Навіть з двома ногами туди не йдуть: ветерани ГУР із ампутаціями підкорили Гімалаї

Іван Тарн та Олександр Дашко, колишні бійці української військової розвідки з ампутаціями, дісталися базового табору Евересту в межах благодійного проєкту Limitless. Їхній вчинок - виклик стереотипам і надія для інших поранених воїнів

Підкорення Гімалаїв ексвійськовими ГУР
Сходження без меж: ветерани з ампутаціями пішли на це, щоб допомогти іншим

Двоє українських воїнів - Іван Тарн та Олександр Дашко, які служили у підрозділах військової розвідки "Артан" та "Кракен" і втратили кінцівки під час війни, зуміли підкорити Гімалаї. Їхній маршрут пролягав до базового табору Евересту, розташованого на висоті 5280 метрів. Сходження стало частиною благодійного проєкту Limitless ("Без меж"), покликаного зібрати кошти на допомогу військовим з ампутаціями.

У виснажливому гірському поході розвідників супроводжували досвідчені альпіністи - Тетяна Яловчак і Тарас Поздній. Після повернення учасники експедиції поділились емоціями у телемарафоні.

"Ти усе це бачиш перед собою, але очам важко повірити. Це ніби ти дивишся на дуже-дуже реальні фотошпалери. Неймовірна краса", - зізнався Іван Тарн.

Для обох ветеранів це сходження було не просто фізичним випробуванням, а способом передати послання іншим.

"Багато хто не вірив у цей проєкт і в мене, бо в мене дуже велика ампутація. Кому б я не розповідав про цю авантюру, мені казали: мовляв, туди люди навіть з двома ногами не піднімаються, а в тебе й так ноги нема, ти ще більше своє здоров’я угробиш - не лізь. Тож мені було важко, але це сходження мають побачити інші хлопці з ампутаціями. Вони повинні побачити, що життя після ампутації є", - наголосив Олександр Дашко.

Військові, які довели, що життя після втрати кінцівок існує
Військові, які доводять, що життя після втрати кінцівок існує

Основна мета проєкту Limitless - привернути увагу до проблем військових, які пережили ампутації, і зібрати 3 мільйони гривень на лікування фантомного болю - явища, коли болить частина тіла, якої вже немає.

"Фантомний біль - це коли в тебе нема кінцівки, але так болить, ніби вона в тебе є. Вона може боліти, може свербіти - і мозку треба якось прийняти. Деякі хлопці мучаться з цим роками", - кажуть ветерани.

Ініціативу реалізують разом із реабілітаційним центром UNBROKEN Ukraine. Збір триває, і кожен може зробити внесок: посилання на банку. Головне управління розвідки підтримує цей проєкт і закликає всіх долучитися - заради тих, хто, попри втрати, продовжує боротись.

Сходження не було легким. Фото: ГУР МО
Сходження не було легким. Фото: ГУР МО

В Україні безліч військових, які потребують допомоги

Від початку повномасштабної війни в Україні близько 25 000 українських військових втратили кінцівки. Ця цифра не є офіційною. Її озвучив американець Майк Коркоран, співзасновник клініки, де проходять реабілітацію захисники України.

Видання The Wall Street Journal також навело загальну статистику щодо українців, які втрати кінцівки за час повномасштабної війни (йдеться як про військових, так і про цивільних). За їх підрахунками мова йде про 20-50 тисяч осіб.

Під час підрахунку фахівці спирались на дані медустанов, а також українську благодійну організацію Houp Foundation і німецького виробника протезів Ottobock. Вони наголосили, що кількість ампутованих наближаються до показників Першої світової війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube