Україні вдалося повернути 55 дітей
С початку повномасштабної війни приблизно 7 тисяч дітей вивезли в російську федерацію та білорусь. Точно порахувати неможливо, бо вивозили їх через тимчасово неконтрольовану частину кордону. За даними російських джерел, понад 1 000 дітей уже всиновлено в росії, а це означає, що повернути їх буде важко — за законами країни-агресора, всю інформацію про дитину знищують в момент її всиновлення, і довести, що ця вона була з Маріуполя або з Харкова, практично неможливо.
В інтерв'ю "Лівий Берег" генеральний прокурор України Андрій Костін підтвердив цифру, яку надав Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Мова йде про понад 7 тисяч депортованих дітей.
"Хочу підтвердити цифру, яку надав омбудсман. Дійсно, за нашими даними (те, що ми можемо офіційно підтвердити), понад 7 тисяч дітей були депортовані на непідконтрольну Україні територію, на територію держави-агресора та Республіки Білорусь. Ця цифра базується - у тому числі - на заявах родичів та керівників певних дитячих установ. Офіс Генерального прокурора не може в роботі орієнтуватися на ту кількість, яку озвучують навіть поважні міжнародні інституції, тому що ми працюємо з інформацією, яку отримуємо офіційно. Тут важливо, що наше завдання — ідентифікувати цих дітей", - заявив Костін.
Зараз ідентифіковано 5 327 дітей, і цю інформацію Офіс генпрокурора направляє до Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Адже можливості в міжнародних інституцій допомогти повернути наших дітей додому об’єктивно є.
"І вони вищі, ніж ті процесуальні, які мають наші органи досудового розслідування та Офіс Генерального прокурора, тому що ми ефективно фізично дістати можемо тільки на території України", - наголосив Костін.
За інформацією Офісу генпрокурора, до України повернули 55 дітей. Їх незаконно депортували на територію держави-агресора. І 37 дітей разом з батьками або вихователями знаходяться на цей час на території країн Європейського Союзу.
"Як повертати? Це питання більш широке і для більш широкого кола людей, аніж тільки генеральний прокурор. Безумовно, є можливості для обміну. Такі випадки є, наскільки мені відомо. Але не всі з них, скажімо так, можуть бути публічними. Я думаю, що процесуальні можливості саме Офісу Генерального прокурора об’єктивно обмежені, тому ми не можемо якимось чином змусити росію повернути тих дітей, які примусово депортовані. Водночас я вже згадував про міжнародні організації. Мені здається, що в них є можливості тиснути на країну-агресора, щоб повернути дітей", - пояснив Костін.
Відомо, що окупанти примусово депортують українських дітей до рф. Вони розлучають тисячі родин. Примусове переселення та депортація дітей, у тому числі з інтернатів до рф і на окуповані росією території, їх примусове усиновлення російськими сім’ями є порушенням українського та міжнародного права. Міжнародні конвенції визнають депортацію воєнним злочином. Україна буде судитися проти рф за фактами так званого усиновлення викрадених та вивезених дітей. Кожен, хто має будь-яку інформацію про незаконне вивезення дітей до рф, може зателефонувати до Національного інформаційного бюро на цілодобову гарячу лінію 16-48 та до Департаменту кризового реагування Мінреінтеграції: 050-562-03-13. Звертайтеся, і можливо саме ви збережете дитині життя!
Нагадаємо, в Україні через війну зникли безвісти більше 10 тисяч людей. Крім того, у російському полоні знаходяться понад 1,5 тисячі цивільних українців.
Також Інформатор писав, як в Україні шукають безвісти зниклих та загиблих за ДНК.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.