На третьому місці США. При цьому, до літнього турніру американки були нагорі, Швеція - третя, Іспанія - взагалі шоста. Україна у світі посідає 33-тю сходинку. На ЧС ми пробитися не змогли, але зберегли за собою цю позицію в рейтингу.

Що таке жіноча Ліга націй і які там шанси української збірної 1

Однак, це рейтинг FIFA. Щодо UEFA, то там Україна посідала 26-те місце на момент утворення Ліг. Наші сусідки згори - Польща, Вельс та Фінляндія, знизу тисне Сербія. Відзначимо - впасти у рейтингу нижче 27-го місця за результатами матчів Ліги націй ми не зможемо: дуже велика різниця очок між наступною Румунією. Кращі за версією асоціації UEFA - Швеція, Іспанія, Англія, Франція та Німеччина.

Які ігри чекають Україну далі?

Два тури вже позаду, загалом їх шість. Далі нас чекає два матчі проти Греції, обидва наприкінці жовтня. Складним буде той факт, що місце проведення обох поєдинків - «Теодорос Вардіноянніс», тобто обидва матчі будуть для на виїздні в місті Іракліон.

5-й та 6-й тур - на початку грудня. Почнемо битвою з Польщею, а завершувати будемо грою проти Сербії. Якщо вдасться зачепитися за третє місце та назбирати вдосталь переваги над іншими збірними на цих позиціях, то зможемо позмагатися за право залишитись у Лізі В.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube