Розплата за минуле: фотограф з Дніпра нагадав про ракети Х22, які були на озброєнні України

Читать на русском

У 2000 році Україна віддала росії 386 ракет типу Х-22

Читать на русском
Розплата за минуле: фотограф з Дніпра нагадав про ракети Х22, які були на озброєнні України
Sergey Diveev, Facebook

У 2000 році Україна віддала росії 386 ракет типу Х-22

Відомий дніпровський фотограф Сергій Дівєєв на своїй сторінці у Facebook показав, як у 2004 році різали ракету Х22. Це відбувалось у місті Озерному в рамках програми “Оптимізація армії України”. 

Ці ракети раніше були на озброєнні України, але ми самі віддали їх росіянам. Зараз деякі з них навіть ймовірно прилітають до нас. Зокрема про це під час брифінгу згадав Юрій Ігнат:

“Ми передавали росіянам "борги за газ", у тому числі літаки Ту-22м3 і ті ракети також із ними. Також їх утилізували, різали на металолом. Частину віддали, частину порізали. Доля тих ракет, що вони, власне, "повертаються" в Україну. Це теж стало такими мемом на російських пабліках, що "ми вам возвращаєм"… Ось це все, що треба знати про кровожерливість росіян.”

Х22 — не єдине озброєння, якого Україна позбавилась в рамках так званої оптимізації. У 1996–1999 роках Україна ліквідувала 29 стратегічних літаків-ракетоносців (10 Ту-160, 19 Ту-95МС) і 487 крилатих ракет Х-55. У 1999–2000 роках наша держава передала росії 8 Ту-160, 3 Ту-95МС і 581 крилату ракету Х-55 як частину сплати українського боргу за поставлений природний газ. У 2000 році Україна віддала Росії 386 ракет типу Х-22. У 2002–2006 роках на авіабазах у Миколаєві, Полтаві, Прилуках та Білій Церкві було ліквідовано 60 Ту-22М (43 Ту-22М3 та 17 Ту-22М2), що перебували на озброєнні ВПС й авіації ВМC України. На авіабазі Озерне під Житомиром було знищено 423 авіаційні крилаті ракети Х-22, які могли вражати цілі на відстані до 300 км. А 27 січня 2006 року на авіабазі «Полтава» відбулася показова утилізація останнього – шістдесятого – стратегічного бомбардувальника-ракетоносця Ту-22М3.

Що цьому передувало

Після розпаду Радянського Союзу Україна отримала третій у світі запас ядерної зброї — після США та Росії. Київ успадкував 176 міжконтинентальних балістичних ракет, які мали 1272 ядерні боєголовки. Загалом на території України перебували 2500 одиниць тактичної ядерної зброї. 

Ще в Декларації про державний суверенітет у 1990 році Верховна Рада погодилася «не приймати, не виробляти й не набувати ядерної зброї». У жовтні 1991 року парламентарі ухвалили заяву про без'ядерний статус. У ній Україна зобов'язалася якомога швидше сприяти знищенню ядерної зброї та компонентів її базування на своїй території.

​Міжнародні партнери почали тиснути на Україну. І в грудні 1994 року Києву довелося підписати Будапештський меморандум. Цей документ дає гарантії безпеки (або ж запевнення безпеки) в обмін на відмову від ядерної зброї. Гарантами меморандуму виступають США, Велика Британія та росія.

Деякі із положень для підписантів наголошують:

  • Утримуватися від загрози силою, використання її проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України. Не використовувати свою зброю проти України;
  • домагатися негайних дій із боку Ради Безпеки ООН, якщо Україна стане жертвою агресії чи об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;
  • не застосовувати ядерну зброю проти України.

19 лютого під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції президент України Володимир Зеленський заявив, що ініціює переговори учасників Будапештського меморандуму щодо надання Україні гарантій безпеки. Він сказав, що з 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав гарантів Будапештського меморандуму. І тричі безрезультатно.

«Якщо вони знову не відбудуться, або за їхніми результатами не буде гарантій безпеки, Україна буде вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року були поставлені під сумнів», - заявив Зеленський.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пояснив, що такими діями Україна хоче перевірити, чи працює система безпеки, створена Будапештським меморандумом та пов'язаними з ним рішеннями.

У росії відреагували й на безпосередньо заяву Зеленського про ініціювання консультацій. Міністр оборони рф Сергій Шойгу навіть припустив: Україна нібито хоче повернути собі ядерний статус. Шойгу вважає таку ідею небезпечною та бідкається, що Україна має достатньо можливостей для реалізації цього плану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.