Санкції проти РФ: як російські гроші працюють на Україну, розповіли в НБУ

Пріоритети України враховували у санкційних пакетах США, ЄС, що завдали відчутних ударів по економіці та фінансовій системі Росії, йдеться про блокуючі санкції до понад 50 російських банків і більш ніж десятка високопосадовців центрального банку росії, Московську Біржу — головний майданчик російського ринку для торгівлі валютою та IPO російських компаній

Санкції проти РФ Фото: Getty Images
Санкції проти РФ Фото: Getty Images

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну залучення НБУ в процеси формування та реалізації санкційної політики суттєво посилилось, як на національному рівні, так і в комунікації з партнерами. Сюди входить методологічна робота з реалізації санкцій, моніторинг їх ефективності, безпосередньо підготовка санкційних пропозицій, комунікація пріоритетів і пропозицій «санкційній коаліції» (США, ЄС, Сполученого Королівства). Про це повідомив заступник голови Нацбанку України Дмитро Олійник в інтерв'ю NV Бізнес. 

На національному рівні НБУ за цей час підготував секторальні санкції, запроваджені РНБО на початку 2023 року, та низку пакетів персональних санкцій, пов’язаних із фінансовою сферою РФ. На міжнародному треку активні зусилля НБУ спрямовані на те, щоб донести до партнерів важливість комплексного запровадження санкцій проти фінансового сектору Росії, приносять результати. 

“Наші пріоритети враховували у санкційних пакетах США, ЄС, що завдали відчутних ударів по економіці та фінансовій системі Росії. Йдеться про блокуючі санкції до понад 50 російських банків і більш ніж десятка високопосадовців центрального банку росії, Московську Біржу — головний майданчик російського ринку для торгівлі валютою та IPO російських компаній. Ці санкції мали фактично миттєвий ефект. З наступного дня Московська біржа оголосила про припинення біржових торгів доларом США та низкою інших валют. РФ фактично перейшла на позабіржове курсоутворення. Наша подальша системна робота полягає у тому, що НБУ має чіткі санкційні пріоритети. На їхній основі ми формуємо напрямки тиску на РФ, які комунікуються з партнерами на різних рівнях і практично на будь-яких майданчиках”, - зазначив Дмитро Олійник.

Заступник голови НБУ зазначив, що санкційні пріоритети НБУ у фінансовому секторі залишаються
незмінними. Це розширення санкцій до російських фінансових установ, зокрема банків. У довгостроковій перспективі ще більш жорсткі інституційні рамки для контролю фінансових операцій з Росією через секторальні санкції до всього фінансового сектору росії. Також більше охоплення санкціями компаній, що складають інфраструктуру фінансового ринку РФ, працюють у сфері криптовалют та цифрових фінансових активів. Адже росіяни активно шукають способи обходу санкцій, що постійно створює нові виклики.

“Знерухомлені російські суверенні активи вже працюють на потреби України. А ми продовжуємо працювати над тим, щоб Україна отримала доступ до всього обсягу знерухомлених активів РФ. Не можна не відзначити колосальний прогрес публічної дискусії — як політичної, так і експертної, стосовно російських активів за останній рік. Вона трансформувалась у важливі рішення, насамперед рішення лідерів G7 про новий механізм кредитування Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) Loans”, - каже Дмитро Олійник.

Він зазначив, що наразі в межах ініціативи G7 ERA Loans укладено угоди з більшістю партнерів, зокрема ЄС і США, але повна сума ще не виділена. Важливо, що паралельно на потреби України через фонди ЄС вже спрямовуються надприбутки від російських резервів. Перший транш 1,5 млрд надійшов у липні 2024 року, другий транш Україна отримала в березні. Держави, де знерухомлені активи (насамперед Бельгія), регулярно спрямовують на допомогу Україні мільйони євро надходжень від оподаткування російських активів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube