Що буде з цінами на продукти та пальне в Україні: прогнози експертів

Прогнози експертів у грудні

Що буде з цінами на продукти та пальне в Україні: прогнози експертів
Чого очікувати українцям

У грудні може стабілізуватись ціна яєць. Водночас подорожчають інші категорії товарів. Натомість через відключення світла зріс попит на генератори, а відповідно й на пальне він теж збільшився.

Експерти зробили свої прогнози щодо всіх важливих для українців аспектів у грудні. Про все детально розповість Інформатор з посиланням на "24 канал". 

Що буде з цінами на продукти

За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, до кінця року роздрібні ціни на яйця можуть стабілізуватися. Вони навіть можуть подешевшати. 

"Яйця завжди були в переліку трьох найпопулярніших продуктів харчування. Їх здорожчання закономірно призводить до скорочення споживання, особливо при зниженні купівельної спроможності населення", - говорить старша наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Світлана Пашко. 

З цим не погоджується науковий співробітник та директор науково-дослідної станції птахівництва НААН Олег Катеринич. Експерт прогнозує подорожчання комбікорму для курки-несучки, а отже зросте й ціна яйця.

Як змінювалась середня ціна яєць в магазинах
Як змінювалась середня ціна яєць в магазинах

Згідно з прогнозом Інституту аграрної економіки, до Нового року можуть подорожчати такі категорії товарів: різні види м’яса – на 7–10%, молоко та асортиментний ряд молочної продукції – на 10–15%, зокрема на молоко пастеризоване жирністю до 2,6 % – до 40 гривень за літр, Також підвищаться ціни на овочі борщового набору – до 15–20%, хліб та соняшникову олію – до 10%. 

Як змінились ціни на продовольство за рік

Як змінились ціни на продовольство за рік

Також українці можуть відчути зростання цін на продукти виробництво та зберігання яких потребують великих затрат електроенергії. Адже використання генераторів на паливі обходиться приблизно в 5 разів дорожче, тож такі продукти можуть подорожчати на 10–15%, вважає заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчак.

Чи подорожчає пальне

З 5 грудня почне діяти перший етап нафтового ембарго ЄС щодо російської сировини. Це, на думку аналітиків Bloomberg буде одним з факторів, що спричинить світовий дефіцит дизельного пального. До слова, росія все ще залишається найбільшим постачальником дизельного палива у Європі. Експерт з ринку палива Геннадій Рябцев розповідає, що українські компанії залежні від європейського ринку, де наприкінці листопада ціни стрибнули вгору. 

Динаміка цін на пальне на АЗС
Динаміка цін на пальне на АЗС

Також в Україні через відключення світла зріс попит на генератори, а відповідно й на пальне він теж збільшився. Директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн зауважує, що з попитом зросли й фрахти – тарифи на перевезення. 

"По-перше, це означає, що попит на послуги зростає і, відповідно, зростає ціна. По-друге, власники ресурсів теж піднімають ціни для покупців. Деякі мережі підняли ціну на 0,5–1 гривню. Це зроблено для того, щоб трішки знизити попит", - сказав Куюн. 

Важливо, що на ціни не вплинуть постачання морозостійкого дизпалива. Раніше, місяць тому, коли українські компанії тільки почали контрактувати продукт, це питання викликало певні труднощі. Проте з постачаннями з півночі Європи, звідки йде половина ресурсів, не має проблем, оскільки країни у такому ж кліматичному поясі, що й Україна. Питання стосувалося південних постачань. Але на сьогодні це питання вже пропрацювали.

Підвищення цін на овочі

Аналітики "АПК-Інформ: овочі та фрукти" зазначають, що вже подорожчала цибуля. Згодом піднімуться ціни на усі овочі борщового набору через обмежені запаси якісної продукції у сховищах. На додачу, вартість зберігання продукції в Україні у зимові місяці поточного маркетингового сезону продовжить поступово зростати. Кардинально протилежна ситуація у сегменті картоплі. Її здорожчання найближчим часом малоймовірне, через те, що на зберігання місцеві виробники залишили велику кількість продукції середньої якості, яка потребує як найскорішої реалізації. Тому підвищувати цінники на продукцію посередньої якості є досить ризикованим кроком. Через останні ракетні атаки рашистів була частково призупинена уся енергосистема України. Як результат, у деяких регіонах України світла не було більше ніж добу.  Відповідно фермери головну увагу зосередили не на продажах картоплі та овочів зі сховищ, а саме на їх подальшому збереженні.

Нагадаємо, в Україні зміняться ціни на гречку. Крім того, в Україні фіксують значне зростання цін на овочі.

Також Інформатор писав, що у Нацбанку пояснили прискорення інфляції в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube