Пріоритет української делегації на переговорах із РФ - повне тривале припинення вогню, заявили в МЗС України
В Стамбулі 16 травня розпочалися переговори між Україною та Росією. Це перші перемовини сторін з 2022 року. Деталі зустрічі наразі невідомі.
Про початок перемовин повідомляють низка українських та російських ЗМІ. Україну представляє міністр оборони Умєров, перші заступники очільників МЗС, СБУ, ГУР та інші представники.
Перед зустріччю з росіянами українська делегація провела дві розмови. Зокрема, відбулася тристороння зустріч з представниками Туреччини та США у палаці Долмабахче.
Перед цим у Стамбулі відбулася окрема зустріч Єрмака, Сибіги й Умєрова з радниками з нацбезпеки Франції, Німеччини, Британії та спецпредставником США Келлогом. На ній сторони скоординували позиції перед зустріччю української та російської делегацій.
Ще до початку переговорів російська делегація висловилася проти присутності представників США на зустрічі. Як писало BBC News, представник американського Держдепартаменту Майкл Ентон проведе окрему зустріч з очільником російської делегації Володимиром Мединським.
Як повідомляє Reuters, держсекретар США проводить у Стамбулі зустріч із представниками Британії, Франції та Німеччини. Сторони обговорюють Іран та Україну.
Експерти та політики сумніваються, що переговори у Стамбулі матимуть успіх. Наприклад, Держсекретар США Марко Рубіо негативно оцінив склад російської делегації у Туреччині, каже, що її рівень "не вказує на можливість досягнення прориву".
"За моєю оцінкою, я не думаю, що ми досягнемо тут прориву, доки президент (ред. - Трамп] і президент Путін не будуть взаємодіяти безпосередньо з цього питання. Я сподіваюся, що помиляюся на 100%. Я сподіваюся, що в новинах скажуть, що вони домовилися про припинення вогню", - сказав Рубіо.
Представники України заявили, що наполягатимуть на припиненні вогню. Представники Росії проголосили, що вони налаштовані на відновлення формату переговорів 2022 року у Стамбулі.
Раніше повідомлялося, що у складі російської групи перемовників є заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Галузін, начальник Головного управління Генерального штабу Збройних сил РФ Ігор Костюков та заступник міністра оборони РФ Олександр Фомін. Голова делегації - помічник Путіна Володимир Мединський.
Українську делегацію очолить міністр оборони Рустем Умєров. Команді дозволили вести розмову з міжнародними партнерами - делегаціями Туреччини та США, а також із представниками Росії. До складу української делегації увійшли:
До останньої миті тривала інтрига, чи візьме участь у переговорах російський правитель Путін. Зеленський напередодні приїхав в Анкару та запропонував Путіну особисту зустріч.
Раніше країни, що вважаються спільниками Росії, підштовхували Путіна до участі у переговорах. Зокрема це робив Лула да Сільва, президент Бразилії. У своєму зверненні до Путіна він назвав його "товаришем". Проте очільник Кремля все ж проігнорував переговори.
Президент США Дональд Трамп раніше заявляв, що готовий доєднатися до переговорів у Стамбулі, якщо там буде присутній Путін. Проте зранку 16 травня надійшло повідомлення, що Трамп завершив свій візит на Близький Схід та повертається до Штатів. Трамп заявив, що настав час для його зустрічі із Путіним, але вказав, що умовою такої зустрічі будуть "результати переговорів України та Росії" у Стамбулі.