У Фонді держмайна розповідають, що ТРЦ працюватиме, аж допоки конфіскована частка не буде продана
Після того, як Вищий антикорупційний суд дозволив Міністерству юстиції конфісковувати частку російського мільярдера Аркадія Ротенберга в ТРЦ Ocean Plaza, є два варіанти подальших дій: приватизація або передача в оренду активів, припускають у Фонді держмайна. Що ж буде далі з торгівельним центром?
20 березня Вищий антикорупційний суд дозволив Міністерству юстиції конфісковувати частку російського мільярдера Аркадія Ротенберга та його оточення в ТРЦ Ocean Plaza. Йдеться про 100% корпоративних прав компанії «Авангард Віларті». Їй належить 66,65% юрсоби «Інвестиційний союз «Либідь», яка володіє ТРЦ.
Рішення Вищого антикорсуду набирає законної сили через десять днів, якщо його не оскаржать в апеляції. Після цього, за Законом України «Про санкції» Кабмін визначає державний орган чи держпідприємство, яке буде управляти конфіскованим майном. Зокрема, частка Ротенберга та його оточення буде передана в управління Фонду держмайна, написав у своєму Telegram-каналі очільник фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Конфіскація активів росіян не вплине на операційну діяльність торгівельного центру, оскільки управлінням займається українська керуюча компанія, відповіли Forbes у пресслужбі Фонду держмайна.
Що буде з ТРЦ? Варіантів два:
Про це у коментарі Forbes сказав керуючий директор компанії Colliers в Україні, радник голови Фонду держмайна з питань нерухомості Олександр Носаченко. На його думку, до кінця 2023 року можна закрити цю транзакцію, але до цього Фонд має підготувати інвестиційний меморандум, а частка росіян має остаточно перейти у державну власність.
На думку Носаченко, орендний дохід Ocean Plaza зростатиме на 15–20% щорічно до 2026 року, якщо повномасштабна війна завершиться в кінці 2023-го або на початку наступного року. Якщо ж війна триватиме довше – відновлення буде в межах 5% щорічно до моменту стабілізації української економіки.
До великої війни Forbes оцінював Ocean Plaza в 180 млн долл., відповідно, російську частку – в 120 млн долл. Через війну оцінка знизилась до 140–150 млн долл., а російська частка – 90–100 млн долл.
«За 100 млн долл. ТРЦ ніхто не буде продавати», – запевняє Носаченко. Він каже, що навіть при форс-мажорі, наприклад, обстрілі росіянами Києва, торги планують переносити на місяць-два аби продати обʼєкт за ринкову вартість. За його оцінкою, мінімальна ціна ТРЦ під час війни – 160 млн долл. Тим паче що на торги буде виставлена мажоритарна частка Ocean Plaza.
ТРЦ у центрі Києва поблизу станції метро «Либідська» перш за все зацікавить приватних інвесторів, які мають досвід у сфері торгової нерухомості, впевнений керуючий директор з прямих інвестицій Dragon Capital Володимира Тимочко. Проте досвіду продажів конфіскованих активів державою на аукціонах за високу ціну поки що немає.
«У інвестиційної спільноти є сумніви, що нормальний конкурентний аукціон буде при продажу й частки в Ocean Plaza», – пояснює він.
Ocean Plaza входить до десятки ТРЦ України з площею 125 000 кв. м. Виторг компанії, якій належить ТРЦ, у 2021 році становив 1,1 млрд грн.
Ocean Plaza, як і багато інших ТРЦ, закрився 24 лютого 2022 року. Цей обʼєкт не працював майже девʼять місяців великої війни. Відкриттю заважало рішення Печерського суду Києва, яким було накладено арешт на майно «Інвестиційний союз «Либідь», ділянки, на яких розташований ТРЦ, рахунки компаній та квартири в одному з столичних ЖК.
У серпні суд зняв арешт із Ocean Plaza та з рахунків його компанії-власника, але арештовані корпоративні права товариств, в тому числі ТРЦ, на понад 350 млн грн передали Нацагентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Підставою для цього, як зазначав генеральний прокурор Андрій Костін, стало те, що кошти, одержані від роботи ТРЦ, перераховувалися ланцюгом фінансових операцій на адресу громадян Росії.
Ocean Plaza відновив роботу лише наприкінці листопада 2022 року. У ТРЦ працюють понад 200 торгових точок, повідомляється на сайті. Зокрема, роботу двох точок 21 березня відновила навіть мережа ресторанів швидкого харчування McDonald’s.
Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь