Кабмін змінив постанову про військовий облік. Що нового?

Документ уточнює алгоритм дій деяких призовників

Кабмін змінив постанову про військовий облік. Що нового?
На облік доведеться встати навіть за кордоном

Наприкінці 2022 року в дію вступила постанова КМУ про порядок військового обліку. Кардинальних змін він не зазнав, але пояснив детальніше алгоритм дій влади, центрів комплектування, консульств закордоном і військовозобов’язаних жінок. Деякі інновації запровадили ще минулого року, проте досі вони залишаються недієвими.

До задач Генерального штабу ЗСУ додалося визначення переліку дефіцитних військових спеціальностей, за наявності яких військовозобов’язані не підлягають бронюванню. А Міноборони має визначати спеціальності, споріднені до відповідних військових, після здобуття яких жінки можуть добровільно вставати на облік. І обов’язково медички та фармацевтки за умови придатності до проходження військової служби за станом здоров’я та віку.

Військовий облік для жінок

Йдеться лише про фахівчинь за медичною та фармацевтичною спеціальністю. За два місяці до завершення навчання заклад освіти подає список жінок до територіальних центрів комплектування (а раніше – за три місяці). На цій підставі жінкам оформлюють тимчасові посвідчення військовозобов’язаних без визначення ступеня їх придатності до військової служби та відміток про взяття на облік). Відповідну інформацію вносять до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Строк дії посвідчення – 30 діб. Після його отримання жінка має прийти до територіального центру комплектування протягом 7 днів і встати на військовий облік. Їх можуть взяти після визначення придатності до військової служби і внесення інформації до Єдиного реєстру.
Жінки, які мають освіту за медичною та фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватись як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. А непрацевлаштовані мають самостійно прийти до центрів комплектації і встати на військовий облік.

Закордонні дипломатичні установи України

Вони також частково відповідають за мобілізацію громадян, адже:

  • інформують про початок призову тих громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку
  • сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі мобілізації та у воєнний стан
  • повідомляють протягом 7 днів про взяття/зняття на консульський облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідним центрам комплектації.
  • ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку за списком. Він зберігається в дипломатичній установі протягом 5 років.

Класифікація військових обліків

Вони діяли і до цього, але Кабмін уточнив їхнє призначення. Тепер існує класифікація обліку з урахуванням обсягу та деталізації:

  • персонально-якісний військовий облік - за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки.
  • персонально-первинний військовий облік - за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад
  • персональний військовий облік за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Останні дві категорії діють для призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років та для військовозобов’язаних і резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі (у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, або за власним бажанням долучились до армії).
Своєю чергою військовий облік військовозобов’язаних та резервістів за призначенням поділяється на:

  • загальний військовий облік – не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час
  • спеціальний військовий облік – військовозобов’язані, які за законом заброньовані за державними органами, підприємствами на період мобілізації.

Ще одна можливість, яка міститься у Постанові – встати на військовий облік за допомогою "Дії". Виявилось, що вона існувала ще з лютого 2022 року. Але на офіційному сайті "Дія" повідомляється, що для цього все одно слід особисто звернутись до центру комплектування. Технічний опис сервісу встановлює Міноборони. Повний текст постанови можна прочитати тут

Мобілізація в Україні

Не дорівнює військовому обліку. Мобілізацію оголосили ще 24 лютого 2022 року, з початком повномасштабної війни. Після цього чотири рази продовжували її. Мобілізовують чоловіків віком від 18 до 60 років, які не мають підстав для відтермінування або виключення з обліку, а також жінок визначених спеціальностей

Раніше ми писали про напрямки фронту, які скоро можуть опинитись під загрозою російського наступу. Також читайте про передачу Україні ЗРК Patriot у стислі терміни

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube