Розмиті червоні лінії путіна: навіщо потрібні обстріли москви

Масова атака безпілотників на столицю рф демонструє вразливість та слабкість кремля, заохочує союзників та розхитує політичну ситуацію у ворожій країні

Червоні лінії путіна
У росії витратили практично всі свої козирі

Вождь росіян володимир путін натякає, що атака безпілотників на столицю країни-окупанта була спробою помсти за удари по «центрах прийняття рішень», але скоріше йдеться про інші причини. Масова атака безпілотників на москву, можливо, не завдала значної шкоди, але вона демонструє вразливість росії та втрату глобального авторитету. Це спонукає західних партнерів нарощувати підтримку України. Не менш важливим для росіян, які сповідують культ сили та насильства, є доказ того, що їхній правитель «втрачає хватку» і стає слабким.

32 добрих безпілотники

Атака тридцяти двох «невідомих добрих безпілотників» на москву, зокрема її елітні райони, не залишила байдужим нікого. «Вірний солдат» ката Чечні володимира путіна Рамзан Кадиров закликав «не церемонитися», воювати по-справжньому, пообіцяв помститися в «зоні СВО» і, навіть, провести «дешайтанізацію». Головний пропагандист Володимир Соловйов не міг зрозуміти, чому росіяни сміються, коли спостерігають за тим, як безпілотники летять на Рубльовку.

Резиденція в Усово
Безпілотник упав поблизу резиденції путіна в Усово. Фото з соцмереж

Усі довго очікували на офіційні заяви вождя росіян. Очевидно, що пресслужба кремля вирішила, що далі ігнорувати ситуацію не можна, тож путін з’явився перед камерами. Він довго мнувся і кашляв, але врешті видав із себе, що російська ППО спрацювала добре, і, мовляв, москвичам нічого боятися. Вождь кремля пояснив те що сталося помстою України у відповідь на удари «по центрам прийняття рішень», які відбулися напередодні.

«Ми ж говорили і про можливість завдання ударів по штабах прийняття рішень. Зрозуміло, до цієї категорії належить і штаб військової розвідки України, по якому було завдано удару два дні тому», — сказав вождь росіян.

Путін бреше
На думку путіна, нічого страшного не відбуваються, просто у москву прилетіли дрони-камікадзе. Фото з соцмереж

Слова путіна його слухач може інтерпретувати як заяву, що безпілотники залетіли в москву, бо Кирило Буданов виліз з-під завалів і тремтячим голосом наказав помститися. Насправді вождь росіян спеціально уникає чітких визначень: «можливість завдання ударів» і «ми знищили ГУР» — це дві великі різниці. Може вони б і хотіли зруйнувати якусь важливу установу в Києві, але на практиці  виходить не дуже. Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що путін не має чим відповісти Києву на атаку БПЛА, тож і обмежився туманними обіцянками помсти. Він і так шкодить, як може.

Сигнал Заходу

Масова атака безпілотників на москву, на перший погляд, не має під собою, якогось раціонального змісту — це, скоріше, символічний жест. Великих руйнацій важливих військових об’єктів вони не принесли, не спікірували на путіна, визначивши його згори за лисиною, як про це писали деякі «ватні» пабліки, навряд вони спричинять якісь кардинальні переміщення систем ППО від лінії фронту до москви: свої резиденції кремлівська верхівка вже прикрила, а на проблеми черні їм начхати. Водночас безпілотники в москві наочно демонструють, що всі ці заяви, на тему що «ми ще всерйоз не воювали» й що є якісь червоні лінії — фікція.

Росіяни вже використали практично всі свої «козирі», якими так довго, і слід визнати, успішно, залякували світ. Ще недавно наші союзники дуже хвилювалися, коли розмірковували над передачею Україні танків західного виробництва. Один з депутатів Бундестагу Німеччини, навіть, казав, що «не можна, аби німецькі танки воювали проти росіян». Вони остерігалися, аби не втягнути НАТО у війну, адже в росії є ядерна зброя, а ще сучасні засоби її доставки: балістичні та крилаті «Іскандери», «Калібри» та гордість путіна, «аналоговнєтні» «Кинджали», проти яких мало б бути безсилим будь-яке ППО.

Збитий "Кинджал"
Уламки "Кинджала" свідчать про те, що гіперзвукова зброя путіна вразлива. Фото: The Sun

Але виявляється, що «Іскандери» більше не сміються, а «лускати, як горішки» Patriot у путіна не виходить, адже американське ППО справляється і з «Кинджалами». Через це розробників цієї зброї на росії ув’язнили за «державну зраду».

