ЄС хоче використати заморожені активи Росії як гарантію миру для України - FT

Табір прихильників арешту активів отримав імпульс через погрозу адміністрації Трампа припинити військову підтримку України, що в результаті й сталося

активи рф
Союзники G7 заморозили близько 300 млрд євро

Найбільші держави Європи вивчають можливість конфіскації понад 200 млрд євро заморожених російських активів у рамках плану угоди про припинення вогню в Україні. Загрозу конфіскації активів Росії хочуть використати як гарантію безпеки для Києва. Ця пропозиція була схвалена союзниками Франції в Європі, проте сторони ще далекі від узгодження юридичного документа.

Про це пише Financial Times. Видання зазначає, що Франція і Німеччина, які давно виступали проти повномасштабної конфіскації активів, що перебувають у ЄС, обговорюють із Великою Британією та іншими країнами способи їхнього можливого використання.

Французькі чиновники обговорили пропозицію про те, щоб європейські столиці заарештували активи, якщо Москва порушить майбутню угоду про припинення вогню в Україні, повідомили троє людей, поінформованих про переговори, в рамках зусиль з надання Києву гарантій безпеки після конфлікту. Прихильники угоди про припинення вогню розглядають її як спосіб змусити Росію дотримуватися будь-якої угоди й надати Києву гарантії.

Переговори відбуваються на тлі шквалу європейських дипломатичних зусиль на чолі з Францією і Великою Британією щодо розроблення мирного плану для України, викликаного рішенням президента США Дональда Трампа почати двосторонні переговори з Москвою, спрямовані на припинення війни.

Використання активів

Союзники G7 заморозили близько 300 млрд євро в активах Центрального банку Росії 2022 року після повномасштабного вторгнення Москви в Україну, з яких переважна більшість - близько 190 млрд євро - перебуває в центральному депозитарії цінних паперів Бельгії Euroclear, а менші суми - у Франції, Великій Британії, Японії, Швейцарії та США. Наразі дохід, отриманий від цих активів - здебільшого готівка і державні облігації - використовується для погашення країнами G7 кредитів Україні на суму 50 млрд доларів, але базові активи не чіпають.

Країни, включно з Україною, Польщею та країнами Балтії, давно наполягали на арешті базових активів, але ключові столиці, включно з Берліном, Парижем і Брюсселем, раніше виступали проти через побоювання, що арешт державної власності створить прецедент відповідно до міжнародного права. Європейський центральний банк також був стурбований тим, що статус євро як безпечного варіанту для валютних резервів буде поставлено під загрозу. Більшість активів номіновані в євро.

Мирні переговори

Під час переговорів із Трампом минулого тижня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що негайний арешт активів не буде "дотриманням міжнародного права". Втім гроші можуть стати "частиною переговорів щодо закінчення війни".

Можливий майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц дав зрозуміти, що розгляне можливість підтримки пропозиції, що передбачає арешт заморожених російських активів, повідомило джерело, знайоме із ситуацією. Мерц розмовляє з виконувачем обов'язків канцлера Олафом Шольцем, щоб узгодити позиції перед самітом лідерів ЄС 6 березня. Прем'єр-міністр Великої Британії сер Кір Стармер 3 березня заявив, що Лондон вивчає, як активи можуть бути використані.

"Очевидно, що доходи і прибуток використовуються. Що стосується самих [базових] активів, це дуже складне питання. Це не просто. Але я думаю, що нам потрібно зробити більше, і ми робимо більше роботи, щоб розглянути, які є можливості принаймні разом з іншими країнами", - сказав Стармер.

Двоє з людей, знайомих із французькою пропозицією, сказали, що вона була добре сприйнята іншими європейськими союзниками, але що вона далека від згоди. Табір прихильників арешту отримав імпульс через погрозу адміністрації Трампа припинити військову підтримку України.

"Дедалі більше і більше країн готові використовувати [відкладений арешт активів] як важіль", - сказало одне джерело.

Заморожені активи РФ

Ще раніше питання конфіскації активів РФ в адміністрації Дональда Трампа розглядали як один з важелів тиску на Росію у питанні переговорів щодо завершення війни в Україні. У США пропонували, щоб Росія могла отримати до них доступ лише у випадку укладення вигідної для України мирної угоди. Втім Євросоюз заявляв, що це буде порушення міжнародного права.

Нещодавно про заморожені активи висказався колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Коментуючи скандальні заяви Трампа, він сказав, що таким чином той хоче змусити Європу діяти. Джонсон закликав ЄС допомогти президенту США завершити війну.

"США бачать 300 млрд доларів заморожених російських активів - переважно в Бельгії. Це гроші, які можна і слід використати для підтримки України та компенсації США за їхню допомогу. Чому Європа блокує розмороження грошей Путіна? США вважають, що Бельгія, Франція та інші країни перешкоджають цьому. Це абсурд. Нам потрібно ставитися до цього серйозно і діяти швидко", - підсумував Джонсон.

Нагадаємо, 10 січня 2025 року 3 млрд євро надійшло до держбюджету від Європейського Союзу. Вперше ЄС спрямував кошти Україні, які будуть забезпечені доходами від заморожених активів РФ у межах ініціативи країн G7 ERA.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube