Фактично російські війська виснажилися
На території України тривають позиційні бої, заявляють експерти. Як повідомляють іноземна розвідка та медіа, армія загарбника намагається прямо зараз поповнити людський ресурс та продовжити наступальні дії на півдні України або на Донбасі вже у серпні. Україна зі свого боку теж готується до пекельного останнього місяця літа. За словами експертів, обстріли та спроби штурму позицій наших військових зараз не носять масовий характер.
Поки експерти вибудовують прогнози щодо сценаріїв подій на фронті, Інформатор вирішив нагадати найвідоміші серпневі епізоди російської історії, які траплялися впродовж всіх років існування країни-агресора - починаючи з 1991 року.
Передумов розпаду СРСР у 1991 році назбиралося чимало. Основними з них більшість істориків називають етнічну різнорідність населення Радянського союзу та регіональний сепаратизм, коли людей врешті перестала задовольняти колоніальна імперська внутрішня політика «центру», і таке інше. Не будемо зупинятись на різних версіях причин розвалу СРСР, але саме у серпні 1991-го було створено Державний комітет з надзвичайного стану (ГКЧП- рос.), який врешті не зміг виконати превентивні заходи з виходу республік зі складу Радянського союзу. У підсумку держава, яка проіснувала майже 70 років, фактично зникла з мапи світу.
Саме у серпні з 19 по 21 серпня у москві стався «Серпневий путч», що викликав протистояння влади та демонстрантів. Як пізніше писали вже російські історики, саме загальна нерішучість керівництва ГКЧП СРСР призвела до поразки та саморозпуску. І хоч офіційно Радянський союз припинив існування 8 грудня 1991 року, коли було підписано Біловезькі угоди, серпневі події запустили механізм розпаду радянської держави.
За іронією долі, країна, яка ностальгує за «радянщиною» і керівництво якої мріє про відродження СРСР, почала своє існування на залишках розбитої держави.
Після розпаду СРСР Росія постійно зазнавала фінансових труднощів. Молода країна, яка успадкувала всі недоліки розваленої держави, гостро потребувала закордонних позик, але не могла надійно гарантувати обслуговування боргу. Державні короткострокові облігації, облігації федеральної позики, єврооблігації, кредити Міжнародного валютного фонду… Все це не допомогло. У першій половині 1990-х років велика кількість підприємств була приватизована шляхом ваучерної приватизації, а також через заставні аукціони. Проте отриманих коштів було не достатньо, щоб покрити величезний зовнішній державний борг, і 17 серпня 1998 року уряд Росії оголосив про дефолт.
Російсько-грузинська війна на території Грузії розпочалася знову ж у серпні, але вже 2008 року. Внутрішній конфлікт у Грузії зародився тоді, коли Верховна Рада держави скасувала Південно-Осетинську автономну область. Тобто з 1990 року Грузія постійно перебувала у своєрідній зоні турбулентності, намагаючись мінімізувати жертви тривалого військового конфлікту. По факту ж у 2008 році, на початок військового конфлікту, після якого росія офіційно визнала сепаратистські регіони Грузії, країною керували ставленики з російської федерації.
Зокрема, 26 серпня країни-агресора під назвою російська федерація визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії, відповідний указ видав тодішній президент Медведєв. Цей акт отримав широке засудження у світі, призвів до загострення обстановки в регіоні, спонукав до перегляду ставлення до росії. Але рф це все не зупинило. Зрештою у 2014 році росія анексувала український Крим, а вже традиційно у серпні того ж року, країна-агресор розпочала ведення активних бойових дій проти України на Донбасі.
Після перемоги на президентських виборах у Сполучених Штатах Америки Джо Байден, як і обіцяв, вивів американські війська з Афганістану. Як підсумок, 15 серпня Талібан повністю захопив Афганістан, включаючи і Кабул. З першого погляду, росія тут не зазнала відвертою поразки, але все не так очевидно у співпраці росії та талібів. Директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки Олександр Кореньков запевняє, що після відходу американських військ росія повністю втратила будь-який вплив на діючу владу Афганістану. З того самого серпня 2021 року таліби виділяють росії другорядну роль у своїй умовній дипломатії. Виходить, коли американці були в Афганістані, таліби були зацікавлені в росії як в альтернативному майданчику. А зараз, на думку Коренькова, росія більше зацікавлена в Талібані і відіграє в цьому союзі другорядну роль.
І знову росія заганяє себе у пастку. Україна продовжує отримувати важке озброєння від країн-партнерів та поступово готується до контрнаступу, щоб звільнити загарбані росією території. Водночас російська федерація мріє про проведення референдумів на захоплених територіях, називаючи дату - 11 вересня. Тобто, як пояснює військовий експерт Олег Жданов, після Сєвєродонецька та Лисичанська фактично російські війська виснажилися, ворог вимушено тримає оперативну паузу.
«Фактично ми закінчили оборонну операцію з зупинки російських військ. Ми їх зупинили, війна переходить до позиційного характеру. Зараз ми знаходимося в стадії позиційної війни. Міністр оборони США Ллойд Остін каже, що критична ситуація, оскільки перехід до позиційної війни запускає гонку між росією та Україною, хто перший формує резерв. У росії всі резерви на середину серпня. Ми маємо за цей час встигнути отримати озброєння сформувати ударне угруповання і бути готовими до початку контрнаступу. І саме у цьому контексті Ллойд Остін говорить, що це критично для них - підготувати цю гонку та підготувати Україну до контрнаступу», - пояснює Олег Жданов.
Майже місяць тому поява перших HIMARS повністю змінила хід бойових дій. Українські військові день за днем виснажують ресурси противника, а спостерігачі та аналітики не виключають, що біля окупованого росіянами Херсону може утворитись масштабний «котел» для російських військовослужбовців. Поки росія поповнює ресурс, українські військові успішно опановують нові тактики ведення бою тож, яким буде серпень 2022 року для рф, побачимо зовсім скоро.
Раніше Інформатор писав, що Україна отримала польські танки PT-91 Twardy. Як вони змінять ситуацію на фронтах
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.