Російські окупанти тоннами вивозять збіжжя з України: як зупинити мародерство і що робити тим, хто від нього постраждав

Інформатор з'ясував, як організований цей системний промисловий грабіж

Російські окупанти тоннами вивозять збіжжя з України: як зупинити мародерство і що робити тим, хто від нього постраждав

Здавалося, що після безчинств російської армії у Київській, Чернігівській та Сумській області здивувати світ важко. Але, як виявилося, межі їхньому цинізму немає. В окупованих районах Херсонської та Запорізької областей окупанти не обмежуються крадіжкою трусів та пральних машин. Там вони системно вивозять тонни зерна та викрадають дорогу сільгосптехніку.

Інформатор з'ясував, як організоване це системне промислове пограбування, що робити тим, хто від нього постраждав, і як зупинити мародерство.

Від пральних машин до зерновозів

Міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський заявив, що російські окупанти вкрали в Україні до 500 тисяч тонн зерна. Його направляють до окупованого Криму, а звідти — до покупців. У цій ситуації українське зовнішньополітичне відомство вже веде роботу із західними партнерами, щоб ефективно проводити арешти та конфіскацію викраденого зерна.

12 травня супутник засік російське судно, яке перевозило вкрадене на півдні України зерно з Криму до Сирії. Журналісти CNN ідентифікували судно як балкер "Матрос Позинич". 

 

Російські окупанти тоннами вивозять збіжжя з України: як зупинити мародерство і що робити тим, хто від нього постраждав 1

Народний депутат Дмитро Соломчук у своєму телеграм-каналі написав, що це судно з краденим зерном, яке намагалися розвантажити в Єгипті, але не змогли через заборону місцевої влади. Йдеться про події 4 травня, коли на російське судно завантажили 27 тис. тонн зерна в окупованому Криму і воно вирушило до Єгипту, але після відмови у дозволі на розвантаження змінило курс на Ліван та Сирію. 

Весь світ із подивом спостерігає за новими гранями російського мародерства. Почавши з трусів та пральних машин, російська армія зайнялася пограбуванням у промислових масштабах.

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов розповів, як зерно Херсонщини потрапило до Криму і чому мародерське судно взяло курс на Сирію:

«На початку окупації Херсонської області росіяни грабували найбільші зерносховища, окремі елеватори, але останні 10 днів грабують і дрібніших фермерів, особливо на на сході Херсонської області. Просто приїжджає банда, відбирає машини, вантажить зерно та відвозить. Наскільки можна зрозуміти, вищі чини (генерали і ті, хто пов'язаний з ФСБ) займаються великими елеваторами, а нижчі офіцери зі своїми підлеглими грабують дрібніші господарства. Більшість награбованого відправляють до Криму. 

Не виключаю, що Сирія готова отримувати крадене зерно з огляду на особливості режиму в цій країні. Цілком можливо, що Асад разом із іранцями його реалізовуватиме. З Сирії зерно можуть відправляти до Лівану. Ця країна традиційно купувала українське зерно та метал для подальшого реекспорту до країн Африки та Близького Сходу. Як оформити схему продажу краденого, вони вигадають», – сказав він.

Що робити?

Адвокат Станіслав Ліфлянчик радить фізичним та юридичним особам України, які постраждали від мародерства, за першої ж можливості написати заяву в поліцію про відкриття кримінальних проваджень за цими фактами. 

«Правоохоронні органи мають розслідувати цей злочин та передати справу до суду. У рамках кримінального процесу постраждала особа має право пред'явити позовну заяву про стягнення збитків з винних. Так законодавство виглядає сьогодні. Механізму, яким можна було б звернутися до держави з пакетом документів і просити в нього компенсувати завдану шкоду, поки що немає. У всякому разі, для юридичних осіб та підприємців. Держава, отримавши інформацію про скоєння злочинів, має звертатися до міжнародних судів, які розглядають злочини, пов'язані з війною. І заявляють, що було завдано шкоди внаслідок втручання росії. Коли держава успішно закінчить справу у міжнародних інститутах, громадяни можуть приєднатися до цього процесу з вимогою компенсацій. На жаль, прямих норм, що регулюють цей процес, в Україні немає. Якщо фізична особа не зможе отримати задоволення у рамках судової системи України, вона може звернутися до Європейського суду з прав людини та попросити стягнути компенсацію з держави Україна», – каже він.

Враховуючи масштаб пограбувань агропідприємств та складність фіксації злочинів в умовах окупації, в Україні вже проводять онлайн-семінари, ініційовані бізнес-асоціаціями аграріїв, міжнародними та консалтинговими організаціями. 

Проблема ускладнюється тим, що незважаючи на війну, що триває з 2014 року, в Україні немає законодавства, яке регламентує компенсацію збитків, завданих окупантами.

«Україні необхідно розробити єдиний алгоритм компенсації за зруйноване чи вкрадене майно: чи то врожай, чи виробничі потужності, чи квартира. Я поки що не зустрічав законодавчих актів, які це регулюють. Кримінальні провадження відкривають. Але це дуже довгий шлях.

Наразі законодавці повинні приймати документи, які б регулювали алгоритм відшкодування збитків, заподіяних розграбуванням елеваторів, магазинів, автосалонів тощо. Зараз мені не відомо про документи, що регламентують розрахунок збитків та стягнення компенсації з російської федерації. На жаль, потреба у них виникла ще у 2014 році, коли у Луганській та Донецькій області було зруйновано українські підприємства, але вони досі не прийняті, а тому компенсації власники знищених підприємств Донбасу не отримали», – каже адвокат Віталій Погосян.

Незважаючи на це, фіксувати завдані збитки дуже важливо, підкреслює Станіслав Ліфлянчик: «Обов'язково робити це через державні органи, зібравши максимально можливу кількість доказів. Зробивши це зараз, вам буде легко отримати компенсацію, коли буде розроблений відповідний механізм. Звертатися з такою заявою можна до будь-якого відділення поліції. Не виключено, що ви отримаєте відписку. І тут домогтися відкриття кримінального провадження потрібно через суд».

Згодний з адвокатами і економіст Михайло Крапівко: «Ми документуємо факти мародерства та показуємо їх світові, готуємо документи для Гаазького трибуналу. Ми розповідаємо всьому світу, що у росіян не можна нічого купувати, бо вони злодії».

Системне мародерство росії як причина нових санкцій

Міжнародні суди - справа довга. Але що робити прямо зараз, коли мародерський корабель пливе?

На думку Сергія Погосяна, зупинити його, використовуючи нинішні правові механізми, неможливо:

«Як визначити те, що йдеться про зерно, вкрадене в Україні? Це практично неможливо. Наразі включені міжнародні механізми із заморожування російських активів, закриття портів для російських судів — це максимум, що можна зробити на сьогодні».

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що якщо механізмів немає, їх можна створити:

«Коли ми зіткнулися з масовим мародерством російської армії, спочатку здавалося, що воно відбувається на рівні солдатів та офіцерів. Сьогодні ми бачимо, що російська держава є мародерською по суті. Не один солдат вкрав зерно, і навіть не взвод солдатів. Для такого масштабного пограбування потрібна серйозна організація. Українській владі треба діяти так, як вона діяла у разі Бучі. Цим злочинам треба надавати широкого розголосу. Російські війська грабують Україну скрізь, де перебувають. 

Вони системно крадуть дніпровську воду, на яку не мають права, вони крадуть атомну енергетику із захопленої Запорізької АЕС, вони крадуть зерно… Все це тягне на новий пакет санкцій та на арешт російського судна з українським зерном у будь-якому порту світу. Цього має вимагати особисто президент. 

Тут потрібно використати механізм, який світ виробив щодо піратства. Хоч би де знаходили піратське судно, будь-який військовий корабель будь-якої країни, який підписав відповідну угоду, має право його заарештувати, а при опорі розстріляти. Середземне море переповнене судами союзників України. Вони повинні допомогти нам покарати державу-мародера, щоб більше не кортіло».

Про те, що відбувається на окупованих територіях півдня України, Інформатор писав тут. Про проблеми Криму через запроваджені щодо росії санкції тут. Про важливість українського зерна для країн Близького Сходу та Африки. тут.

Ольга Палій

 

 










Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube