Найбільші за тридцять років військові маневри мають продемонструвати рішучість Альянсу на тлі потенційної російської агресії та стати протидією для зростаючої загрози гібридних втручань
НАТО розпочинає перший етап найбільших військових навчань від часу закінчення Холодної війни. Steadfast Defender 24 мають продемонструвати рішучість Заходу перед можливою російською агресією проти Фінляндії. Альянс занепокоєний потенційною військовою загрозою, особливо в контексті можливого дезорганізаційного впливу на Захід виборів у США. Водночас Steadfast Defender 24 можуть бути спрямовані також на усунення гібридних загроз, адже у 2024 році зростає небезпека «втоми від війни» та набирають популярності пропутінські рухи.
Цього тижня в НАТО розпочинає військові навчання Steadfast Defender 24, найбільші від 1988 року. Мають залучити 90 000 солдатів із 31 країни Північноатлантичного блоку, а також Швеції, яка ще не є членом альянсу. Основні дії відбуватимуться на території Фінляндії, на яку, за сценарієм, напала росія. Але буде також задіяно території країн Балтії та Швеції, через яку переміщуватимуть величезну кількість матеріалів.
Steadfast Defender відбуватиметься у два етапи, з поступовим нарощуванням сил. Перший етап, морський, триватиме з 22 січня по 15 березня. За словами Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО в Європі, американського генерала Крістофера Каволі, він «має продемонструвати здатність НАТО здійснити підсилення позицій союзників військами США», зокрема передбачає перекидання військ США до Європи. Друга частина буде масштабнішою, розпочнеться в другій половині лютого і триватиме до середини травня. Вона включатиме сухопутні маневри та тренування бойових дій у тому числі в кібернетичному та космічному просторі.
НАТО розглядає ситуацію як конфлікт «з майже рівним супротивником». Відомо, що найбільший сухопутній контингент надішле Велика Британія — 16 000 солдатів, 2000 моряків та двотисячний особовий склад 7-ї легкої механізованої бригади. Ще 15 000 солдатів має задіяти Польща. Німці мають надіслати 10 000 вояків Бундесверу. Решта країн задіє меншу чисельність військових. Загалом у навчаннях візьмуть участь 50 кораблів, у тому числі британський авіаносець, понад 80 винищувачів, гелікоптерів і дронів, близько 1100 одиниць бронетехніки, у тому числі 133 танки і 533 БМП.
«Великі виклики полягають у тому, щоби практична логістика на землі була безпечною і щоб ми не блокували всі дороги. Але також забезпечити логістику у вигляді їжі, палива та місць, де можна зупинитися та відпочити цілодобово для цієї кількості людей», — пояснює складність маневрів керівник операцій збройних сил Швеції Карл-Йохан Едстрьом.
Країни учасниці напрацювали 16 планів маневрів на національному рівні. Польський Dragon-24 передбачає, до прикладу, також переправу техніки Франції, Іспанії, Німеччини, Словенії, Туреччини, Албанії та США через Віслу. Водночас тисячі американських солдатів переправляться з Норвегії через Швецію до Фінляндії. Заходи мають відбуватися в умовах, максимально наближених до бойових та залучають не лише військових, але й поліцію, рятувальників, лікарні та органи влади.
Шведська телекомпанія SVT повідомила, що за легендою навчань, союзники тренуються відбивати атаку росіян на Фінляндію. Це може відбутися, коли вождь росіян володимир путін спробує реалізувати свої погрози проти Гельсінкі, а заодно намагатиметься випробувати відданість союзників статті 5 договору про колективну оборону. Далі агресія може бути поширена на інші країни.
Нещодавно пів Польщі залишилися без GPRS зв’язку, як підозрюють, через «навчання» російського РЕБ у Калінінградській області. Але це не заважає росіянам обурюватися, у перервах між постійними погрозами та недружніми діями проти країн-членів Альянсу. Заступник міністра закордонних справ росії Олександру Грушку, примудрився водночас пожалітися на агресію Заходу та переконувати в тому, що «скоро всій вашій Америці капець».
«Ці навчання є ще одним елементом гібридної війни, розв’язаної Заходом проти росії… Будь-які заходи такого масштабу суттєво збільшують ризик військових інцидентів, ще більше дестабілізують ситуацію у сфері безпеки. Але інтереси європейської безпеки сьогодні мало хвилюють тих, хто керує НАТО, для них головне — підтримувати на плаву цей інструмент американського впливу в уже програній боротьбі за збереження західної гегемонії у світі», — обурюється він.
Російська влада заявляє, що головним завданням урядів країн НАТО є спроба актуалізувати питання підтримки України, а криза, нібито, «роздмухана штучно». На Russia Tuday теж опублікували редакційну статтю, у якій розмірковують на тему, навіщо НАТО проводить навчання.
«Їм потрібен життєздатний міф про російську загрозу, бо якщо не буде російської загрози, то навіщо тоді розщедрюватися на підтримку України? Тому Заходу треба підтримувати нервову обстановку, щоб доводити подальші витрати на оборону та економічний тиск на росію», — політолог Костянтин Блохин.
Кремль також заявляє, ніби Захід «накручує» мешканців країн Балтії та «налаштовує» їх проти рф, так ніби литовці, латиші чи естонці самі не знають, з ким мають справу. Шестеро з десяти фінів хочуть, аби держава збільшувала оборонний бюджет і готові задля цього на підвищення податків. А ще 97 % населення сподіваються, що у випадку війни НАТО надасть підтримку на належному рівні й гаряче вітає ініціативи, на кшталт Steadfast Defender 24, які допомагають виявити слабкі місця оборони.
Від західних політиків усе частіше лунають заяви щодо потенційної загрози війни з росією. Німецьке видання Bild опублікувало статтю з розсекреченою схемою навчань НАТО, згідно з якою бойові дії з росією в одній із країн Балтії можуть розпочатися після того, як Захід буде дезорганізований перемогою на президентських виборах у США Дональда Трампа.
Такий сценарій має право на існування, особливо зважаючи на недавні заяви експрезидента. В етері Fox News він висловив сумнів і намагався уникнути відповіді на запитання, чи мають Сполучені Штати ввязуватися у війну з Китаєм, коли Сі Цзіньпінь спробує захопити Тайвань. Але, якщо слова Трампа не передвиборча балаканина в надії заручитися підтримкою китайської пропаганди, то постає велике питання: чи можна взагалі покладатися на блок і навіщо тоді потрібні Steadfast Defender 24?
«Ми розглядаємо сценарії як вірогідного, так і максимального ризику. Безперечно лише одне: ми знову маємо справу із ситуацією військової загрози в Європі, якої не було 30 років. Ми бачимо це через напад росії на Україну. Ми чуємо погрози з боку кремля майже щодня — останнім часом на адресу наших друзів у Балтії. Тому ми повинні враховувати, що володимир путін колись навіть нападе на країну НАТО», — якось не дуже переконаний у негайній загрозі Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
Здається, у Заходу є час, щоб підготуватися до майбутніх викликів. Навіть якби Київ примусили до миру, кремлю потрібно за різними підрахунками від 5 до 8 років на підготовку до нової агресії. Проте інформаційна битва, змагання за громадську думку, йде на Заході прямо зараз.
Російські пропагандисти в дечому мають рацію: ніщо так не знімає «втому від війни», як військова техніка, яка впродовж кількох місяців рухатиметься континентом та морями. Масштабні маневри не лише виявляють потенційні проблеми в обороні, але і продемонструють важливість підтримки України. На відміну від більшості інших навчань, на яких умовні «червоні» нападають на умовних «синіх», на Steadfast Defender 24 недвозначно називають джерело агресії — путінська росія.
У 2024-му в багатьох країнах Заходу пройдуть вибори. У ЄС правлячі коаліції змагаються з ультраправими силами, які стають чимраз популярнішими, особливо на тлі подій на Близькому Сході. Задля того, щоб знизити напругу Брюссель навіть вносить зміни до міграційного законодавства, намагаючись зробити його суворішими. У Франції прем’єр-міністром зробили політика, якого звинувачують в антимусульманських настроях. А в Берліні настільки занепокоєні ростом популярності ультраправої «Альтернативи для Німеччини» (AfD), що намагаються проводити антифашистські мітинги, але на них виходить не так уже й багато людей.
За невеликими винятками, ультраправі рухи та партії симпатизують російському режиму, який часто виставляє себе «поборником традиційних цінностей». Деякі з них, як та ж AfD, мало не відкрито отримують за це гроші. Важко буде залишатися «другом путіна» в той час, коли твоя країна готується до потенційної війни з рф. У кремлі розуміють небезпеку, пропаганда намагається переконати, що росія «ніколи не загрожувала вільному світу». Тож, здається, Steadfast Defender 24 є не просто навчаннями, а спецоперацією, однією з перших спроб колективного Заходу використати тактику гібридної війни. І це надзвичайно тішить, зважаючи на те, що до цього ЄС та США діяли реактивно, намагаючись зменшити шкоду від подібних атак кремля.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.