Рубіо і Лавров обговорили перемовини у Стамбулі: що вирішили, чи США все ще в процесі

У Держдепі США підтвердили передачу Росії нового мирного плану. Україна, за даними ЗМІ, вивчає його деталі, тоді як у Міноборони підкреслюють, що політичні рішення - не в їхній компетенції. Тим часом у Стамбулі триває робота над обміном полоненими

Держсекретар США Марко Рубіо та міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров
ЗМІ повідомили, що США запропонували РФ новий мирний план: Україна близька до погодження. Фото: Getty Images

17 травня держсекретар США Марко Рубіо провів телефонну розмову з главою російського МЗС Сергієм Лавровим. За даними російського зовнішньополітичного відомства, ініціатором контакту виступила американська сторона. Згідно з офіційним повідомленням, Вашингтон висловив готовність і надалі сприяти мирному врегулюванню війни, яку розв’язала Росія проти України.

Під час бесіди Рубіо підтримав ідею обміну полоненими у форматі "1000 на 1000" та позитивно оцінив намір Києва і Москви представити свої бачення умов припинення бойових дій.

Лавров у свою чергу подякував США за роль посередника і заявив, що завдяки цьому вдалося нібито переконати Україну погодитися на повернення до формату стамбульських переговорів. Він також заявив про відкритість РФ до подальшого діалогу з американцями у межах цього процесу.

Що відбувається в Стамбулі

Напередодні, 16 травня, у Стамбулі відбулася зустріч делегацій України та Росії за посередництва Туреччини. Українську сторону очолив міністр оборони Рустем Умєров. До делегації також увійшли високопосадовці з МЗС, СБУ, ГУР та інших структур. Росію представляв Володимир Мединський, який вже брав участь у переговорах 2022 року, а також заступники міністрів оборони і закордонних справ РФ, керівник Головного управління Генштабу.

За словами Умєрова, ключовими темами стали можливий обмін військовополоненими та підготовка до припинення вогню. Міністр підтвердив, що сторони попередньо узгодили формат обміну - тисяча на тисячу - й Україна вже опрацьовує технічні деталі.

Напередодні цієї зустрічі в Стамбулі також відбулися окремі переговори між делегаціями України, США та Туреччини. Президент Зеленський, який 15 травня провів зустріч із Реджепом Ердоганом у Туреччині, заявив, що російська делегація має "бутафорський характер". Попри це, з поваги до турецького президента й колишнього американського лідера Дональда Трампа, Україна все ж делегувала свою команду до Стамбула. Зеленський також не виключав особистої зустрічі з Путіним у Туреччині, однак в Кремлі підтвердили: російський лідер участі не братиме.

Рубіо у свою чергу уточнив, що Вашингтон і далі готовий допомагати в переговорах лише в разі реальної зацікавленості обох сторін у досягненні миру. В іншому разі, як підкреслив держсекретар, США зосередяться на інших пріоритетах, що можна розцінювати як попередження про можливе згортання американських зусиль у дипломатичному процесі. Між тим Туреччина та Китай можуть стати посередниками у мирних переговорах між Україною та Росією. Такий сценарий можливий, якщо США вирішать вийти із процесу. І Пекін, і Анкара мають засоби для того, щоб змусити Володимира Путіна сісти за стіл перемовин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube