Російські атаки знищили 80% потужностей теплових електростанцій ДТЕК в Україні - The Washington Post

Читать на русском

Директор ДТЕК Максим Тимченко розповів, що такі пошкодження отримані через пропуск кілька ворожих ракет і безпілотників, що свідчить про дефіцит ППО в країні

Читать на русском
РФ завдає ударів по енергетиці України
На усунення пошкоджень енергетичний об'єктів може піти багато місяців

Директор ДТЕК Максим Тимченко розповів, що такі пошкодження отримані через пропуск кілька ворожих ракет і безпілотників, що свідчить про дефіцит ППО в країні

РФ завдає нищівних ударів по українській енергетиці. Тільки у березні російські атаки знищили 80% потужностей теплових електростанцій ДТЕК. І навіть за наявності необхідних матеріалів на усунення пошкоджень може піти багато місяців, якщо не більше.

Про це пише відоме американське видання The Washington Post. За даними видання, РФ має перевагу, оскільки Україна не має достатньої протиповітряної оборони. Електростанції можуть легко атакуватися знову.

"Справа в тому, що ми пропустили кілька ракет і безпілотників і маємо такі пошкодження - це означає, що у нас точно не вистачає ППО", - заявив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко в інтерв’ю на заводі у вівторок, 2 квітня.

Він додав, що ДТЕК вкладає багато зусиль, багато грошей і часу, щоб відновити об'єкт. Але його можна знищити після однієї атаки.

Одна з теплоелектростанцій ДТЕК, пошкоджена ворогом
Одна з теплоелектростанцій ДТЕК, пошкоджена ворогом

Нещодавні удари Росії, які були завдані після того, як минули найхолодніші дні зими, можуть відображати спробу Кремля використати вразливість України. Росія знає, додав Тимченко, що "ми зараз у протиповітряній обороні слабші, ніж навіть чотири місяці тому".

Росія знає розташування шести теплових електростанцій ДТЕК, які працюють на підконтрольній Україні території, але не знає масштабів збитків, завданих її ударами, заявили представники ДТЕК. Розголошення будь-яких подробиць про той чи інший завод може призвести до того, що він стане мішенню, вважають представники ДТЕК. Вони організували візит для журналістів за умови нерозголошення місцезнаходження та іншої ідентифікаційної інформації про об'єкт.

Наслідки пошкодження теплоелектростанції від російських ракетних ударів минулого місяця. Фото: The Washington Post)
Наслідки пошкодження теплоелектростанції від російських ракетних ударів минулого місяця. Фото: The Washington Post

Україна терміново очікує від США допомоги на 60 мільярдів доларів, яку республіканці в Конгресі блокували місяцями. Спікер Палати представників Майк Джонсон наразі відмовився поставити пакет на голосування, навіть після особистих прохань президента України Володимира Зеленського.

Удосконалена протиповітряна оборона, в тому числі розроблені США системи Patriot, які Вашингтон та інші союзники по НАТО надали минулого року, допомогли відбити багато атак Росії. Але офіційні особи в Києві кажуть, що запаси боєприпасів скорочуються.

Поки Вашингтон невпинно тягне з поставками, безжальні удари Росії серйозно пошкодили українську електричну мережу. У багатьох районах відключили електроенергію, через що жителі, включно з Харковом, другим за величиною містом країни, змушені покладатися на роздачу їжі. Чиновники попереджають, що така ситуація може спровокувати екологічну катастрофу.

Ніхто не загинув під час атаки минулого місяця на цей об'єкт, коли рано вранці було випущено близько 10 ракет. Частково це сталося через те, що ДТЕК - передбачаючи такі удари - встановив пасивний захист, наприклад, мішки з піском, які захищали основний персонал від осколків. Більшість робітників також бігли до підземного укриття, щоб знайти притулок.

Росія неодноразово завдавала ударів по енергомережі України, з лютого 2022-го по теплоелектростанціях ДТЕК завдано понад 160 атак. Понад 40 з цих ударів припали на останній опалювальний сезон. Після хвилі обстрілів рф минулої зими, які спричинили масштабні відключення електроенергії по всій країні в найхолодніші місяці року, ДТЕК відновив роботу енергоблоків, але більшість об'єктів знову зруйнована. ДТЕК також використав майже все своє резервне обладнання для усунення пошкоджень після інших російських ударів, що робить поточний ремонт ще більш складним.

Для відновлення деяких об'єктів ДТЕК потрібне іноземне обладнання
Для відновлення деяких об'єктів ДТЕК потрібне іноземне обладнання

Деталі, необхідні для ремонту згорілої диспетчерської на цьому об'єкті, можна отримати тільки з-за меж України, зазначив Тимченко. Інше необхідне обладнання потенційно може бути врятовано зі списаних заводів у Європі. У пошуках швидких рішень для своїх існуючих потужностей ДТЕК також шукає інвестиції для розширення своїх проектів зеленої енергетики, включаючи вітряні електростанції, які Росії було б важче пошкодити, оскільки їх інфраструктура розгалужена.

Такі проекти також було б важче знайти для Росії, ніж старі електростанції, які були розроблені в радянську епоху, тобто Москва, ймовірно, досі має креслення об’єктів. Але поки не буде забезпечено фінансування для більш екологічних проектів, Україна повинна в основному покладатися на електростанції, які працюють на викопному паливі. Окрім того, що ДТЕК потребує допомоги у відновленні пошкоджень, компанії також терміново потрібне комерційне фінансування для екологічних проектів і страхування від війни.

"Те, що ми не почуваємося захищеними на 100 відсотків, не повинно заважати нам робити те, що ми робимо", – сказав Тимченко.

Навіть в умовах постійного ризику нових обстрілів співробітники вже прибирають і ремонтують те, що можуть. Десятки співробітників у синьо-сірих уніформах пробирали сміття, рятуючи деякі шматки, а решту складали на смітник. Заклад все ще тхне димом, а купи зруйнованого обладнання розкидані.

Атаки росіян на енергосистему України

Наймасштабніші удари по енергосистемі України відбулись 22 та 29 березня. Тоді російські загарбники спрямували ракети на найбільші у країні теплоелектростанції та гідолелектростанції.

22 березня вони зруйнували Зміївську ТЕС у Харківській області, знищивши всі її блоки та суттєво пошкодивши обладнання, та пошкодили Дніпровську ГЕС у Запоріжжі. Не дивлячись на те, що було два прямих влучання, дамба вціліла. Ще було влучання у Бурштинську ТЕС на Прикарпатті. 

В ніч на 29 березня знову атакували три теплоелектростанції в Україні. У ДТЕК не сказали, які саме. Проте зазначили, що значних руйнувань немає. І після завершення атаки спеціалісти почали їх відновлення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.