Євросоюз почав підготовку до припинення транзиту російського газу через Україну

Зазначається, що офіційний план дій представлять міністрам енергетики на зустрічі в Брюсселі 4 березня

ЄС, транзит, газ
ЄС працює над пошуком альтернатив транзиту газу через України

Євросоюз працює над стратегією на випадок припинення транзиту російського газу через Україну після того, як завершиться чинний договір в кінці цього року. У тому числі він розглядає альтернативні шляхи поставок газу до Європи. Офіційний план дій представлять міністрам енергетики на зустрічі в Брюсселі 4 березня. Україна наразі не готова переглядати угоду з російським оператором.

Про це повідомляє видання Bloomberg. Зазначається, що урядовці хочуть знайти альтернативні джерела постачання газу. Це буде ключовим аспектом підготовки.

Особливо, це важливо для країн, які залежать від російських постачання: Австрії та Словаччині. Вони зможуть компенсувати можливі перебої в поставках, якщо транзит через Україну припиниться.

Європейська комісія провела аналіз можливих наслідків припинення постачання газу через нашу країну та змоделювала потужності інших газових маршрутів, як-от "Турецький потік". Усе це робиться для прогнозування і забезпечення стабільного постачання.

Розгляд цього питання з державами-членами ЄС відбудеться у лютому. Офіційний план представлять міністрам енергетики на зустрічі в Брюсселі 4 березня. Варто зазначити, що навіть попри блокування транзиту Україною є варіанти постачання. Одним з таких може бути, за словами журналістів видання, доставка газу рф до кордону України та сусідніх країн і після цього укладання договору суб'єктом ЄС угоди з оператором транспортної системи України про транспортування "блакитного палива" газу до Австрії, Словаччини чи Чехії.

Однак, Україна поки що неготова переглядати транзитну угоду з Росією. В українському уряді наголосили, що наша країна прагне стати частиною європейської газової мережі.

Фіцо провів перемовини зі Шмигалем стосовно постачання газу 

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Україна готова пропускати російський газ через свою територію навіть після закінчення поточної угоди про транзит у 2024 році. За його словами, нібито існують певні домовленості стосовно цього питання. Однак, в Україні цю інформацію не підтвердили. 

"Виникла домовленість про те, що транзит російського газу через Україну, ймовірно, продовжиться, і це чудова новина. Це означає, що ми в Словаччині також зможемо продовжувати транзит цього газу, що також принесе користь Австрії та Італії. Я вважаю, що найближчим часом ми зможемо завершити деталі цієї угоди", - заявив Фіцо у своїх соцмережах після зустрічі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем в Ужгороді.

Європа відмовилась від російського газу

Європейські країни адаптували свою економіку до відмови від використання російського газу й диверсифікували свої джерела. Вони стали більш незалежними та не відчувають проблем навіть з підвищення цін на енергоносії попри всі негаразди, які трапились з перевезеннями скрапленого газу через Червоне море та значне похолодання. У 2023 році ціни на газ в ЄС впали майже на 60 %, а від початку 2024 — ще на 12 %.

Атаки хуситів змусили перевізників користуються довшим торговим шляхом понад мисом Доброї Надії в Африці, але ціни на енергоносії, у тому числі на електроенергію залишаються стабільними. Країни ЄС зробили висновки й серйозно підготувалися до можливих кризових сценаріїв, накопичивши вдосталь енергоносіїв, а відносно тепла зима знизила потреби в газі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube