Роздратована Європа готова завдати економічного удару по Угорщині: як це допоможе Україні

Лідери ЄС мають план заходів, які змусять угорський уряд тричі задуматися, перш ніж вести проросійську політику й розколювати Захід із середини

Орбан та лідери ЄС
Будапешт говорить, що не підкориться шантажу.

Брюссель має план покарання Будапешту за можливе вето Угорщини на виділення допомоги Україні. Йдеться про припинення фінансування зі спільного бюджету, що загрожує вразливій угорській економіці та може призвести до серйозних наслідків для уряду партії Віктора Орбана «Фідес». Будапешт заявляє, що «не піддасться шантажу», але в Європі зріє консенсус щодо того, що російська загроза є фактором, який неможливо ігнорувати, тому налаштовані рішуче.

Зброя проти російських проксі

У той історичний день, коли лідери Європи зібралися, аби проголосувати за запрошення України стати членом ЄС, для багатьох позитивний результат став приємною несподіванкою: експерти вважали, що Угорщина заблокує це рішення з ймовірністю 70 %. Можливо, у мемуарах, скажімо, канцлера Німеччини Олафа Шольца ми колись і дізнаємося, як лідери європейських країн зуміли знайти правильну стратегію поведінки з Будапештом. Але здається, це була мова сили, адже тепер Брюссель погрожує завдати потужного удару по економіці Угорщини, якщо Віктор Орбан накладе вето на 50 мільярдів євро допомоги Україн, повідомляє Financial Times.

Видання повідомляє, що має «секретні документи», згідно з якими, якщо деструктивні дії Будапешта продовжаться, лідери ЄС мають публічно пообіцяти назавжди припинити фінансування Угорщини зі спільного бюджету. Враховуючи висновки експертів, угорська економіка вкрай крихка й залежна від зовнішніх вливань. Тому такі дії спричинять різке падіння курсу національної валюти Угорщини, зробить дорожчими кредити для населення та бізнесу. Це також підірве довіру інвесторів і зрештою спричинить зростання безробіття та падіння економічного розвитку.

«Реальність полягає в тому, що Угорщина не дуже гнучка. Рівень розчарування в державах-членах зростає. Це вище, ніж у грудні», — розповідає The Guardian з посиланням на дипломатичні джерела.

Будапешт продовжує торгуватися

У суботу, 27 січня Будапешт заявив центральній владі ЄС, що готовий «не заважати консенсусу», аби надати Україні фінансування з бюджету ЄС. Однак за це Угорщина хоче, аби пакет допомоги переглядали щороку. Лідери Євросоюзу проти, адже це означає, що Орбан матиме додаткові інструменти для шантажу щоразу, коли питання переглядатиметься повторно.

«Угорщина не піддається шантажу! Документ, розроблений брюссельськими бюрократами, лише підтверджує те, що уряд Угорщини говорив упродовж тривалого часу: доступ до фондів ЄС використовується для політичного шантажу з боку Брюсселя», — написав у X Янош Бока, міністр Угорщини в справах Європейського Союзу.

Оминаючи той момент, що це прозвучало з уст урядовця країни, яка шантажем нав’язує свою волю всім 26 членам союзу, крім скарг Будапешту мало що залишається. Попри всю нелюбов партії «Фідес» до глобалістів та «соросят», країна вкрай залежна від ЄС. Майже весь експорт Угорщини йде через кордон до сусідніх країн.

Згідно з даними Європейської комісії, на торгівлю всередині ЄС припадає 78 % експорту Угорщини:

  • Німеччина - 28 %,
  • Румунія - 5%,
  • Словаччина - 5%,
  • Австрія - 5%,
  • Італія - 5 %,
  • США - 3%,
  • Великобританія - 3%.

Тому на цей тиск Будапешт не може просто розвернутися та вийти з ЄС, грюкнути дверима, організувавши «Хенґрізит».

У понеділок, 29 січня, міністр зовнішніх справ Угорщини Петер Сійярто відвідав Ужгород, аби зустрітися з очільником МЗС України Дмитром Кулебою та головою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Подробиць не розголошують, але сторони точно говорили й про виділення допомоги Києву. Після подібного візиту до Ужгорода прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо змінив свою позицію щодо допомоги Україні, отримавши натомість гарантії продовження транзиту до своєї країни російського газу. Ймовірно, щось, аби «підсолодити пігулку», запропонують і Угорщині.

Зустріч в Ужгороді минула у доволі дружній атмосфері. Фото з відкритих джерел
Зустріч в Ужгороді минула у доволі прийнятній атмосфері. Фото з відкритих джерел

Наскільки реальною є загроза для Орбана

Кожна з країн-членів Євросоюзу може заблокувати рішення спільноти по низці важливих питань. Реформи, які стоять на порядку денному, мають це змінити, зробивши ЄС здатним приймати швидкі рішення, як того вимагає час. Але наразі зловживанням Орбана важко протистояти, оскільки формально це його законне право й тиск може спричинити опір інших урядів, які відчують загрозу для себе.

Раніше угорського прем’єра терпіли й намагалися з ним домовлятися, проте зараз дещо змінилося: війну з рф на Заході розглядають, як дуже ймовірну, хай і в середньостроковій перспективі. НАТО серйозно розмірковує чи зможе захистити ключові об’єкти промисловості в Європи від російських атак, а також проводить найбільші навчання від часу закінчення Холодної війни. З огляду на ці загрози, Брюссель отримав мовчазну згоду на розробку стратегії, яка гарантує Будапешту серйозні проблеми, якщо він далі гнутиме проросійську лінію в надважливих питаннях.

Кремль хотів би принаймні відтягнути надання Україні західної допомоги, адже через затримки американського пакету важливим є кожен день. В українських військових на передовій вичерпуються боєприпаси та зброя. Ультраправі політики в Румунії та Угорщині майже суголосно заявили, що претендують на частину нашої суверенної території після того, як путін виграє, а трампівська Америка остаточно скотиться до самоізоляції й цілісність НАТО похитнеться.

Але для ЄС такий сценарій є неприйнятним. Європейські лідери знають, що найкращою гарантією від російської агресії буде опір України. Європа готова до рішучих дій і Орбан має це враховувати. Видання Politico з посиланням на власну джерела заявляє, що застосування статті 7 Договору про членство в ЄС, яка передбачає тимчасове позбавлення права голосу за антидемократичні дії, «більше не є чимось неймовірним». Проти цього ще виступають окремі члени, тому рішення можуть заблокувати. Водночас загальна думка вже сформувалася. На реалізацію стратегії Брюсселю щодо економічного удару по Будапешту не потрібно мати одноголосного рішення.

Орбан на саміті ради ЄС відчував, що залишається без союзників. Фото з відкритих джерел
Орбан знає, що залишається без союзників. Фото з відкритих джерел

Точки напруги

Не лише питання допомоги Україні дратує західну спільноту. Зрештою, щодо цього ЄС має «План Б» — виділення пакета допомоги кожною країною окремо. Річ у тім, що Угорська влада систематично «засовує палки в колеса» союзникам, коли йдеться про інтереси рф.

Показовою стала ратифікація вступу Швеції до НАТО. Туреччина, блокуючи цей процес, принаймні займала чітку та послідовну позицію, вимагаючи «зелене світло» на поставки американських винищувачів F-16, чого зрештою і досягла. Натомість Угорщина, прем’єр якої, Віктор Орбан, заявляв, що його країна «точно не буде останньою», щоразу вигадує інший привід.

Після новин про підписання договору Реджепом Ердоганом, спікер парламенту Угорщини Ласло Кьовер заявив, що це його не хвилює і що він не збирається скликати позачергову сесію для розгляду цього питання. На його думку, Швеція не докладала достатньо зусиль, аби переконати Будапешт. Тож тепер ратифікацію договору розглянуть на черговому засіданні наприкінці лютого і є ще сумніви, що проголосують позитивно.

Чим раніше відбудеться вступ Швеції в Альянс, тим краще для безпеки всього блоку. З огляду на загрозу російського вторгнення, яка стоять перед балтійськими країнами, повний контроль над Балтійським морем суттєво посилює позиції НАТО. Це знижує ризики розгортання нового конфлікту, що потенційно може перерости в Третю світову, або, як Карибська криза свого часу, стати вихідною точною для перемовин про переділ сфер впливу на планеті. Угорщина, проводячи таку свою політику, ризикує безпекою всієї Європи й провокує путіна до нової агресії, тож терпіння європейських політиків на межі.

«Настрій став жорсткішим. Який у нас союз, якщо ми допускаємо таку поведінку?», — анонімно пояснює один із європейських дипломатів FT.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube