Під час пандемії COVID-19 почали поширюватися чутки, що пов'язують вишки 5G з вірусом
Всі страхи щодо випромінювання 5G об'єднані підозрою щодо його впливу. Цей тип зв'язку випромінюється вежами та мобільними пристроями, проте чи безпечний він для людини. Щоб зрозуміти, що ж насправді відбувається з людськими клітинами під дією цього випромінювання, вчені провели екперимент. Німецькі дослідники протягом 48 годин бомбардували шкіру людини електромагнітними хвилями, які були в десять разів сильнішими за рекомендовану межу впливу й значно перевищуючи ті, що виробляються вежами 5G. Результати були вражаючими, повідомляє IFLScience.
Стандарт 5G у технологіях мобільного зв'язку був запроваджений через величезну кількість даних, що передаються через мобільні мережі. По суті, ми використовуємо інтернет-технології більше, ніж будь-коли, і зі збільшенням цього використання зростає попит на вищі швидкості, меншу затримку та збільшення ємності. Однак дехто підозрює, що саме через цей зв'язок поширють смертельні віруси тощо.
Під час пандемії COVID-19 почали поширюватися чутки, що пов'язують вишки 5G з вірусом. Масштаби цих тверджень про змову варіювалися від людей, які турбувалися про наслідки для здоров'я від впливу невидимого випромінювання, до тих, хто вважав, що вони були встановлені в рамках ширших зусиль, спрямованих на перетворення нас усіх на зомбі.
Є іронія в тому, що технологія, яку ці теорії змови зневажали, насправді дозволила їм поширювати свої ідеї серед ширшої аудиторії у приємному, швидшому темпі з меншими затримками. Втім, поширення цих переконань здебільшого ґрунтувалося на нерозумінні щодо технології та впливу електромагнітних полів на наше здоров'я.
Насправді низькоенергетичні радіохвилі, що використовуються в телефонних технологіях, не виробляють іонізуючого випромінювання, яке викликає рак чи інші захворювання - мобільні телефони випромінюють так зване радіочастотне випромінювання, яке не є іонізуючим!
Але, незважаючи на ці твердження, дослідження впливу хвиль вищої частоти, таких як ті, що використовуються в 5G, отримали менше уваги. Нове дослідження спробувало змінити це і є найретельнішим серед будь-коли проведених на цю тему.
Команда взяла два типи клітин шкіри людини - відомі як кератиноцити - зовнішні клітини шкіри - та фібробласти - клітини, що утворюють сполучні тканини - й піддали їх впливу електромагнітних хвиль різних частот, 27 ГГц та 40,5 ГГц. Ці частоти значно вищі, ніж ті, що виробляються більшістю веж 5G, але команда також експериментувала з їхньою інтенсивністю.
Вони використовували коливання потужності, які варіювалися від відносно низького впливу до такого, що в 10 разів перевищував допустимі межі впливу. Клітини контролювалися протягом 2 години впливу та 48 годин впливу. Потім дослідники провели секвенування РНК усього геному, щоб виміряти будь-які зміни в генетичній активності клітин.
Зрештою, після завершення аналізу команда не виявила нічого, що викликало б занепокоєння. Отже, експеримент спростовує поширений міф про те, що бездротові сигнали 5G завдають шкоди.
"Наші результати чітко показують, що в клітинах шкіри людини, навіть за найгірших умов, не спостерігається суттєвих змін в експресії генів або моделях метилювання ДНК після впливу", - написали вони у підсумку.
Зміни зазнали лише клітини, які паралельно з першим екпериментом піддавався впливу ультрафіолетового світла, і ці зміни були передбачуваними. Команда також використала метод, який сотні разів перетасовував мітки клітин, що піддавалися різним впливам. Тож, ця робота є ґрунтовним спростуванням міфів, помилкових уявлень та теорій змови, що оточують мережі 5G.
Незважаючи на оцінки ВООЗ у 2010 році та Національної програми з токсикології, ця тема все ще поширена в ЗМІ, громадській думці та політичній сфері. Частково це пов'язано з кількома окремими науковими дослідженнями, що надають протилежні докази. Проте автори мають на меті поставити крапку в цих дискусіях, адеж переконані, що 5G - нешкідливий для здоров'я людини.