Від несприйняття ідеї до її втілення: як Захід передавав Україні танки

Читать на русском

Насправді за час повномасштабного вторгнення росії західні союзники надали Україні сотні танків.

Читать на русском
Від несприйняття ідеї до її втілення: як Захід передавав  Україні танки
НАТО довго вагалося, перш ніж прийняти рішення

Насправді за час повномасштабного вторгнення росії західні союзники надали Україні сотні танків.

Але все це озброєння, яке дісталося в спадок від Радянського союзу. А от щодо сучасних танків західного виробництва, то тут союзники, які готові були постачати артилерію та системи ППО, до останнього часу не давали згоди. На щастя, ситуація змінилася і тепер ЗСУ чекають на нові надходження.

«Танки із Заходу» й «західні танки»

Танки та бронетехніку радянського виробництва союзники України з європейських країн передавали ще навесні. За підрахунками Bloomberg  ЗСУ мало отримати 410 танків радянської доби від країн-членів НАТО з колишнього комуністичного блоку, включно із Польщею, Чехією та Словенією.

Відомо, що Польща у квітні передала 200 танків різних модифікацій, а Чехія — 90 танків Т-72. До Дня незалежності США купили в Нідерландів та передали Україні 40 таких танків.

Союзники передали Україні сотні одиниць старої радянської бронетехніки
Союзники передали Україні сотні одиниць старої радянської бронетехніки

На форумі в Давосі президент Польщі Анджей Дуда оголосив про передачу ЗСУ 40 танків Т-72 різних модифікацій. Нещодавно надійшли танки Т-72Б із Марокко. Хоча навряд наведені цифри відображають точну картину: кількість радянської бронетехніки, як і її постачальників засекречена, оскільки багато країн не хотіли б, щоб кремль про це дізнався.

Усе це застаріла, хоча і вкрай потрібна техніка. Вона дала можливість українській армії протистояти навалі росіян, але для подальшого успішного контрнаступу та оборони дуже потрібні не саме танки західного виробництва. Мова йде про американські Abrams та німецькі Leopard, яких НАТО має в достатній кількості. Вони набагато кращі за аналогічне найпросунутіше російське озброєння, тому може суттєво вплинути на стан справ. І тут виникли серйозні проблеми.

Табу, яке придумав для себе Захід

Частина політичних еліт вважала, що надання Україні західних танків може спровокувати росіян до неочікуваних вчинків, аж до агресії проти країн НАТО. Ці сумніви були раніше й щодо такої зброї, як системи протиповітряної оборони. Але якщо щодо ППО (ті ж Patriot), артилерії в тому числі Himars, та бронетехніки впродовж війни відбулися суттєві зрушення, то щодо танків ситуація довгий час залишалася незмінною — західні союзники відмовлялися їх надавати.

Попри постачання різних зразків зброї, НАТО ніяк не могло наважитися надати танки
Попри постачання різних зразків летального озброєння, НАТО ніяк не могло наважитися надати танки

 

У грудні 2022 року Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist повідомив, що не має сумніву щодо того, що росія готує нову наступальну операцію. Щоб її попередити та вийти на рубежі початку 2022 року ЗСУ потрібні танки. Він вказав кількість — 300 танків, 600–700 БМП та 500 гаубиць.

Союзники в рамках підготовки до чергового «Рамштайну» активізували свою діяльність, аби задовольнити ці потреби української армії. Оскільки мова йшла про масове постачання, це могли бути або німецькі Leopard-2, або американські Abrams.

«Звільніть леопардів»

У Пентагоні вважають, що танки M1 Abrams, занадто проблемні для ЗСУ і справа не лише в навчанні військових. Ці танки дороговартісні в утриманні, потребують багато паливно-мастильних матеріалів, налагодженої бази технічного обслуговування. Навіть для того, щоб транспортувати їх не своїм ходом, потрібні спеціальні платформи й тягачі.

Тому найбільш придатними були б Leopard-2. Адже їх багато в Європі та наявна ремонтна база, до прикладу, у тій же Польщі. Постачання хоча б 1 % від усіх наявних у Європі танків цього типу дала б можливість покрити всі потреби ЗСУ в озброєнні.
Але Німеччина виступила різко проти такого рішення. Німецькі політики заявляли, що неможна допустити, аби німецькі танки воювали проти росії, як в часи Другої світової. Оскільки законодавство Німеччини вимагає від інших країн отримати дозвіл на реекспорт її військового обладнання, ніхто не має права надавати Leopard Україні без згоди Берліна.

Багато хто очікував, що на зустрічі в Рамштайні оголосять про початок постачань  Leopard-2
Багато хто очікував, що на зустрічі в Рамштайні оголосять про початок постачань  Leopard-2

Німеччина ж заявляла, що не буде першою країною, яка надасть західні танки на фронт. Польща, Литва, Латвія та Естонія заявили, що готові це зробити першими, якщо ФРН дозволить, але від Берліну відповіді не було. 16 січня Велика Британія повідомила, що готова надати Україні 14 одиниць своїх основних танків Challenger-2, таким чином це вони були б першими із західних союзників, хто надав би нам свої танки. Берлін у відповідь заявив, що вважає, що Сполучені Штати повинні першими надати M1 Abrams.
Західні союзники не дійшли згоди про надання Україні бойових танків Leopard 2 на зустрічі у форматі «Рамштайн» 20 січня. Нерішучість уряду Олафа Шольца викликала роздратування частини європейських політичних еліт. Українська діаспора та німецькі активісти провели акцію протесту в Берліні під гаслами «звільніть леопардів».

У Берліні уряд Шольца закликали «звільнити леопардів»
У Берліні уряд Шольца закликали «звільнити леопардів»

А 23 січня польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький повідомив, що Варшава офіційно звернулася до Німеччини із запитом на постачання Україні танків Leopard 2. Водночас для того, щоби підштовхнути Німеччину адміністрація Байдена розглядає можливість поставки 30–50 цих танків в Україну, пише Politico. Німецький міністр оборони Борис Пісторіус сказав 24 січня, що ФРН не заперечує, аби союзники починали тренувати українських військових на танках Leopard до того, як Берлін скаже своє остаточне слово щодо реекспорту.

Уряд Німеччини погодився надати Україні Leopard-2 та дозволити реекспорт
Уряд Німеччини погодився надати Україні Leopard-2 та дозволити реекспорт

А ввечері 24 січня з’явилася інформація, що Берлін таки погодився на передачу танків ЗСУ. Канцлер Німеччини Олаф Шольц ухвалив рішення про відправку в Україну танків Leopard 2 у кількості від 10 до 14 машин. Збройним Силам України пообіцяли надати версію танків Leopard 2А6. Федеральний уряд також хоче надати дозвіл на реекспорт таких танків, які належать іншим державам, зокрема Польщі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.