Агресія Росії – це не лише прямий напад на Україну, але й загроза основам світового миру. Нездатність Ради Безпеки ООН зупинити імперіалістичні амбіції свого постійного члена підриває її авторитет та легітимність міжнародного права
Луна знаходиться в зростаючій фазі, а значить сприяє новим починанням, дає нам додаткову енергію
“Тихий дощ” — це лірична подорож, де похмурого осіннього вечора ти можеш залишитися наодинці зі своїми думками. Здається, місто дихає ритмом цієї пісні, й навіть на перший погляд байдужі бетонні стіни вбирають у себе цю мелодію. І кожен стає свідком цієї магії й частиною осінньої симфонії — меланхолійної, але водночас сповненої тихої надії на новий світанок.
Інфляційний тиск в умовах війни очікувано посилюється
У жовтні споживча інфляція в Україні пришвидшилася до 26,6%. Якщо порівняти із вереснем цього року, ціни зросли на 1,9%. Основною причиною прискорення інфляції залишаються наслідки повномасштабної війни росії проти України – порушення виробництва та ланцюгів постачання, зростання виробничих витрат бізнесу, ситуативне збільшення попиту на окремі товари та послуги, а також зниження пропозиції товарів.
Про це повідомили у Національному банку України. Впливали на ціни й непрямі наслідки війни: курсові ефекти та погіршення очікувань населення та бізнесу. Фактичні темпи зростання цін відповідали траєкторії базового прогнозу НБУ, опублікованого в Інфляційному звіті за жовтень 2022 року.
Серед продуктів найсуттєвішим було здорожчання яєць. Причини: знищення птахофабрик, порушення технологічних ланцюгів виробництва на початку війни, проблеми з енергопостачанням та зменшення поголів'я курей. Вищими темпами зростали ціни на фрукти, насамперед імпортні, через курсові ефекти, ускладнену логістику та збільшення їх вартості на світових ринках. Швидше дорожчала й свинина з огляду на обмежену пропозицію живця свиней та перебої з електропостачанням. Унаслідок підвищення вартості енергоносіїв та повільніших порівняно з минулим роком темпів збору цукрового буряку прискорилося зростання цін на цукор.
Натомість сповільнилося подорожчання борошна, гречки, інших круп, а також овочів борщового набору, завдяки розширенню пропозиції з центральних та північних областей. Темпи зростання вартості непродовольчих товарів (товарів для дому, електроніки, авто) прискорювалися, а послуг – не змінилися порівняно з попереднім місяцем. І надалі сповільнювалося зростання цін на пальне завдяки нижчим темпам подорожчання нафти та налагодженню постачання з країн Європи.
"Темпи зростання цін на пальне знизилися (до 61,9%)", - йдеться у повідомленні.
Попри зростання інфляція й надалі лишається контрольованою. Її поточна динаміка відповідає траєкторії прогнозу Національного банку. Відповідно до нього, у поточному році інфляція зросте до 30%, але почне знижуватися вже у 2023 році.
"Для збереження контролю над інфляційними процесами Національний банк утримує облікову ставку на рівні 25% та прогнозує її збереження на поточному рівні ще тривалий час", - зазначається у повідомленні.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев провів власне опитування відносно очікувань українців щодо інфляції. 61% українців, вважають, що інфляція у 2023 році буде на рівні поточного року або нижче. Тобто більшість вважає, що інфляційний тиск принаймні не посилиться. Разом з тим, 39% опитаних вважають, що зростання цін у 2023 році перевищить прогнозний рівень на цей рік. Загалом інфляційні очікування залишаються доволі високими.
Нагадаємо, українцям заборонили переказувати гроші з гривневих карток на закордонні. Крім того, голова НБУ Кирило Шевченко подав у відставку та пояснив причину свого рішення.
Також Інформатор писав, як отримати спадщину на вклад у банку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.