Практично одразу після того, як на Заході стало відомо, що атаки гіперзвуковими ракетами були невдалими, і навпаки, невідомі добрі безпілотники атакували кремль, зрушився з мертвої точки процес передачі американських F-16. Та коли група російських добровольців із легіону «Свобода Росії» та РДК практично без опору здійснили рейд Білгородщиною, президент США Джо Байден заявив, про можливу передачу ракет дальнього радіусу дії ATACMS, про які давно просив Київ. У січні, під час тріумфального візиту Зеленського до Вашингтону, він казав, що це неможливо, бо дехто в адміністрації остерігається ескалації, а ще у квітні Білий дім додатково підтвердив ці слова.

Росія на очах втрачає імідж світової потуги, перестає бути страшним. Це чудово розуміють у кремлі. Тепер удар по бункеру невідомою доброю ракетою, аби припинити існування навіженого диктатора, не видається чимось аж таким уже неймовірним. Можливо тому путін терміново будує бомбосховище під своєю лікарнею — він точно не ігноруватиме сигнал повітряної тривоги.

Легіон "Свобода Росії"
Рейд РДК та легіону "Свобода Росії" довів, що путін не може захистити свої кордони. Фото: Japon Times

Схоже, зараз у москві гарячково шукають способу знову залякувати світ, дати аргумент проросійським і просто занадто обережним політикам стримувати передачу озброєнь Україні. Таким аргументом можуть бути ризики втягнення у війну НАТО. На цьому тлі показовою є реакція заступника секретаря російського РНБО Дмітрія Мєдвєдєва, який у відповідь на слова очільника МЗС Британії про те, що Україна може захищатися, як і де їй зручно, чомусь образився і заявив, що «в рамках загальновизнаного міжнародного права» будь-яка посадова особа Великої Британії може розглядатися «як законна ціль». Про це він написав на своїй англомовній сторінці в Twitter.

«Сьогодні Велика Британія виступає союзником України, надаючи їй військову допомогу у вигляді техніки та спеціалістів, тобто де-факто веде неоголошену війну проти росії. У цьому випадку будь-який із її державних службовців (військових чи цивільних, які сприяють веденню війни) може розглядатися як законна військова ціль», — написав він.

Культ сили дав тріщину

Ще один потужний посил атаки безпілотників на москву — нагадування населенню рф, що їхній вождь путін «промахнувся», у нього не виходить, його не бояться, у нього нема сили. Культовий герой фільму «Брат» Данило Багров, на якому виросли покоління росіян, в одному з епізодів каже американцю, який трясеться від страху: «Я ось думаю, що сила в правді: у кого її більше — той і сильніший». Якщо сприймати це не критично, то у такому разі доказом правоти є сила: ти сильніший за інших не просто так, а тому, що ти правий.

Рашизм в росії
Російський різновид фашизму теж поділяє культ сили. Фото з відкритих джерел

На відміну від православ’я, культ сили та насильства — це справжня «скрєпа» росії. Звідти виростає «Побєдобєсіє», «можем повторіть» і «Київ за три дні». У визначенні поняття «рашизм», яке прийняла Верховна рада стверджується, що культ сили є невіддільною частиною цього різновиду фашизму.

Очільник росії може бути яким завгодно негідником — може катувати людей заради розваги, як Іван Грозний, може вести безладне сексуальне життя, як Катерина ІІ чи виступити проти церкви у «святій росії», як Ленін, може морити людей голодом, як Сталін — але він повинен демонструвати силу та жорстокість, що, в уявленні натовпу, є одним і тим самим. І поки він це робить, його владу над народними масами ніхто не може похитнути.

«Війна путіна — це прикладна концепція переваги «духовної сутності» російської нації над «загниваючим Заходом», який десятиліттями й навіть століттями підживлювався агресивним російським націоналізмом, змішаним з імперіалізмом (включаючи територіальний «російський мир»), російським месіанізмом та ідеєю «особливого шляху» росії», — пише Guardian.

Якщо з путіна демонстративно знущаються українці, які, за версією російського вождя, і не народ навіть, а так, «вигадка австрійського Генштабу», і він нічого із цим зробити не може, це означає, що він не має тої «духовної переваги». «Цар» перетворюється на «самозванця». Його ж піддані перестають його слухати, до його заяв ставляться зі скептицизмом, не вірять сліпо в сказане.

Культ сили
Лідер росіян повинен весь час доводити, що він сильний. Фото з відкритих джерел

Вірогідність того, що під тиском санкцій, міжнародного осуду та, навіть, під враженням від великої кількості трун, які йдуть із фронту, росіяни наберуться хоробрості і змістять путіна — мінімальна. Водночас більшою є ймовірність двірцевого перевороту, адже народ охоче сприйме заміну слабкого лідера. І це повинно турбувати кремль, збільшувати недовіру між представниками кремлівської верхівки.

Раніше ми писали про те, хто «дозволив» Пригожину натякати, що путін «му*ак». А ще ми розповідали, чому, на думку аналітиків ISW, путін применшив значення удару по Москві

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube