Роумінговий безвіз України з ЄС набуде чинності з 1 січня 2026 року, — як це вплине на тарифи

З 1 січня 2026 року українські громадяни зможуть користуватися мобільним зв’язком у країнах ЄС без додаткових витрат, а європейські абоненти — на тих самих умовах в Україні

Мобільний зв’язок Фото: Інформатор
Мобільний зв’язок Фото: Інформатор

Уряд схвалив рішення Комітету асоціації Україна-ЄС про взаємне відкриття сектора роумінга. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 14 липня. 

«Це частина процедури фіналізації набуття роумінгового безвізу», — підкреслив він.

Денис Шмигаль зазначив, що Європейська комісія погодила надання Україні так званого «роумінгового безвізу» — приєднання до політики Roam like at Home. Очікується, що з 1 січня 2026 року українські громадяни зможуть користуватися мобільним зв’язком у країнах ЄС без додаткових витрат, а європейські абоненти — на тих самих умовах в Україні. Прем’єр-міністр наголосив, що це важливий крок євроінтеграції України та підтвердженням її поступового входження до цифрового простору Європейського Союзу.

Довга дорога до мобільного безвізу

Як раніше повідомляв Інформатор, приєднання України до європейської системи Roaming like at home було у планах українського уряду ще на 2023 рік. Цей пункт було включено до вимог Євросоюзу на шляху України до вступу. Процес створення цього роумінгу розпочався майже 10 років тому. Діяли неквапливо: вивчали ринок мобільних операторів, готували нормативну базу, вираховували оптимальні тарифи та багато іншого. Планувалось, що Україна зможе приєднатись до Roaming like at home близько 2026 року. Однак, війна внесла свої корективи. Стало зрозумілим, що українці у Європі потребують зв'язку з рідними, а тому процес хочуть пришвидшити. Постійно надавати українцям у ЄС "благодійні" тарифи оператори не можуть. Своєю чергою, більшість біженців не зможе оплачувати дорогий роумінг за тими тарифами, що діють зараз. Це питання потрібно врегулювати якнайшвидше.

Як виглядає роумінг тепер

Оператори мобільного та фіксованого зв’язку України та Європи підписали року Спільну заяву забезпечення доступного роумінгу для українців у ЄС. Це меморандум про наміри підтримувати надання доступних телеком-послуг українським біженцям у Європі. Чітких умов або тарифів у спільній заяві не зафіксовано. Вони передбачені двосторонніми договорами між окремими українськими та європейськими мобільними операторами. Безплатного роумінгу за цим меморандумом не надають. Мобільним операторам доводиться бути економнішими та відмовлятись від суттєвої частини прибутку. Йдеться як про українських, так і про іноземних операторів. 

Роумінг зараз можна вважати лише окремим пакетом послуг за додаткову (або враховану в дорожчому пакеті) плату. Повноцінний та вигідний роумінг отримаємо тільки після вступу в ЄС. 

Які труднощі у впровадженні Roaming like at home

По-перше, домашні тарифи у всіх операторів різні. Так само різні профілі споживання трафіку користувачами. Хтось з операторів надає безлімітний інтернет у себе в країні за 10 євро, а хтось лише 20 Гб за 50 євро. Як пише Економічна правда, через таку різницю у наповненні тарифів, їх вартості та середньому чеку - багато європейських операторів можуть зазнавати збитків. І відрегулювати цей показник, "усереднити" його до потреб ринку, конкретного оператора і поживача - справа непроста та тривала. У ЄС домовилися про граничні тарифи на міжоператорські послуги. Коли ви у роумінгу використовуєте 1 Гб інтернету – ваш домашній оператор оплачує певну суму місцевому.

По-друге, у регламентах ЄС щодо Роумінгу як удома є свої особливості. Насамперед європейські оператори та регулятори розробляли вимоги до спільної зони роумінгу для туристів. Але є різниця, коли ти перебуваєш за кордоном кілька днів чи тижнів, користуючись роумінгом, і зовсім інше - якщо йдеться про тривалий термін. Зараз доводиться повністю переглядати тарифи та послуги по кожному пакету. 

По-третє, якщо обсяги використання послуг у роумінгу будуть суттєво відрізнятися від того, як абонент користуються ними вдома, то в оператора є право ввести окрему тарифікацію. Мобільний оператор навіть має право не надавати послугу. 

 

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube