Роумінг у Європі: скільки доведеться платити українцям і яких послуг більше не буде

Повернення до безкоштовного роумінгу в ЄС чекати вже не варто

Роумінг у Європі: скільки доведеться платити українцям і яких послуг більше не буде
Як зараз працює роумінг для українців у Європі і чому він не безкоштовний

Оператори мобільного та фіксованого зв’язку України та Європи підписали Спільну заяву про координацію зусиль для забезпечення доступного роумінгу для українців у ЄС. Безкоштовного роумінгу не буде, мобільним операторам доведеться бути економнішими, а обсяг послуг значно зменшився. Водночас, це стосується саме «пільгового» роумінгу, який вводиться в межах Спільної заяви.

Детально питання розглянули в своєму матеріалі журналісти ZN.UA. Здебільшого постає питання щодо того, чи стане новий принцип роботи роумінгу погіршенням чи покращенням для українців. Розглядати краще на конкретних прикладів.

Так, джерело наводить ситуацію із Vodafone. Оператор розсилає користувачам повідомлення, де вказує не тільки вартість пакету послуг, яким користується абонент, але й пораду щодо роумінгу. Послуга «Доступний роумінг» підключається до наявного тарифу за додаткові 50 грн. Вона діє в понад 30 країнах за умови діючого пакету послуг. В рамках доплати в роумінгу надається 10 Гб та 100 хвилин на дзвінки. Зазначається, що раніше ця сама послуга надавала абонентові 300 хвилин роумінгу.

Таким чином, попри домовленості між партнерами, конкретний пакет довелося зменшити втричі. При цьому, доведеться ще й доплатити 50 грн. Таким чином, анонсований раніше «безкоштовний роумінг» коштуватиме українцям щонайменше по 145 грн тарифу плюс 50 грн за послуги в роумінгу.

Ситуація аналогічна і в інших операторів. Якщо ж ви хочете використовувати послуги в роумінгу, «як вдома», то доведеться купувати інший тариф. Звичайно – дорожчий. Автори матеріалу звернулися до вітчизняних операторів за роз’ясненнями щодо того, чи зміняться після підписання угоди умови для наших абонентів за кордоном.

Пільгові умови більше не діють

«Спільна заява — це меморандум про наміри підтримувати надання доступних телеком-послуг українським біженцям у Європі. Чітких умов або тарифів у спільній заяві не зафіксовано. Вони передбачені двосторонніми договорами між українськими та європейськими мобільними операторами», – розповів керівник департаменту додаткових послуг та операторських відносин «Київстару» Олександр Галушко.

До прикладу, зараз діють тарифи між «Київстаром» і партнерами в Європі близькі до тих, що надаються операторам Європи в межах спільної зони роумінгу. В компанії сподіваються, що вони діятимуть хоча б до кінця року, проте впевненості в цьому немає.

«Умови, які українські оператори пропонують українцям у Європі, залежать саме від двосторонніх договорів з європейськими провайдерами. У 2022 році для нас діяли пільгові умови, які іноді були вигіднішими за середні тарифи в спільній зоні роумінгу. Завдяки цьому протягом минулого року ми пропонували клієнтам повний обсяг послуг у тарифах, у тому числі із великим обсягом гігабайтів», — зазначає менеджер «Київстару».

Уже з 2023 року наші партнери з ЄС запропонували комерційні умови сумісної роботи. Вони ближчі до тарифів спільної зони роумінгу ЄС. До прикладу, гранична ціна 1 Гб інтернету складає в ЄС 1,8 євро.

«Що це значить? При вартості тарифу 175 грн, або приблизно 4,4 євро, «Київстар» може пропонувати своїм абонентам у роумінгу ЄС до 2,5 Гб трафіку. Саме такі умови діють у тарифі «LOVE UA На Максимум». Це стандартна європейська практика, якщо подивитися на тарифи європейських операторів», — додав Олександр Галушко.

Він також заявив, що зараз міжоператорські тарифи та послуги сервісу «Роумінг як вдома» все ще значно вигідніші, ніж пропозиції до 24 лютого 2022 року. Таким чином, нові пропозиції можна назвати вигідними.

Партнери змінили ставки

«Після повномасштабного вторгнення ми надали нашим абонентам можливість користуватися мобільним зв’язком у роумінгу без додаткової плати, оплачуючи лише свої українські тарифи. Це було тимчасове рішення, яке передбачало відмову від доходів як з нашого боку, так і з боку наших зарубіжних партнерів заради того, щоб наші громадяни залишалися на зв’язку далеко від своїх домівок. Отже, підписання заяви закріпило наші домовленості, досягнуті з операторами. Це було тимчасове рішення, життєво необхідне в критичний момент»,— вказують у «Vodafone Україна».

У компанії також додали, що пільгові умови закінчилися з настанням 2023 року. Тепер оператори ЄС переглянули ставки для наших абонентів і вирішили їх збільшити. Нова заява була підписана вже з урахуванням цих змін. У lifecell теж підтвердили, що чимало партнерів підтримали наших операторів ще до початку війни. Завдяки цьому можна продовжувати надавати спеціальні умови роумінгу й зараз.

Так, у lifecell в 2023 році продовжили темрін акції «Гігабайти без кордонів», яка працює в 32 країнах. Вона надає змогу використовувати тарифні гігабайти з вітчизняного пакету послуг за кордоном. У тарифах з безлімітним інтернетом за кордоном буде доступний тільки певний обсяг трафіку.

Роумінг для українців у ЄС

Підписана Спільна заява мобільних операторів діятиме шість місяців. Далі будуть нові обговорення. Можливо, українським абонентам після чергового перегляду доведеться за кордоном доплачувати більше. Та й не факт, що обсяг послуг залишиться без змін.

У будь-якому випадку, роумінг зараз можна вважати лише окремим пакетом послуг за додаткову (або враховану в дорожчому пакеті) плату. Повноцінний та вигідний роумінг отримаємо тільки після вступу в ЄС. До того все залежатиме від результатів перемовин між українськими та європейськими операторами.

Нагадаємо, що в Європі закликали менше аплодувати Зеленському та вирішити проблему зі зброєю для України вже за тиждень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube