Що таке лінія Вагнера та Чаплинська стіна та чи захистять вони росіян від наступу ЗСУ: думка експерта

Читать на русском

Експерт розповів, для чого росіяни зводять укріплення, та чи завадять вони українському контрнаступу

Читать на русском
Що таке лінія Вагнера та Чаплинська стіна та чи захистять вони росіян від наступу ЗСУ: думка експерта
Російські укріплення затримають, але не спинять контрнаступ ЗСУ

Експерт розповів, для чого росіяни зводять укріплення, та чи завадять вони українському контрнаступу

Росіяни почали рити окопи на півночі Криму. Також у Білгородській області росії та на окупованих частинах Донецької й Луганської областей найманці з ПВК “Вагнер” будують протитанкові піраміди з бетону (так звані “зуби дракона”). У Чаплинці на окупованій частині Херсонщини росіяни риють траншеї та створюють вогневі позиції з бетону. Для чого це потрібно та як вплине на тактику Збройних сил України - нам розповів підполковник Микола Саламаха.

Ще з жовтня стало відомо, що росіяни будують протитанкові надовби (“пірамідки”) на своїй території та в окремих районах тимчасово окупованих частин Донецької й Луганської областей. Примітно, що в ОРДЛО ці пірамідки ставлять здебільшого по межах, які склалися внаслідок бойових дій у 2014 році - тобто далеко від нинішньої лінії фронту. Ці пірамідки охрестили “Лінією Вагнера”.  Також британська розвідка повідомляла, що їх встановлюють вже неподалік Маріуполя. На опублікованих знімках видно 2 або 4 ряди цих пірамід. Проте розставлені вони не у шаховому порядку, не вриті у землю та не замасковані. Російський бізнесмен і власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявляв, що "лінія Вагнера" будується для захисту російських військових.

Військовий експерт Микола Саламаха сумнівається, що при такому підході ці бетонні надовби дадуть росіянам якийсь результат. На його думку, без виконання всіх правил, такі конструкції просто будуть витрачанням ресурсів. Та не спинять просування військ: 

“Різні надовби можна розтягнути, бо кожен танк може зачепити їх і відтягнути в сторону. Бетонні надовби з відстані 50-100 метрів можна розстрілювати осколково-фугасними снарядами з танків. Є десятки тактичних прийомів з будування подібних інженерних перешкод. Тому виставлені у 2 рядочки “пірамідки” або викопані танкові рови, якщо далі немає серйозних вогневих засобів і якщо немає протитанкових мін у полі, це даремна витрата часу і матеріальних засобів”, - каже підполковник Микола Саламаха. 

Також росіяни почали копати рови на півночі Криму. Зокрема, окопи з’явилися на КПП “Джанкой” біля межі з Херсонською областю (поки що окупованою росіянами її частиною) та біля міста Армянськ. Причому, за даними видання “Сирена”, окопи будує найбільша російська дорожня компанія “Автобан” - зокрема, і на окупованій частині Херсонщини поблизу міста Генічеськ, куди частково перемістилася окупаційна адміністрація зі звільненого Херсона. Там також ставлять і “пірамідки”. Ця компанія належить росіянам Олексію Андрєєву (він же її гендиректор), Володимиру Єлісєєву, Олександру Каспарову та Станіславу Багінському. 

Будівництво окопів на Чонгарі - межа Криму і Херсонщини.
Будівництво окопів на Чонгарі - межа Криму і Херсонщини

Проте самі по собі окопи не допоможуть проти військ. Про це нам каже у минулому танкіст, підполковник Микола Соломаха. Подібні рови можуть бути пройдені танками та іншою технікою протягом 15 хвилин, якщо крім цього нічого немає: 

“Для того щоб створити фортифікаційні перешкоди для сучасних збройних сил, треба здійснювати комплексний підхід. Тому що протитанкові рови, різні надовби, так звані “піраміди”, їжаки протитанкові повинні прикриватися вогнем артилерії. Перед ними виставляються протитанкові і протипіхотні мінні поля. 

Якщо просто викопати протитанковий рів, то він долається танковим взводом протягом 10 хвилин. Під'їжджають 3 танки. З відстані 300-400 метрів кожен з них робить по 3 постріли осколково-фугасними снарядами. Після цього земля осипається. Тоді 1 танк під’їздить за допомогою бульдозерного обладнання загортати землю. 7-10 хвилин роботи, і танковий взвод долає так званий “протитанковий рів”. Але це якщо противник не обстрілює танки, що намагаються подолати рів”, - підкреслює експерт.

Водночас у Чаплинці на Херсонщині росіяни, схоже, будують більш серйозні укріплення. Згідно з описом, будуються бетонні вогневі позиції, пристосовані для роботи стрілкової зброї, яку звезуть з Криму. Риють траншеї й окопи, будують катакомби з тунелями, поблизу розташують “пірамідки”.  Голова Миколаївської ОДА Віталій Кім заявив, що, вірогідно, з Чаплинки росіяни будуть обстрілювати Херсон. 13 листопада ЗСУ завдавали удар по складу боєприпасів у Чаплинці, який розташували на місцевому аеродромі.

Що таке лінія Вагнера та Чаплинська стіна та чи захистять вони росіян від наступу ЗСУ: думка експерта 2

“У подібних фортифікаційних спорудах є зміст ще будувати довготривалі вогневі точки. Вони можуть бути різні за конструкцією: дерево-земляні, бетонні. Якщо вони залучили до створення вогневих позицій для взводів і рот і зазделегідь готують опорні пункти по всіх правилах інженерної науки та там розміститься піхота, тоді доведеться воювати з ними за всіма правилами військової науки. Артилерійський обстріл, подавлення оборони. Після того тільки атака”, - каже Микола Саламаха.

На думку Миколи Саламахи, росіяни заздалегідь готуються до оборони. Адже розуміють, що рано чи пізно Збройні сили України прийдуть у тому числі у Крим та будуть звільнювати окупований півострів. Водночас тактика українських військових не буде якоюсь іншою. Досвід подолання таких укріплень був і у 2014 році на Сході України, і під час Другої світової війни. Спочатку артилерія зруйнує укріплення, потім буде просування військ. Як раніше заявляв радник президента України Олексій Арестович, українці не йдуть у лобові атаки на відміну від росіян, які через це й несуть більше жертви. 

Нагадуємо, олігарх Пригожин заявив, що росія втручалася і буде втручатися у вибори в США. А ще раніше з'явилася інформація, що він може створити політичну партію з Ігорем Гіркіним. А як можуть розвиватися бойові дії в Україні після звільнення правобережжя Херсонщини — нам розповідав експерт Сергій Кузан.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.