Як можуть розвиватися бойові дії в України після звільнення Херсона: думка експерта Сергія Кузана

Читать на русском

Чекати на швидке звільнення Нової Каховки, Мелітополя, Бердянська, Криму поки не слід

Читать на русском
Як можуть розвиватися бойові дії в України після звільнення Херсона: думка експерта Сергія Кузана
Українська армія поступово звільняє території від ворога

Чекати на швидке звільнення Нової Каховки, Мелітополя, Бердянська, Криму поки не слід

Російська армія полишає або вже полишила правий берег Херсонської області та деокуповану частину Миколаївської області. Пов’язане це з невдачами на фронті, з проблемами постачання та постійними обстрілами з боку українських сил. Як може розвиватися ситуація далі на південному і східному фронтах та чи підуть ЗСУ скоро звільняти Мелітополь і Крим - ми спитали у військового експерта, голови Українського центру безпеки і співпраці Сергія Кузана. 

“Ми розуміємо, що нам буде потрібен час, щоб встановити контроль над правим берегом (по річці Дніпро на Херсонщині). Там іде наше повільне просування. Після деокупації правобережжя і звільнення Херсона потрібен ще час на стабілізаційні дії. Це і розмінування територій. Це і зачистка від різного роду ворожого елементу. Це і налагодження роботи органів державної влади та всіх відповідних служб. На все це потрібно буде багато часу, ресурсів і зусиль.

Скільки цей процес буде тривати - поки що не зрозуміло. Там є багато і перевдягнутих у цивільний одяг російських військових. Ми будемо бачити пізніше, чи залишаються вони там для того, щоб дати бій по меншій лінії фронту (наприклад, щоб утримували саме місто Херсон)”, - попереджає голова Українського центру безпеки і співпраці Сергій Кузан. 

На думку фахівця, не потрібно йти в лобові атаки. На цьому “попали” самі росіяни. Потрібно методично просуватися кілометр за кілометром, звільняючи наші території. Стрімкого просування не може бути. І через погодні умови (зокрема, температуру), і через велику кількість ворожих сил, які все ще залишаються на Херсонському напрямку.

Також треба врахувати, що на лівому березі Херсонщини стоїть ворожа артилерія. 15-кілометрова смуга по лівому берегу Дніпра так облаштована росіянами, щоб вести артилерійський вогонь, маючи перед собою велику водну перешкоду у вигляді ріки. Тому в українських військових не буде “легкої прогулянки” навіть після того, як вони проведуть всі стабілізаційні дії на правому березі Дніпра.

“Вийшовши на правий берег, Україна бере під вогневий контроль і велику частину лівобережжя. Тому Південний напрямок може бути пріоритетним. Ситуація може розвиватися за різними сценаріями. Вивівши війська з правого берега, росіяни підсилили ними ті чи інші угрупування. Тоді ми побачимо, на який саме напрямок піде це підсилення”, - пояснює Сергій Кузан. 

Куди Україна може перекинути війська для контрнаступу

У новинах з’явилася інформація, що російські військові вже готують позиції у Криму на межі з Херсонською областю. На думку військового експерта, найближчим часом українські солдати не з’являться у Криму. Але будуть поступово просуватися у його напрямку та звільняти території.

Росіяни дійсно бояться, що ми можемо розвивати свій наступ, зокрема по лівому берегу Херсонської області. Перейти лівий берег на Запорізький напрямок та пізніше вийти на плечах відступаючої російської армії до Криму. Щоб такого не було, росіяни облаштовують свої позиції там. Тобто вони розуміють, що ми все ж таки звільнимо територію, також і лівий берег - південь Херсонської й Запорізької області. Це не відбудеться стрімко, але цей процес неминучий. Тому росіяни вже починають готуватися. Але їхні оборонні споруди - це досить слабка ланка, яку українська армія долає. 

  • Запорізький напрямок, який був би для нас найлогічнішим, щоб розвивати наступ, фактичному по лівому берегу Дніпра, щоб не форсувати ріку. Але чи буде там ВСУ розвивати наступ (після звільнення Херсона і правобережжя Херсонщини - Авт.) буде залежати від того, які сили будуть сконцентровані, де і на якому напрямку. Зараз там іде позиційна боротьба. Наступ на цьому напрямку залежатиме від наших можливостей, від перекидання сил, які будуть вивільнені після взяття правого берега Херсонщини. А тим більше це буде залежати від надання нам західної допомоги.  Тому що без неї ми не можемо розвинути жоден свій наступ та подавити супротивника. У нас банально бракує зброї.
  • На Донецькому напрямку потрібно буде вирішувати проблему переваги росіян в артилерії і продовжувати перемелювати живу силу. Це напрямки Бахмуту і Авдіївки та південніше Новопавлівка. Там наразі росіяни намагаються витіснити українських захисників з позицій та не хочуть допустити українців до залізниці, яка забезпечувала Маріуполь. Зараз у цьому районі вороги укріплюються. Звісно, перерізання шляхів сполучення залізницею на півдні Запорізької і Донецької областей було б для нас дуже важливо.
  • На Харківсько-Луганському напрямку потрібно розвивати наступальні дії. Потрібно цей напрям підсилити - у районі Кремінної, а загалом приціл - це Сєвєродонецьк, Лисичанськ. Слід відрізати північ Луганської області. Це є Сватове, і далі потім розвивати наступ на Старобільськ. Є потенційні можливості, щоб розвивати успіх саме на Луганському напрямку.

“Чому буде наданий пріоритет нашого командування - тут тяжко сказати. Це залежить від того, які завдання будуть виконуватися. Чи зупинятися та переходити у контрнаступ на Донецькому напрямку чи розвивати далі на Луганщині успішні наступальні дії чи переходити на півдні Запорізької і Донецької області до наступальних дій. Ситуація залежить, в першу чергу, від тих резервів, які ми накопичимо. Не можна змінити розклад по фронту, поки не буде достатньо резервів”, - зазначає Сергій Кузан.

Нагадаємо, росіяни полишають правобережну частину (по Дніпру) Херсонської області та переправляються на лівий берег. У Херсон вже заходять Збройні сили України. Останніми днями українські військові швидко звільняють раніше окуповані росіянами території Миколаївської та Херсонської областей. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.